شرایط تحصیل در فرانسه

Studying in France

شاید تحصیل در فرانسه برای بسیاری رویایی دست نیافتنی باشد اما در صورت آگاهی از شرایط و مقررات کشور فرانسه، می توان به این رویا جامه عمل پوشاند. فرانسه واقع در غرب اروپا و یکی از بزرگترین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. جمعیت این کشور بیش از۶۸ میلیون نفر و پایتخت آن شهر پاریس می باشد.
این کشور یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان و از نظر اقتصادی در رتبه پنجم کشورهای جهان قرار دارد.

از دلایل مهم محبوبیت مهاجرت به کشور فرانسه می توان به سطح بالای آموزش عالی، امید به زندگی، نظام سلامت و شاخص های توسعه انسانی در این کشور اشاره کرد. برای آگاهی از شرایط و مقررات تحصیل در فرانسه پیشنهاد می کنیم با گروه تحریریه موسسه کارسازان آریان پارس همراه باشید.

برای تحصیل در کشوری دیگر باید از قوانین ومقررات آموزشی آن کشور آگاه بود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید. در این باره به شرایط تحصیلی کشور فرانسه در مقاطع مختلف اشاره خواهیم کرد:

در کشور فرانسه تحصیل از سن ۶ سالگی اجباری است اما اغلب خانواده ها فرزندان خود را از سن ۲ تا ۳ سالگی به پیش دبستانی می فرستند اما این دوره اجباری نمی باشد. برای تحصیل در مدارس کشور فرانسه شرایط سختی وجود ندارد یعنی در صورت تسلط داشتن فرزند شما به زبان فرانسوی می تواند در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کند و در صورت نداشتن تسلط به زبان فرانسوی می توانید فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام کنید که در این مدارس تدریس به زبانی صورت می گیرد که برای کودکان ساده تر باشد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

با توجه به کشور مبدا شما روش درخواست و پذیرش در مدارس کشور فرانسه متفاوت می باشد. اشخاصی که تبعه کشورهای اروپایی یا کشور آمریکا می باشند به صورت مستقیم می توانند جهت تحصیل در مدارس کشور فرانسه اقدام کنند. افرادی که تبعه سایر کشورها هستند باید در سیستم cef به صورت آنلاین درخواست تحصیل در مدارس را ثبت کنند.

جهت تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید تقاضای خود را به سفارت این کشور ارائه دهید. البته جهت پذیرش در دانشگاه های این کشور باید در آزمون هایی مانند GMAT و یا LSAT قبول شوید. هم چنین برای پذیرفته شدن در دوره لیسانس و فوق لیسانس نیاز به حداقل معدل ۱۴، ارائه مدرک B2 فرانسوی و یا آیلتس ۶٫۵ می باشید. کلاس ها در مقطع لیسانس عموما به زبان فرانسوی و در فوق لیسانس در برخی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود و شانس پذیرش در مقطع لیسانس کمتر از فوق لیسانس می باشد.

احتمال اخذ پذیرش در دوره دکتری به مراتب بیشتر از سایر مقاطع است. این دوره عموما به زبان های انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود و شخص متقاضی باید مدارک قبولی در آزمون زبان فرانسوی و یا مدرک B2 زبان فرانسوی را ارائه دهد.

مقاطع تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه مانند سایر کشورها دارای مقاطع مختلف تحصیلی می باشد که در هر دوره دانش آموزان مدت مشخصی تحصیل می کنند:

مدارس فرانسه

تحصیل در دوره ابتدایی در کشور فرانسه از سن ۶ سالگی اجباری می باشد و مدت تحصیل در این مقطع ۵ سال می باشد بعد از این دوره دانش آموزان ۴ سال در مقطع متوسطه اول (معادل مقطع راهنمایی) تحصیل می کنند. پس از آن برای دریافت مدرک دیپلم باید ۳ سال در دوره متوسطه دوم ( معادل مقطع دبیرستان) تحصیل نمایند. مدت تحصیل در مدارس فرانسه ۱۲ سال می باشد که در پایان این مدت موفق به دریافت مدرک دیپلم می شوند.

مدارس فرانسه

کالج های فرانسه

برنامه کالج ها در کشور فرانسه متنوع می باشد یعنی در این کشور کالج ها از نظر محتوا و دوره های آموزشی به ۴ دسته تقسیم می شوند:

اشخاصی که متقاضی تحصیل در کالج های زبان کشور فرانسه هستند می توانند تقاضای خود را به موسسه لوانت در این کشور ارسال کنند تا این مرکز با بررسی شرایط متقاضی بهترین گزینه برای فرد را پیشنهاد دهد.

کالج های فرانسه

دوره لیسانس در فرانسه

دوره لیسانس در کشور فرانسه بین ۳ تا ۴ سال می باشد که برای ورود به این مقطع باید دارای مدرک دیپلم و حداقل معدل ۱۴ و مدرک زبان فرانسوی باشید. در صورتی که شما قبلا در مقطع لیسانس در کشور خود تحصیل کرده باشید باید از اساتید خود در دانشگاه مبدا توصیه نامه داشته باشید. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور فرانسه باید تقاضای خود را به سفارت این کشور ارائه دهید، تقاضاهایی که مستقیما به دانشگاه ارسال می شود عموما بررسی نمی شوند.

دوره فوق لیسانس در فرانسه

در کشور فرانسه بین ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد. جهت تحصیل در فرانسه در این مقطع نیازی به مراجعه سفارت نمی باشد و می توانید به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر وارد مذاکره شوید.

دوره دکتری در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری باید حداقل ۲ دوره فوق لیسانس را گذرانده باشید. مدت دوره دکتری در کشور فرانسه ۳ تا ۵ سال می باشد که عمدتا صرف امور پژوهشی و تحقیقاتی می شود. دوره دکتری عموما به صورت بورسیه ارائه می گردد.

از شرایط دیگر جهت اخذ پذیرش در این مقطع می توان به داشتن رزومه علمی قوی، مقاله isi، داشتن توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا و سطح زبان بالا اشاره کرد که با ارائه این موارد باید نظر یک استاد در دانشگاه های فرانسه را به عنوان سوپروایزر جلب کرد.

دوره پزشکی در فرانسه

تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی و دندان پزشکی مانند ایران در دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد. مدارک تحصیلی پزشکی در کشورفرانسه مورد تائید بسیاری از کشورها می باشد این به معنی سطح بالای اعتبار مدارک پزشکی و آموزش در این کشور می باشد. یکی از شرایط لازم در این زمینه داشتن مدرک زبان فرانسوی می باشد.

دوره دکتری در فرانسه

مدت زمان دریافت مدرک پزشکی عمومی در این کشور ۴ تا ۶ سال برای دندان پزشکی ۵ تا ۶ سال می باشد. در فرانسه نیز مانند اکثر کشورها برای ورود به رشته پزشکی و دندان پزشکی باید در دوره های پیش پزشکی یا آمادگی پزشکی شرکت کنید و درصورت قبولی در آزمون ورودی رشته پزشکی که به زبان فرانسوی برگزار می شود اجازه تحصیل در این رشته ها را دریافت خواهید کرد.

هزینه های زندگی و تحصیل در کشور فرانسه

هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه با توجه به این که در کدام شهر و دانشگاه و رشته قصد ادامه تحصیل دارید متفاوت می باشد. هم چنین سبک زندگی شما نیز در میزان هزینه ها تاثیر گذار است. طبیعتا هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه مانند تحصیل در پاریس نسبتا بالا می باشد.

به صورت کلی هزینه ماهیانه زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه مانند پاریس حداقل ۲ هزار یورو در ماه و در شهرهای دیگر مانند شهر استراسبورگ بین ۷۵۰ تا ۹۵۰ یورو می باشد

بیش ترین بخش هزینه ها در کشور فرانسه مربوط به تهیه مسکن می باشد به طوری که برای اجاره یک واحد حدودا ۶۰ متری باید ماهیانه ۶۰۰ یورو پرداخت کرد که اگر دانشجو دارای خوابگاه باشد می تواند بخش زیادی از این هزینه را کاهش دهد.

تحصیل در مدارس دولتی این کشور و به زبان فرانسوی رایگان است اما هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی دولتی بین ۵۵۰ تا ۱۳۰۰ یورو در سال است این هزینه در مدارس خصوصی شبانه روزی بین ۴ تا ۱۲ هزار یورو در سال می باشد.

تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه تا اواخر سال ۲۰۱۹ تقریبا رایگان بود اما با شروع سال ۲۰۲۰ تحصیل در فرانسه مستلزم پرداخت هزینه شد. بدین ترتیب برای تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه در رشته های غیرپزشکی جهت مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری به ترتیب حداقل ۲۷۷۰ و ۳۷۷۰ و ۴۰۰ یورو در سال باید پرداخت کرد. البته برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی سالیانه باید حداقل ۶ هزار یورو هزینه کرد.

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ هزار یورو و در دانشگاه های خصوصی سالیانه تا ۲۰ هزار یورو هم می باشد.

هزینه تحصیل در کالج های فرانسه با توجه به نوع کالج و آموزش بین ۵۰۰ تا ۶۵۰۰ هزار یورو برای هر دوره می باشد.

شرایط سنی تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه به ۳ بخش ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی تقسیم بندی می شود که هر یک از این دوره ها از لحاظ سنی شرایطی را دارا می باشند که در ادامه به توضیح هریک می پردازیم:

ورود کودکان به مقطع ابتدایی از سن ۶ سالگی اجباری می باشد و این دوره ۵ سال طول می کشد. بعد از این دوره دانش آموزان وارد مقطع متوسطه می شوند که شامل دو مرحله می باشد:

  1. کالج اول، که مدت آن ۴ سال و برای دانش آموزان ۱۱ تا ۱۵ ساله می باشد ( این مقطع معادل دوره راهنمایی می باشد)
  2. کالج دوم، دانش آموزان از سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی و به مدت ۳ سال در این مقطع تحصیل و در صورت قبولی، مدرک دیپلم دریافت می کنند.

دانشجویان از سن ۱۹ سالگی در دوره لیسانس به مدت ۳ تا ۴ سال به تحصیل می پردازند. معمولا تحصیل در این مقطع تا سن حدودا ۲۵ سالگی مقدور می باشد. مقطع فوق لیسانس معمولا ۱ تا ۲ سال طول می کشد و تا سن حدودا ۳۷ سالگی برای تحصیل در این دوره می توان اقدام کرد.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

تحصیل در مقطع دکتری عموما از نظر سنی محدودیتی ندارد و داشتن شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع ضروری می باشد. برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی سن متقاضی عموما باید بین ۱۸ تا ۲۵ سال باشد.

مزایای تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در کشوری پیشرفته و صنعتی مانند فرانسه مزایای بسیاری مانند درآمد مطلوب، پیدا کردن شغل مناسب، استفاده از امکانات به روز و سطح رفاه بالا دارد که می تواند باعث تغییر آینده افراد شود در ادامه به برخی دیگر از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

Benefits of studying in France kap services.com6

پروسه دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

جهت انجام هر کاری باید فرآیندهای لازم گذرانده شود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید با توجه به این مطلب، اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نیز مستلزم ارائه مدارک و اسناد مربوطه و پروسه اداری می باشد که در ادامه به مدارک مورد نیاز و مدت زمان این پروسه اشاره خواهیم کرد:

تحصیل در مدارس فرانسه عموما به زبان فرانسوی می باشد و افرادی که قصد تحصیل رایگان در مدارس این کشور را دارند باید مدرک زبان فرانسوی ارائه دهند، البته در مدارس خصوصی این کشور تدریس به زبان انگلیسی ارائه می شود که در صورت تسلط نداشتن بر زبان فرانسوی می توان از این طریق اقدام کرد، همچنین باید مدارکی مانند:

تحصیل در کالج ها و دانشگاه های فرانسه طبیعتا نیازمند ارائه مدارک و اسناد بیشتری می باشد که در صورت ارائه مدارک ذیل امکان اخذ پذیرش از این مراکز وجود دارد:

ویزای تحصیلی فرانسه

در رشته های پزشکی و دندان پزشکی علاوه بر مدارک مذکور نیازمند گذراندن دوره های پیش پزشکی و قبولی در آزمون ورودی پزشکی می باشید. به طور کلی مدت زمان اخذ پذیرش دانشگاه و ویزا برای کشور فرانسه بین ۴ تا ۶ ماه به شرط آماده بودن مدارک می باشد.

نتیجه گیری

اگر شما به دنبال تحصیل در کشوری پیشرفته، دانشگاه های معتبر و داشتن زندگی مطلوب و سطح رفاه بالا هستید، تحصیل در فرانسه یکی از اصلی ترین گزینه های شما می باشد. در کنار موارد مطرح شده می توان به هزینه های نسبتا مناسب تحصیل، امکان تردد آزادانه بین کشورهای اروپایی و امکان اشتغال بعد از تحصیل در فرانسه اشاره کرد که باعث جذاب شدن تحصیل در این کشور شده است.