کار در بلغارستان
16 مارس

کار در بلغارستان

شرایط کار در بلغارستان 

Working in Bulgaria

کار در بلغارستان یکی از روش هایی می باشد که منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می گردد. هر ساله افراد بی شماری از سراسر جهان از طریق کار به این کشور مهاجرت می نمایند. کشور بلغارستان همواره در مسیر توسعه زیر ساخت های صنعتی و اقتصادی خود قرار دارد و این موضوع نشان می هد که وضعیت اقتصادی این کشور در حال پیشرفت است.

نرخ بیکاری در کشور بلغارستان ۵٫۲ می باشد. حداقل دستمزد در این کشور ۲۷۰٫۳۳ یورو در ماه تعیین گردیده است و با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، این کشور می تواند مقصد مناسبی برای مهاجرین واقع گردد. فرد متقاضی درصورت اشتغال در یک کار تمام وقت پس از سپری شدن ۳ سال، می تواند اقامت دائم کشور بلغارستان را کسب نماید.

قوانین کار در بلغارستان به چه صورت است؟

اخذ کار در بلغارستان از طریق پیشنهاد شغلی امکان پذیر است که در این صورت فرد متقاضی پس از یافتن شغل مورد نظر می بایست از سوی کارفرما دعوتنامه کاری دریافت نماید و سپس قادر خواهد بود برای اخذ ویزای کار بلغارستان اقدام کند. ویزای کاری که به فرد متقاضی تعلق می گیرد ۱ سال اعتبار دارد و فرد تا ۳ سال باید هر ساله آن را تمدید کند.

قوانین کار در بلغارستان به چه صورت است؟

قوانین کار در بلغارستان به این صورت می باشد که فرد متقاضی می بایست قبل از ورود به این کشور، تقاضای کار و اقامت در بلغارستان را در کشور مبدا تسلیم نماید و پس از کسب اجازه، برچسب آن باید در گذرنامه وی نصب گردد. لازم به ذکر است در برخی موارد فرد متقاضی می تواند بعد از ورود به این کشور تقاضای اجازه کار خود را تسلیم کند. در ادامه به شرح برخی از این موارد می پردازیم.

دانشجویان شامل دانشجویانی می شود که در حال اتمام دوره تحصیلی خود در کشور بلغارستان می باشند.
دارندگان پیشنهاد شغلی آن دسته از متقاضیانی که پیشنهاد کاری را دریافت نموده اند و باید هر چه سریعتر کار خود را در این کشورآغاز نمایند و برای ملاقات با کارفرما در کشور بلغارستان حضور پیدا کنند.

 

مدارکی که باید علاوه بر موارد ذکر شده ضمیمه گردد عبارتند از :

 • کپی پاسپورت
 • پیشنهاد استخدامی از سوی کارفرما
 • کپی از فیش پرداخت هزینه درخواست

افرادی که قصد دریافت مجوز اقامت برای اعضای خانواده خود را دارند، قادر خواهند بود در مدت زمانی که مجوز کار معتبر می باشد درخواست خود را اعلام نمایند.

روش های اخذ کار در بلغارستان 

افراد با ارسال رزومه کاری خود به کارفرماها از طریق سایت های کاریابی خارجی قادر خواهند بود تا در صورت داشتن مهارتی خاص، موفق به کسب دعوتنامه کاری از سوی کارفرما گردند و با مراجعه به سفارت بلغارستان برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.

روش های اخذ کار در بلغارستان 

افرادی که در کشور بلغارستان تحصیل می نمایند از شانس بیشتری برای یافتن کار برخوردار می باشند. افراد می توانند با اخذ ویزای تحصیلی وارد کشور بلغارستان شوند و با کسب اطلاعات بیشتر از شرایط کار و زندگی در این کشور شغل مناسبی را برگزینند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در بلغارستان 

افراد پس از دریافت پیشنهاد کاری قادر خواهند بود برای اخذ ویزای کار اقدام نمایند. جهت اخذ ویزای کار در بلغارستان می بایست مدارکی را تهیه و تنظیم نمود. این مدارک شامل :

 1. گواهی عدم سوء پیشینه : فرد متقاضی می بایست اثبات کند که سابقه کیفری ندارد و از پیشینه پاکی برخوردار است.
 2. دعوتنامه شغلی از سوی کارفرما.
 3. ارائه تمکن مالی و گردش حساب مناسب جهت تامین هزینه های زندگی فرد متقاضی و در صورت وجود، همراه، به مدت یک سال
 4. ارائه قرداد کاری که بین فرد متقاضی و کارفرما امضا شده است.
 5. ارائه دلایل منطقی جهت درخواست کار در بلغارستان.
 6. ارائه گواهی معتبر جهت اثبات تخصص، تحصیل یا تجربه کاری.
 7. ارائه مستندات کافی از سوی کارفرما در ارتباط با اشتغال نیروهای خارجی دیگر که در شرکت فعالیت دارند.
 8. ۳ قطعه عکس فرد متقاضی.
 9. ارائه مدارک هویتی فرد متقاضی.

شرایط دریافت اقامت بلغارستان

ویزایی که به افراد پس از یافتن کار و کسب دعوتنامه کاری از سوی کارفرما، اعطا می گردد به مدت یک سال اعتبار دارد که هر ساله به مدت ۳ سال باید تمدید شود. پس از آن افراد قادر خواهند بود اقامت دائم یک کشور اروپایی را کسب نمایند و سپس بعد از ۸ تا ۱۰ سال زندگی و کار در این کشور پاسپورت کشور بلغارستان را دریافت کنند. فرد متقاضی جهت اخذ پاسپورت بلغارستان می بایست شرایط زیر را داشته باشد:

 • سن بالای ۱۸ سال باشد
 • عدم سوء پیشینه
 • حداقل به مدت ۵ سال در کشور بلغارستان حضور داشته باشد
 • آشنایی به زبان بلغاری و قوانین کشور بلغارستان

برای آشنایی بیشتر و جامع درباره راه های مهاجرت به بلغارستان مطالعه این مقاله را از دست ندهید: راه های مهاجرت به یلغارستان

مزایا و معایب کار در بلغارستان

سیاست کاری کشور بلغارستان درحال حاضر به این گونه است که درصدد توسعه زیرساخت های صنعتی و اقتصادی خود می باشد. با توجه به این که این کشور در اتحادیه اروپا واقع شده است همواره کار در بلغارستان را می توان راهی برای ورود به اروپا در نظر داشت. شرایط کار در این کشور همانند سایر کشورها دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه به شرح برخی از این موارد می پردازیم.

مزایای کار در بلغارستان

مزایای کار در بلغارستان

دولت بلغارستان همواره افرادی را که جهت کار وارد این کشور می شوند را مورد حمایت خود قرار می دهد. از مزایای کار در بلغارستان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. فرد متقاضی با کار در بلغارستان قادر خواهد بود به سایر کشورهای اروپایی سفر کند.
 2. اجازه ورود اعضای خانواده فرد متقاضی به کشور بلغارستان.
 3. اخذ اقامت دائم از طریق کار در بلغارستان پس از ۳ سال فعالیت در این کشور میسر می گردد.
 4. افراد قادر خواهند بود بدون مدرک زبان انگلیسی در این کشور به کار مشغول شوند.

همچنین اگر علاقه مند هستید درباره جاذبه های توریستی و شهرهای دیدنی کشور بلغارستان بیشتر بدانید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید: شهرهای بلغارستان

معایب کار در بلغارستان

کشور بلغارستان علاوه بر شرایط ایده آلی که برای کار و زندگی دارد همواره با مشکلاتی روبه رو است که به شرح زیر می باشد :

 1. با توجه به مطالب ذکر شده، فرد متقاضی برای کار در کشور بلغارستان می بایست از کارفرمایی در این کشور پیشنهاد کاری داشته باشد که این امر به نوبه خود چالشی بزرگ برای افراد جویای کار در کشور بلغارستان و اروپا به شمار می رود.
 2.  برای کار در کشورهای اروپایی فرد متقاضی باید به زبان رسمی آن کشور تسلط داشته باشد که این مقوله در مورد کشور بلغارستان هم صادق است. در صورت تسلط نداشتن به زبان بلغاری فرد متقاضی می بایست دانش زبان انگلیسی را داشته باشد.

بهترین مشاغل در بلغارستان

با توجه به برنامه هایی که دولت بلغارستان در جهت پیشرفت صنعت و اقتصاد در نظر گرفته است، این کشور در آینده با کمبود نیروی کار مواجه خواهد شد از این رو افراد تحصیل کرده در بلغارستان از شرایط شغلی بهتری برخوردار خواهند گشت. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین مشاغل در بلغارستان می پردازیم:

 1. روان شناسی: یکی از پردرآمدترین شغل ها در بلغارستان روان شناسی است که درآمدی بالغ بر ۹۰۰۰ لوا را به خود اختصاص داده است.
 2. دندان پزشکی: هزینه درمان در کشور بلغارستان ارزان نیست و پزشکان به خصوص دندانپزشکان از درآمد بالایی برخوردار می باشند. درآمد دندانپزشکان در این کشور بالغ بر ۷۰۰۰ لوا می باشد.
 3. متخصصان تغذیه: به طور کلی رشته های پزشکی و پیراپزشکی در کشور بلغارستان از درآمد قابل توجهی برخوردار می باشند. به عنوان مثال متخصصان تغذیه درآمدی بالغ بر ۶۰۰۰ لوا را به خو اختصاص داده اند.
 4. مدیران مالی: افرادی که در حوزه مالی فعالیت دارند مانند حسابداران، از درآمد بالایی برخوردار می گردند که درآمدی بالغ بر ۶۰۰۰ لوا تخمین زده شده است.

بهترین مشاغل در بلغارستان

در حال حاضر کشور بلغارستان لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را ارائه کرده است. افراد می توانند با مراجعه به این لیست، شغل درخواستی خود را بیشتر مورد بررسی قرار دهند.

در صورتی که قصد مهاجرت به بلغارستان را دارید، برای اطلاع از هزینه های زندگی در بلغارستان مقاله جامعی در همین موضوع را مطالعه نمایید: هزینه های زندگی در بلغارستان

ارسال دیدگاه