مدارس کانادا
30 مارس

تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در مدارس کانادا 

Studying in Canadian schools

کشور کانادا به واسطه دارا بودن کیفیت بالای آموزشی، سومین جایگاه کشور های برتر دنیا را به خود اختصاص داده است از این رو افراد بی شماری از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل این کشور را بر می گزینند. سیستم آموزشی در مدارس کانادا بسیار پیشرفته می باشد. مدارس کانادا در مقاطع مهدکودک، دبستان و یا دبیرستان دانش آموز می پذیرند. هریک از ایالت های کانادا سیستم آموزشی مختص به خود را دارد.

کودکان در سن ۵ سالگی دوره مهدکودک را سپری می کنند و در ۶ سالگی وارد مقطع ابتدایی می گردند و پس از گذراندن ۱۲ سال دوران تحصیلی در سن ۱۷ و ۱۸ سالگی وارد دانشگاه می شوند.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا 

در مدارس کانادا دانش آموزان ملزم به گذراندن دروس اجباری می باشند که عبارتند از : ریاضی، شیمی، فیزیک، انگلیسی و غیره است. در کنار دروس اجباری دانش آموزان می بایست بر اساس هدف خود در آینده، برای ادامه تحصیل در دانشگاه دروس اختیاری از جمله: اشپزی، موسیقی، نجاری و غیره را سپری نمایند.

مدارس کانادا همانند سایر کشورها به دو صورت دولتی و خصوصی می باشند. که در ادامه به شرح هریک از این موارد می پردازیم.

مدارس دولتی در کانادا 

مدارس دولتی در کانادا از سطح کیفیت بالای آموزشی برخوردار می باشند. برخلاف نظر بسیاری از افراد که سطح کیفیت آموزشی در مدارس دولتی را پایین قلمداد می کنند باید اظهار داشت که تفاوت مدارس دولتی با خصوصی فقط در هزینه های تحصیلی و پذیرش دانش آموز می باشد.

مدارس دولتی در کانادا 

تحصیل در مدارس دولتی برای فرزندان شهروندان کانادایی و یا دارندگان اقامت دائم کانادا به صورت رایگان است اما دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا مستلزم پرداخت هزینه می باشند. مدارس دولتی کانادا دانش آموزان را از اقشار و فرهنگ های متفاوت پذیرش می نمایند. شهریه مدارس دولتی کانادا برای دانش آموزان بین المللی سالیانه بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار تعیین گشته است.

مدارس خصوصی در کانادا 

مدارس خصوصی در کانادا همانند مدارس دولتی از کیفیت بالایی آموزشی برخوردار می باشند. مدارس خصوصی متنوعی در کشور کانادا وجود دارد که شامل مدارس تحت حمایت گروه های مذهبی، مدارس تک جنسیتی، مدارسی جهت کودکان با معلولیت های ذهنی یا جسمی وغبره می باشند. برخی مدارس کانادا بر روی فعالیت خاصی تمرکز دارند.

به عنوان مثال برخی مدارس در حوزه ورزشی و برخی دیگر در رشته های هنری مانند موسیقی، رقص و غیره فعالیت می نمایند. مدارس خصوصی کانادا این حق را دارند که نوعی تبعیض در امر پذیرش اعمال نمایند و جهت پذیرش از الویت های خاص خود پیروی کنند. شهریه مدارس خصوصی در کانادا از سوی دولت تامین نمی گردد و دانش اموزان ملزم به پرداخت شهریه وهزینه های فوق برنامه می باشند.

مدارس خصوصی در کانادا 

هزینه های مدارس خصوصی کانادا سالیانه از بین ۲۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر دانش آموزان خارجی، شهروندان کانادا ملزم به پرداخت شهریه می باشند. برخی از مدارس در ساعات مدرسه دوره های اسب سواری یا اسکی یا موضوعاتی غیرمعمول همانند غارشناسی (مطالعه علمی غارها) را ارائه می نمایند.

جهت آشنایی با شرایط زندگی در کانادا، مقاله زندگی در کانادا را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

مزایای تحصیلی در مدارس کانادا 

با توجه به سیستم آموزشی پیشرفته و مدرن در این کشور هر ساله متقاضیان بی شماری برای تحصیل در مدارس کانادا به خاک این کشور وارد می شوند. تحصیل در مدارس کانادا، امکان استفاده از پیشرفته ترین امکانات آموزشی در بهترین ترین مدارس دنیا را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. در ادامه به شرح برخی از مزایای تحصیل در مدارس کانادا می پردازیم :

 1. تحصیل در مدارس بین الملی معتبر دنیا.
 2. تحصیل در مدارس کانادا بدون ارائه مدرک زبان.
 3. آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی در حین تحصیل.
 4. اخذ ویزای همراه برای والدین.
 5. اخذ اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل در دانشگاه.
 6. ورود آسان به دانشگاه های کانادا بعد از اتمام دوره تحصیل در مدارس کانادا.

مزایای تحصیلی در مدارس کانادا 

معایب تحصیل در مدارس کانادا 

تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب خاص خود را دارد بنابراین اجازه ندهید معایب تحصیل در یک کشور مهم ترین تصمیم زندگی شما را تغییر دهد زیرا مزایای تحصیل در یک کشور از معایب آن با ارزش تر است. برخی از معایب تحصیل در مدارس کانادا به شرح ذیل می باشد:

 • تحصیل و زندگی در مسافت طولانی از خانه و خانواده می تواند برای دانش آموز سخت و طاقت فرسا باشد.
 • هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین المللی بیشتر است و از شانس کمتری برای اخذ وام تحصیلی برخوردار می باشند.
 • رو به رو شدن با اقشار و فرهنگ های مختلف و یا روابط ارتباطی می تواند مانعی برای دانش آموزان خارجی به شمار آید.

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا 

دانش آموزان برای تحصیل در مدارس کانادا ملزم به دریافت ویزای تحصیلی می باشند. ورود به کانادا از طریق تحصیل شامل دو مرحله است : مرحله اول دریافت نامه پذیرش از مدارس یا مراکز معتبر و مرحله دوم اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشد.

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا 

طبق قوانین دولت کانادا، یکی از والدین دانش آموز ( پدر یا مادر ) به عنوان همراه و قیم فرد متقاضی قادر به دریافت ویزای همراه خواهد بود. در غیر اینصورت می بایست یک قیم را جهت حمایت از دانش آموز به مدرسه و اداره مهاجرت کانادا معرفی کنند. مدارس در کانادا در ماه های ژانویه (بهمن ) و سپتامبر ( شهریور ) اقدام به پذیرش تحصیلی می نمایند. برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، فرد متقاضی باید مدارکی را تهیه و تنظیم نماید که به شرح زیر می باشد:

 • ارائه مدارک هویتی که فرد متقاضی باید حداقل ۵ سال سن داشته باشد.
 • ارائه تمکن مالی از سوی پدر یا مادر جهت تامین یکسال هزینه های زندگی و تحصیل در کشور کانادا.
 • ارائه نامه پذیرش از مدارس معتبر کانادا.
 • ارائه سوابق تحصیلی و توصیه نامه فرد متقاضی در صورت ادامه تحصیل در کشور کانادا.
 • در صورت همراه نبودن پدر یا مادر فرد دانش آموز باید یک نفر را به عنوان قیم به مدرسه و اداره مهاجرت اعلام کند.

وظایف یک قیم در قبال دانش آموز برای تحصیل در مدارس کانادا چیست ؟

افراد زیر ۱۸ سال که بدون حضور پدر یا مادر قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارند باید تحت حمایت یک فرد بزرگسال قرار گیرند که به آن قیم گفته می شود. افرادی که دوستان و یا اقوام آنها در کشور کانادا حضور دارند قادر خواهند بود آنها را به عنوان قیم معرفی نمایند در غیر اینصورت والدین دانش آموزان با پرداخت هزینه های مربوط می توانند این مسئولیت را به مدارس کانادا واگذار نمایند. افرادی که به عنوان قیم معرفی می گردند دارای مسئولیت هایی در قبال دانش آموز می باشند که به صورت مختصر به شرح این وظایف می پردازیم.

۱٫ حضور در مدرسه هنگام ثبت نام : در زیر کلیه فرم های ثبت نامی نام و امضای فرد قیم الزامیست.
۲٫ شرکت در کلیه جلسات دوره ای مدرسه : فرد قیم می بایست در صورت نیاز در جلسات دوره ای مدرسه شرکت کرده و مسئول کلیه ارتباطات مدرسه با دانش آموز باشد.
۳٫ حضور در مدرسه هنگام مواقع اضطراری مانند بیماری یا حوادث احتمالی.

جهت آشنایی با دانشگاه های کانادا، مقاله دانشگاه های کانادا را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

تحصیل فرزند در کانادا می تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت باشد؟

اخذ اقامت از طریق تحصیل فرزند در کانادا یکی از فرصت هایی است که والدین می توانند از این طریق به کانادا مهاجرت نمایند. در حال حاضر یکی از سریعترین و آسانترین راه ها برای اخذ اقامت کشور کانادا، ثبت نام فرزندان در مدارس کانادا می باشد. ناگفته نماند اخذ ویزای دانش آموزی به خودی خود منجر به اقامت دائم کانادا نمی گردد.

تحصیل فرزند در کانادا می تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت باشد؟

والدین دانش آموز از طریق اخذ ویزای همراه می توانند وارد کشور کانادا شوند و پس از اخذ مدرک زبان و پذیرش از دانشگاه کانادا، ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. والدینی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی برای خود شوند هزینه تحصیل فرزند آنها رایگان می شود و می توانند برای همسر خود نیز درخواست ویزای همراه نمایند. در نهایت دانشجویان بین المللی کانادا بعد از تحصیل اجازه کار در کانادا را خواهند داشت و قادر خواهند بود پس از ۵ سال، اقامت دائم کشور کانادا را دریافت نمایند.

برچسب:

ارسال دیدگاه