کار در فرانسه
04 آوریل

کار در فرانسه

کار در فرانسه مشغله فکری بسیاری از افراد می باشد. برای رسیدن به آرزوها هیچ وقت دیر نیست شاید زندگی کردن در یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن اروپایی رویای دست نیافتنی بسیاری باشد. ممکن است این نکته برای شما جالب باشد که با کار در فرانسه می توانید به این آرزوها دست پیدا کنید.

کار در فرانسه یکی از روش های ورود به این کشور و کشورهای اروپایی می باشد که می تواند باعث تغییر زندگی شما شود. حال سوال اینجاست که چگونه می توان در کشور فرانسه مشغول به کار شد؟ و یا اینکه امکان اشتغال در کشور فرانسه برای اتباع سایر کشورها وجود دارد یا خیر؟ ویا اینکه با کار در فرانسه می توان اقامت این کشور را اخذ کرد یا خیر؟ و…. که در ادامه به این سوالات و بیشتر پاسخ خواهیم داد.

شرایط کار در فرانسه

Working conditions in France

طبیعتا برای مشغول به کار شدن در هر کشوری آگاهی از ضوابط و شرایط آن کشور یکی از امور اساسی می باشد. کشور فرانسه به دلیل صنعتی و پیشرفته بودن دارای موقعیت های کاری در زمینه های مختلف می باشد.

اشخاصی که متقاضی مشغول به کار شدن در کشور فرانسه هستند عموما باید دارای مهارت و تخصص در زمینه ای خاص باشند، البته هرچه مهارت شما در سطح بالاتر و مربوط به رشته ای باشد که نیروی متخصص در آن کم است احتمال پیدا کردن کار در فرانسه بالاتر می باشد.

همچنین با توجه به این که فرانسه یکی از پیشرفته ترین کشورها می باشد طبیعتا مشاغلی که در زمینه فناوری های نوین می باشند دارای بازار کاری مناسبی هستند.
از دیگر شرایط ضروری، آشنایی با زبان فرانسوی در سطح خوب می باشد یعنی هر چه میزان تسلط شما با زبان فرانسوی بیشتر باشد احتمال پیدا کردن کار در این کشور افزایش خواهد یافت.

اگر قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارید مقاله زندگی در فرانسه را مطالعه نمایید.

کار در فرانسه

همچنین شخص متقاضی از نظر سنی نیز باید در شرایط مطلوبی باشد هرچه سن با توجه به سابقه و تحصیلات مناسب تر باشد احتمال پیدا کردن کار در کشور فرانسه افزایش خواهد یافت یعنی سن شخص نه خیلی پایین و نه بسیار بالا باشد زیرا در این صورت شانس مشغول به کار شدن کاهش می یابد.
از دیگر موارد مهم داشتن یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای فرانسوی است یعنی شما بدون داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرما نمی توانید برای پیدا کردن کار در کشور فرانسه وارد این کشور شوید.

در ادامه به بیان سایر شرایط برای مشغول به کار شدن در این کشور می پردازیم :

 •  داشتن تمکن مالی مناسب
 •  عدم سوپیشینه کیفری
 •  نداشتن سابقه ورشکستگی به تقصیر در ۱۰ سال گذشته
 •  داشتن سابقه کاری مرتبط به تحصیلات و…

مدارک مورد نیاز برای کار در کشور فرانسه

جهت اشتغال در کشور فرانسه نیازمند ارائه مدارک هویتی و اثبات کننده مهارت ها و تخصص خود می باشید که طبیعتا این مدارک باید به زبان فرانسوی ترجمه شده باشند. در اینجا به بیان مدارک مورد نیاز می پردازیم :

 1.  مدارک هویتی مانند گذرنامه (حداقل ۳ ماه اعتبار داشته باشد)، شناسنامه، عکس و…
 2.  مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 3.  مدارک اثبات کننده سابقه و مهارت های کاری
 4.  ارائه گواهی پزشکی مبنی بر سلامت کامل و…

قوانین کار در فرانسه

طبیعتا هر کشوری با توجه به شرایط و مقتضیات خود اقدام به وضع قوانین مختلف جهت ورود نیروی کار خارجی می کند. قوانین کشور فرانسه نیز برای اینکه اتباع سایر کشورها بتوانند جهت کار وارد این کشور شوند متنوع می باشد.

بر اساس مقررات کشور فرانسه اتباع اکثر کشورهای اروپایی برای مشغول به کار شدن در این کشور نیاز به اخذ ویزای کاری ندارند و بدون هیچ محدودیتی می توانند وارد این کشور شوند. اتباع سایر کشورها برای مشغول به کار شدن در کشور فرانسه نیازمند پیشنهاد کاری از یک کارفرما در این کشور می باشند. البته برای اتباع برخی از کشورها شرایط خاصی وضع شده است که پیشنهاد می شود برای اطلاع دقیق به مراجع اطلاع رسانی سفارت کشور فرانسه مراجعه نمایید.

کارفرماها برای اینکه بتوانند در سطح بین المللی تقاضای نیروی کارکنند ابتدا باید تقاضای خود را در کشور فرانسه و اتحادیه اروپا آگهی کنند و در صورت نبودن متقاضی اقدام به انتشار آگهی به صورت بین المللی کنند که با توجه به فرآیند بیان شده، پیدا کردن کار از این طریق کمی سخت می باشد.

بر اساس قوانین کار کشور فرانسه یکی از شرایط متقاضیان کار در فرانسه داشتن تسلط کافی بر زبان فرانسوی می باشد در نتیجه افرادی که به این زبان تسلط ندارند احتمال پیدا کردن کار برایشان بسیار پایین می آید.

کار در فرانسه
انواع ویزای کاری فرانسه

دولت فرانسه در سال ۲۰۱۶ برای جذب بیشتر اتباع سایر کشورها مخصوصا اشخاصی که تبعه کشورهای غیراروپایی هستند مجوزهایی را صادر کرد تا این اشخاص برای کار در این کشور شرایط بهتری را داشته باشند. البته در هر یک از روش ها داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما الزامی می باشد. عموما برای پیدا کردن کارفرما باید از طریق سایت های کاریابی بین المللی اقدام نمایید. فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه در مقاطع مختلف از مهلت ۶ ماهه جهت پیدا کردن کار برخوردار می باشند.

گذرنامه کاری استعدادی

یک مدل دیگر از ویزاهای کاری کشور فرانسه، گذرنامه استعدادی می باشد که از این طریق می توان اقامت کاری ۴ ساله اخذ کرد که قابل تمدید نیز می باشد این نوع ویزای کاری مخصوص اشخاصی است که علاوه بر تحصیلات عالی دارای تخصص و مهارت کافی در رشته ای خاص هستند و شرایط راحت تری برای ورود به بازار کاری کشور فرانسه دارند، این مشاغل عبارتند از :

 •  کارمند واجد شرایط : جهت اقدام از این روش باید حداقل ۳ ماه در شرکتی در خارج از فرانسه مشغول به کار باشید در صورتی که شرکت شما در کشور فرانسه شعبه داشته باشد می توانید جهت کار دراین کشور اقدام نمایید. در این روش همسر و فرزندان شما اجازه ملحق شدن به شما را دارند اما همسر شما تا ۶ ماه اجازه کار در فرانسه را ندارد.
 •  استخدام درشرکت نوآورانه : در صورتی که در یکی از شرکت های نوآور که دارای مجوز از دولت فرانسه می باشد مشغول به کار شوید و حداقل درآمد شما بیشتر از ۳۷ هزار یورو باشد.
 •  نیروی بسیار ماهر : در صورتی که شما در زمینه خاصی مهارت و دارای حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و ۵ سال سابقه کار باشید و حداقل درآمد سالیانه شما ۵۴ هزار یورو باشد.
 •  پژوهشگر و دانشمند : در صورتی که جهت تدریس یا پروژه تحقیقاتی در دانشگاه ها یا دولت کشور فرانسه دعوت شده باشید.
 •  کارآفرینی : در صورتی که دارای مدرک فوق لیسانس و حداقل ۵ سال سابقه کاری باشید می توانید برای ایجاد کسب و کار جدید در کشور فرانسه طرح تجاری یا بیزینس پلن خود را ارائه بدهید و در صورت پذیرفته شدن می توانید برای ایجاد طرح تجاری خود در این کشور اقدام نمایید.
 •  افراد مشهور بین المللی
 •  هنرمندان حرفه ای و افراد با سابقه در امور فرهنگی

در تمامی موارد مذکور برای ورود به کشور فرانسه باید دارای پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای فرانسوی باشید در ضمن در مقایسه با سایر مشاغل پروسه کوتاه و راحت تری را طی می کنید. همچنین در موارد بیان شده شما حق بردن خانواده خود را نیز دارید.

عموما به اشخاصی که در کشور فرانسه مشغول به کار می شوند (به جز روش استعدادی) اقامت موقت ۱ ساله داده می شود و بعد از ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات می توانند درخواست اقامت دائم این کشور را نمایند البته این اقامت شامل خانواده متقاضی نیز می باشد.
کار در فرانسه

پر درآمد ترین شغل های فرانسه

اقتصاد کشور فرانسه در چند سال اخیر نسبت به سایر کشورهای اروپایی شرایط مطلوبی را نداشته است و طبق آمار میزان بیکاران این کشور حدود ۱۰ درصد می باشد به صورتی که اکثر فارغ التحصیلان این کشور برای پیدا کردن کار به سایر کشورهای اروپایی مهاجرت می کنند. البته مشاغل زیادی هم وجود دارند که از سطح درآمد بالایی برخوردارند که طبیعتا این گونه از مشاغل نیازمند سابقه، تجربه و تخصص زیاد هستند. براساس آخرین آمارها حداقل دستمزد در کشور فرانسه برای هر ساعت حدود ۱۰ یورو می باشد.

در کشور فرانسه صنایعی مانند خودرو سازی، نساجی، داروسازی، الکترونیک، هوافضا و… دارای بازار کاری مناسبی هستند پس اگر در زمینه های مذکور دارای تخصص و مهارت هستید احتمال پیدا کردن کار برای شما در این کشور وجود دارد. در ادامه به مشاغل پر درآمد کشور فرانسه اشاره خواهیم کرد :

 

اعضا هیئت مدیره پزشکان کارگزاران مدیران کارمندان مهندسی شهری خلبانان مشاوران مالی وکلا افسران پلیس مدیریت بازاریابی
 ۲۶۰ یورو ۱۲۰ یورو  ۱۱۰ یورو  ۱۱۰ یورو  ۱۰۰ یورو ۹۰ یورو  ۷۵ یورو ۷۰ یورو ۷۰ یورو  ۷۰ یورو

کار در فرانسه
لیست مشاغل مورد نیاز فرانسه

با توجه به شرایط کلی کشور فرانسه برخی از مشاغل دارای بازارکاری مناسبی می باشند یعنی به دلیل احتیاج به نیرو در این مشاغل، در صورت داشتن شرایط ( تسلط به زبان فرانسوی، داشتن پیشنهاد کاری، نبودن نیروی کار مورد نظر در فرانسه و اتحادیه اروپا و…) احتمال پیدا کردن کار برای شما بیشتر می شود. مشاغلی که درخواست برای نیروی کار در آن ها زیاد می باشد بدین شرح است :

 1.  بانک داری
 2.  تحقیق و پژوهش
 3. مشاغل مدیریتی
 4. حسابداری
 5.  مشاغل مربوط به رایانه و آی تی
 6. انواع رشته های مهندسی
 7. مشاغل مربوط به صنعت توریسم
 8. مشاغل دولتی
 9. تجارت و عمده فروشی و …

نتیجه گیری

شرایط کلی ورود به بازارکاری کشور فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. طبیعتا برای اشتغال در این کشور نیازمند شرایطی مانند تسلط به زبان فرانسوی، داشتن پیشنهاد کاری از کارفرما فرانسوی و… می باشید و در صورت داشتن شرایط می توانید برای کار در فرانسه اقدام کنید اما به نظر می رسد که برای کار در کشورهای اروپایی گزینه های بهتری هم وجود داشته باشد در این باره نظر شما چه می باشد؟

برچسب:

ارسال دیدگاه