بلغارستان

در صورتی که شما علاقه مند به کار و زندگی در بلغارستان هستید این متن را تا انتها بخوانید سپس جهت کسب اطلاعات بیشتر و تنظیم وقت مشاوره حضوری با ما تماس بگیرید این مقاله منطبق با آخرین شرایط رسمی بین المللی درباره کشور بلغارستان در سال ۲۰۱۹ تهیه و نگارش شده است.
در این مقاله، با کشور بلغارستان، شرایط زندگی در این کشور و شرایط کار، هزینه‌های زندگی (متوسط درآمد، اجاره، حمل و نقل، …)، قوانین کلی، ارزیابی شهرهای مناسب و سایر اطلاعات مفید زندگی، آشنا می شوید.

 

-بلغارستان کشور آرامش و لبخند

بلغارستان یک از بزرگترین کشورهای حوزه بالکان است. تاریخ تمدن در بلغارستان کنونی به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.طبیعت و کوه‌های بی نظیری دارد و در گذشته بخشی از امپراتوری عثمانی محسوب می‌شده است. به همین دلیل فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ خاورمیانه و اروپایی است.
مساحت کل بلغارستان ۱۱۰،۸۷۹ کیلومتر مربع است. بلغارستان در شمال با جمهوری رومانی ۶۰۸ کیلومتر مرز مشترک دارد. این کشور در غرب با کشور صربستان با طول مرز ۳۱۸ کیلومتر و مقدونیه با مرز مشترک ۱۴۸ کیلومتری همجوار است. در جنوب با کشور یونان ۴۹۸ کیلومتر و ترکیه ۲۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. در شرق بلغارستان دریای سیاه با سواحل بسیار زیبا قرار دارد که این کشور را به یکی از مراکز توریستی اروپا و جهان تبدیل کرده است.

بلغارستان

 

– جمعیت کشور بلغارستان ۳/۷ میلیون است

حدود ۶۰% از مردم بلغارستان دارای مذهب ارتدوکس هستند. حدود ۱۰% مسلمان و ۳۰% مردم به سایر ادیان اعتقاد دارند. زبان رسمی ۷۶٫۸% مردم بلغارستان زبان بلغاری می‌باشد و جمعیت کوچکی به زبان های ترکی و رومانی صحبت می کنند. البته لازم به ذکر است که وجود مزیت گردشگری و همچنین دانشگاههای معتبر در این کشور موجب گردیده است زبان انگلیسی نیز در میان سایر زبانهای رایج در کشور جای خود را پیدا کرده چنانچه با استفاده از این زبان امکان گذران امور جاری و روزمره میسر می گردد.

 

 

– سیاست و مذهب

نوع حکومت در بلغارستان دموکراسی پارلمانی است. دین این کشور نیز در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدوکس شناخته شده است ذکر شده‌است.
کشور بلغارستان دروازه ای ایده ال به اقتصاد اروپا و دارای روش زندگی متفاوت است. بلغارستان کشوری متنوع همراه با فرهنگی غنی با شرایط بی نظیر برای کار و تجارت می‌باشد.

سیاست و مذهب بلغارستان

 

– کشور بلغارستان در تمام طول سال آب و هوای مطلوبی دارد.

آنچه در بلغارستان با آن روبرو خواهید شد طیف گسترده ای از گرما، سواحل ماسه ای، کوه های قابل توجه، پیست اسکی و سایر موارد جذاب دیگر است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد.
شرایط متنوع جغرافیایی بلغارستان به گونه‌ای است که تابستان‌ها در سواحل آفتابی و زمستان‌ها در مناطق برفی کوهستانی پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر دنیا می‌باشد.
یکی از ویژگی‌های مهم بلغارستان وجود چشمه های فراوان آب معدنی است. چشمه‌های آب درمانی شهرک “ماسه های طلایی” بارها جایزه معروف پرچم بین‌المللی را از محیط زیست دریافت کرده است.

 

– کوهستان‌ و طبیعت بی نظیر آن در بلغارستان

دو رشته کوه بالکان و ردوپه به همراه رشته کوه‌های کوچکتر شامل کوه‌های ریلا و پیرین در این کشور سر به آسمان کشیدند. رشته کوه‌ بالکان شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و رشته کوه ردوپه باختر و جنوب کشور را شامل می‌شود. به دلیل وجود این کوهستان‌ها، ورزش‌های زمستانی مانند اسکی در شهرهای بلغارستان به ویژه شهر بانسکو رونق بسیار دارد.

 

– متوسط درآمد ماهانه در بلغارستان

بر طبق داده‌های موسسه ملی آمار (NSI) میانگین دستمزد ماهانه ناخالص در بلغارستان در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۰٫۶٪ تا ۱۰۹۵ لوا (۶۸۹٫۹ دلار آمریکا / ۵۵۹٫۸ یورو) اعلام شده است. متوسط حقوق و دستمزد ۲۴٫۱۷۱ لوا در سال است. میزان تحصیلات افراد شاغل اکثرا در مقطع کارشناسی ارشد است.
در حال حاضر میانگین درآمد سالانه در صوفیه در حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ یورو در هر ماه است.
بیشترین درآمد ماهانه در بلغارستان به مشاغل مهندسی کامپیوتر، معماری و مدیریت پروژه تعلق دارد.
بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی می باشد.
بلغارستان کشوری بزرگ و آینده دار از نظر اقتصادی است و یک بازار اقتصادی، خوب محسوب میشود. امکانات و زمین ارزان،حداقل دستمزد ماهانه ثبت شده در اروپا، کمترین میزان مالیات در سطح اتحادیه بلغارستان را به بهترین کشور برای کارآفرینان مهاجر به اروپا تبدیل کرده است. بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی است لذا با توجه به هزینه زندگی در کلان شهرهایی همچون تهران کارآفرینان با حداقل هزینه میتوانند از زندگی لوکس و امکانات بالایی از نظر سطح زندگی برخوردار باشند.

 

– هزینه تحصیل در بلغارستان

دانشجویان اروپایی در کشورهای عضو اتحادیه از جمله بلغارستان با شرایط ویژه تحصیل میکنند اما اگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی به تحصیل در بلغارستان بپردازید باید شهریه‌های بالاتری نسبت به دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازید که این شهریه معمولا بین ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال است که بسته به نوع دانشگاه و دوره‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است.
توجه داشته باشید که دولت بلغارستان کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه برای دانشجویان خارجی فراهم نمی‌کند، بنابراین باید توانایی تامین مخارج خود را داشته باشید. تمام هزینه زندگی شامل اسکان، حمل و نقل، خورد و خوراک و سایر هزینه‌ها در حدود ۵۰۰ – ۸۰۰ یورو در ماه می باشد.

دانشگاه بلغارستان

 

– شرایط و وضعیت بهداشت و درمان در بلغارستان

قانون اساسی بلغارستان حق مساوی برای مراقبت‌های بهداشتی را به هر شهروند می‌دهد. پس از پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷، سیاست‌های بهداشتی دولت به منظور تطابق با الزامات اتحادیه اروپا تنظیم شد. بلغارستان در منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و به دنبال سیاست اروپا (برنامه سلامت ۲۰۲۰) برای سلامتی و رفاه است.
مراقبت‌های بهداشت عمومی در بلغارستان بسته به جایی که هستید متفاوت است. در شهرها، بیمارستان‌های بزرگ بین المللی با شرایط بسیار خوبی وجود دارد و اغلب در سطح امکانات کشورهای پیشرفته اروپایی ‌می‌باشند.

بهداشت و درمان بلغارستان

 

هشت نکته قابل توجه برای سرمایه گذاران و کارآفرینان بین المللی

۱٫ دارای کمترین رژیم مالیاتی در اروپا
۲٫ کمترین هزینه‌های عملیاتی کسب و کار
۳٫ نیاز به سرمایه اندک برای راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری آسان
۴٫ نیروی کار تحصیل کرده
۵٫ بانکداری امن و بخش مالی مطمئن
۶٫ موقعیت جغرافیایی استراتژیک
۷٫ امکان تحصیل در دانشگاه های برتر اتحادیه اروپا
۸٫ کشور زیبا و مردمان مهربان

 

 

شهرهای بزرگ بلغارستان

 

– صوفیه پایتخت بلغارستان

شهر صوفیه پایتخت و بزرگترین شهر این کشور می‌باشد. صوفیه یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های اروپا به شمار می‌رود که پیشینه‌ آن به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد. این شهر در پای کوه ویتوشا Vitosha در قسمت غربی کشور قراردارد.
جمعیت شهر صوفیه حدود کمتر از ۲ میلیون نفر در ۴۹۲ کیلومتر مربع است. این جمعیت بیش از ۱۷٫۵% جمعیت کل کشور را در بر می‌گیرد. همچنین منطقه شهری صوفیه میزبان یک میلیون و ۵۵۴ نفر در ۵۷۲۳ کیلومتر مربع است که شامل استان صوفیه استان و بخش هایی از استان صوفیه و استان پرنیک می‌شود.
صوفیه مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کلیسای آلکساندر نفسکی پارک NDK، کاخ سابق سلطنتی، کلیساهای مختلوا تاریخی و بلوار ویتوشا اشاره کرد.
– صوفیه بهترین شهر برای کسب و کار در بلغارستان
پایتخت بلغارستان صوفیه جایزه بهترین شهر کسب و کار در سال ۲۰۱۳ را در رتبه بندی سالانه رادیو ملی Darik دریافت کرد.
صوفیه محل سرمایه گذاری های بزرگی بوده و پروژه های بسیاری در زمینه های تجاری و صنعتی، ساختمان های اداری و هتل ها در آن اجرا شده است.
پایتخت بلغارستان جایزه “شهر با بهترین زندگی فرهنگی” را برای بسیاری از رویدادهای فرهنگی که در آن شهر برگزار می شود را دریافت کرد است.

– پلوودیف مرکز کشاورزی و صنعت

پلودیف تقریبا در مرکز بلغارستان قرار گرفته است و دارای دشتهای وسیع و بسیار مستعد برای کشاورزی است، اغلب کارخانه های بزرگ بلغارستان نیز در این شهر قرارگرفته شده است، این شهر در مسیر شاه راه ترانزیت کالا از خاورمیانه و ترکیه به اروپا است و از اهمیت خاصی برخوردار است.

– وارنا یک مرکز مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکش در خلیج وارنا، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم به شمار می‌رود. از وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی بلغارستان یاد می‌شود.

– بورگاس شهر صنعتی بلغارستان

شهر بورگاس چهارمین شهر بزرگ کشور بلغارستان پس از شهرهای صوفیه، پلوودیف و وارنا است. بورگاس در ساحل دریای سیاه قرار دارد و یک شهر مهم از نظر صنعتی، حمل و نقل، فرهنگی و توریستی محسوب می‌گردد.