ویزای توریستی
04 مه

ویزای توریستی

دور دنیا در ۸۰ روز! شما هم از دوستداران سفر و گردش به دور دنیا می باشید؟ میدونید اولین قدم برای سفرهای خارجی گرفتن ویزای توریستی؟ اما برای دریافت ویزای توریستی چه کاری باید انجام داد؟ ویزای توریستی در درجه اول یک ویزای اقامتی کوتاه مدت است که بسته به کشور مورد نظر و هدف شما متفاوت است.

ویزا های توریستی دارای انواع مختلفی می باشند که ما در ادامه شما عزیزان را با هریک از آن ها آشنا می نماییم. برای اخذ این نوع از ویزا شما باید مدارکی را تنظیم و تهیه نمایید تا آفیسر سفارت متقاعد گردد که شما قصد ماندن در کشور هدف را ندارید و با توجه به وابستگی های شما در کشور مبدا، به دیار خود باز می گردید. در ادامه به صورت کامل در مورد هریک از این مطالب اشاره می نماییم. پس با ما همراه باشید.

ویزای توریستی چیست؟

?What is a tourist visa

افرادی که به منظور بازدید از اقوام، مکان های تفریحی و گردشگری، شرکت در کنگره و یا دوره های کوتاه مدت بین المللی، درمان پزشکی و غیره قصد وارد شدن به کشوری خاص را دارند باید برای دریافت ویزای توریستی آن کشور اقدام نمایند. ویزاهای توریستی برای مدت زمان کوتاهی صادر می گردند لازم به ذکر می باشد که افراد با در اختیار داشتن این نوع از ویزا اجازه کار در آن کشور را نخواهد داشت و هم چنین بیشتر از مدت زمان تعیین شده نمی تواند در آن کشور اقامت داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است که ویزا های توریستی قابل تبدیل به هیچ یک از ویزاهای دیگر نمی باشد.

انواع ویزای توریستی

انواع ویزای توریستی

ویزاهای توریستی دارای انواع مختلفی می باشند که با توجه به کشور مورد هدف و اجازه دفعات ورود متفاوت است. در ادامه به شرح هریک خواهیم پرداخت.

ویزای سینگل:

در این نوع از ویزا فرد متقاضی فقط اجازه یک بار ورود و خروج از کشور مورد نظر را خواهد داشت.

ویزای دبل

به فرد این امکان را می دهد که تا مدت زمان اعتبار ویزا دو بار وارد کشور هدف گردد.

ویزای مولتیپل

در این ویزا فرد متقاضی می تواند در مدت زمان معتبر ذکر شده به دفعات نامحدود وارد کشور مقصد شود.

ویزای زیرو یا صفر ورود

نوع خاصی از ویزای ترانزیت می باشد که به ویزای فرودگاهی شناخته شده است. به عنوان مثال در برخی از کشورها مسافرین جهت تعویض هواپیما در فرودگاه می بایست این ویزا را دریافت نمایند. افراد با در اختیار داشتن ویزای صفر اجازه خروج از فرودگاه حتی به مدت چند دقیقه را نخواهند داشت.

ویزا در بدو ورود

این نوع از ویزا در زمان ورود فرد به برخی از کشورها با ارائه برخی از مدارک صادر می گردد که به صورت مهر یا برچسب در بدو ورود به کشور مقصد در پاسپورت فرد ضمیمه می شود و باید هزینه را همان لحظه پرداخت نماید.

در حقیقت این ویزا مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما برای مقصد کشور بعدی می باشد. اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا همچنین قانونی برای دارندگان پاسپورت ایرانی را دارند. لازم به ذکر است که افراد باید بازه زمانی اعتبار ویزا و تعداد روزهایی که فرد اجازه اقامت در کشور هدف را دارد توجه نماید.

ویزای شینگن

ویزای شینگن سندی است که برای سفر به/دیدار از کشورهای منطقه شینگن از جانب مقامات مربوطه برای شخص متقاضی صادر می شود. منطقه ی شینگن شامل ۲۶ کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند شهروندان شان آزادانه و مانند یک کشور واحد در سراسر آن مسافرت کنند. از میان ۲۶ کشور متعهد به توافق نامه یا پیمان شینگن، ۲۲ کشور عضو اتحادیه ی اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند.

مدارک و مراحل دریافت

مدارک و مراحل دریافت ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی افراد می بایست مدارکی را تهیه و تنظیم نمایند که برخی از آن ها تقریبا در بین سایر ویزاها به صورت مشترک است. این مدارک شامل موارد زیر می گردد:
ارائه پاسپورت که مدت زمان اعتبار آن باید حداقل ۳ ماه از پایان سفر شما باشد که در بعضی از کشورها به مدت ۶ ماه است.

  • ارائه مدارک هویتی
  • تکمیل فرم ویزا به صورت کاغذی یا به صورت آنلاین.
  • سند مالکیت
  • گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی اشتغال به کار
  • تمکن مالی
  • عکس دیجیتالی یا چاپی
  • رزرو پرواز رفت و برگشت به کشور و در مواردی خرید بلیط قطعی
  • دعوتنامه از شخص و یا شرکت و یا پزشک که در کشور مقصد است
  • بیمه مسافرتی

مراحل دریافت ویزای توریستی

افراد برای دریافت ویزای توریستی هر کشوری می بایست در درجه اول به همراه پاسپورت خود به شفارت و یا کنسولگری آن کشور مراجعه نمایند. افراد از طریق پاسپورت خود در سفارت خانه شناسایی می گردند از این رو همراه داشتن کارت کلی و یا شناسنامه به تنهایی برای اثبات هویت فرد متقاضی کفایت نمی کند.لازم به ذکر است که پاسپورت فرد متقاضی باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

یکی از مراحل دریافت ویزای توریستی مصاحبه حضوری می باشد از این جهت خود شخص متقاضی می بایست حتما به سفارت مراجعه نماید. افراد برای تعیین وقت سفارت و مصاحبه باید به دفتر کنسولگری کشور مورد نظر رجوع کند و امکان تعیین وقت از طریق تماس تلفنی امکان پذیر نمی باشد.

افراد باید این نکته را در نظر داشته باشند که به دلیل تقاضای زیاد در ماه های تابستان و هم چنین قبل از تعطیلات نوروزی امکان دارد وقت مصاحبه جند هفته به طول بینجامد. هم چنین ممکن است بررسی مدارک و صدور ویزا به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد. از این جهت افراد متقاضی بهتر است برای قطعی کردن زمان سقپفر خود این زمان ها را در نظر داشته باشند.

جهت اطلاع از شرایط سفر به کانادا اینجا کلیک کنید.

نتیجه گیری

ویزا به طور کلی یک سند رسمی و مجوزی می باشد که توسط سفارتخانه، کنسولگری و یا اداره مرزبانی کشور مقصد برای سفر اتباع بیگانه به کشور مقصد صادر می گردد. نکته خیلی خیلی خیلی مهم این می باشد که که باید حواسمان باشد که دریافت ویزای توریستی شرط لازم برای مسافرت به کشور مقصد است ولی تصمیم نهایی برای اجازه ورود به کشور توسط ماموران مرزبانی و در مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی گرفته خواهد شد.
ویزا انواع و اقسام بسیار زیاد و گوناگونی دارهد که اکثر ما با ویزای کوتاه مدت توریستی یک بار ورود سر و کار داریم. برای دریافت ویزای توریستی می بایست مدارکی را به سفارت ارائه دهیم که آفیسر را قانع نماید که ما قصد ماندن در آن کشور را نداشته و می خواهیم برای مدتی جهت باردید از اقوام، درمان پزشکی، شرکت در کنگره و یا بازدید از کشور و … در آن کشور حضور داشته باشیم و پس از زمان مقرر به دلیل وابستگی هایی که در ایران داریم به کشور خود باز خواهیم گشت.

ارسال دیدگاه