مدارس بلغارستان
30 مارس

تحصیل در مدارس بلغارستان

شرایط تحصیل در مدارس بلغارستان

Studying in Bulgarian schools

بلغارستان در بین کشورهای اروپایی کمترین نرخ هزینه تحصیل و زندگی را دارا می باشد. از این جهت افراد زیادی برای مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل وارد خاک این کشور می گردند . کشور بلغارستان از مراکز آموزشی معتبری در سطح دنیا برخوردار می باشد. دولت بلغارستان با فراهم آوردن شرایط تحصیل به زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی و البته بلغاری به یکی از مقاصد بین المللی برای ادامه تحصیل تبدیل گشته است.

آموزش و پرورش درکشور بلغارستان عمدتا توسط دولت از طریق وزارت آموزش و پرورش این کشور پشتیبانی می گردد و به صورت رایگان می باشد. سن تحصیل در مدارس بلغارستان از ۷ تا ۱۶ سالگی به صورت اجباری می باشد. سیستم آموزشی در مدارس بلغارستان نیز با توجه به واقع شدن این کشور در اتحادیه اروپا از همان روند قاره اروپا پیروی می نماید .

شرایط تحصیل در مدارس بلغارستان

مدارس در کشور بلغارستان در سه دسته قرار می گیرند که شامل مدارس عمومی ، مدارس زبان و مدارس بین المللی می باشد. در مدارس زبان های خارجی نیز افراد قادر خواهند بود به زبان های انگلیسی، ایتالیایی ، فرانسوی، اسپانیایی ، ارمنی و روسی و عبری نیز تحصیل نمایند. درس های عمومی در مدارس بلغارستان برای کودکان اقلیت قومی به زبان رسمی کشور یعنی بلغاری ارائه می گردد.

نظام آموزشی در بلغارستان 

تحصیل در مدارس بلغارستان شامل دوره ابتدایی و متوسطه می باشد. دوره ابتدایی در این کشور شامل دو دوره است. دوره اول، کلاس های اول تا چهارم و دوره دوم نیز از کلاس پنجم تا هشتم را شامل می شود. با گذراندن این دوره ۸ ساله دانش آموزان قادر خواهند بود در دوره دبیرستان شرکت نمایند. دانش آموزان در این مقطع نحوه ارتباط بیشتر با جامعه را نیز می آموزند تا بتوانند افراد موفق تری در سطح جامعه واقع گردند.

دانش آموزان پس از اتمام تحصیلات ۸ ساله ابتدایی قادر خواهند بود برای ثبت نام در مقطع دبیرستان اقدام نمایند. دوره متوسطه در بلغارستان به مدت ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد و پس از آن دانش آموزان آماده پذیرش در دانشگاه های این کشور و یا کشور دیگری را کسب خواهند نمود. دوره دبیرستان نیز در بلغارستان به مدارس هنری، مدارس متوسط جامع و عمومی و مدارس فنی و حرفه ای تقسیم می گردند.

نظام آموزشی در بلغارستان 

دانش آموزان با توجه به زبانی که تحصیل می نمایند می بایست ادبیات آن زبان را بیاموزند و درس های دیگر مانند ریاضی، جغرافیا، فیزیک، زیست، شیمی، کامپیوتر، موسیقی، هنر و ورزش در بین آنها مشترک می باشد. پذیرش تحصیلی دوره دبیرستان در بلغارستان در دو دوره صورت می گیرد. دوره اول از از اواسط سپتامبر تا پایان ژانویه و دوره دوم از آغاز فوریه تا پایان ماه ژوئن می باشد.

در پایان هر کدام از این دوره ها، دانش آموزان از هر درس نمره میان ترم دریافت می کنند و در پایان سال تحصیلی نمره نهایی را دریافت می نمایند. دانش آموزان با تحصیل در دبیرستان در صورت داشتن رزومه تحصیلی مناسب شانس بالاتری برای پذیرش در برترین دانشگاه های جهان را خواهند داشت. تحصیل در مدارس بلغارستان در مقطع دبیرستان برای مدارس جامع بر اساس نمرات امتحانی خواهد بود.

شهرهای بلغارستان جزء بهترین جاذبه های دیدنی کشور بلغارستان است. برای آشنایی با آن، مقاله شهرهای بلغارستان را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 

شرایط تحصیل در بلغارستان در مراکز معتبر آموزشی متفاوت می باشد اما الزامات ثابتی وجود دارد که برای ورود به سیستم آموزش عالی لازم است. در ابتدا شخص ویزای نوع D بلغارستان را دریافت می کند. برای تحصیل مدت زمان اقامت یکساله است به این معنی که فرد تا پایان تحصیلات باید هرساله این ویزا را تمدید نماید. جهت این امر افراد باید در اداره مهاجرت بلغارستان درخواست دهند و افسر پلیس مسئولیت صادر کردن، تمدید یا لغو اقامت را بر عهده دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانش آموزی به شرح ذیل می باشد:

 • اصل پاسپورت و کپی آن
 • برگه قرارداد آدرس محل سکونت در کشور بلغارستان
 • بیمه درمانی
 • اثبات داشتن تمکن مالی جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیلی به مدت یکسال در کشور بلغارستان
 • برگه پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در بلغارستان
 • کپی از رسید پرداخت شهریه
 • رسید پرداختی ۵ یورو
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه که باید به زبان رسمی بلغاری ترجمه شده باشد
 • فرم درخواست
 • پرداخت هزینه دریافت اقامت در اداره رسمی مهاجرت

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 

هزینه های تحصیل در بلغارستان چگونه خواهد بود ؟

در بین کشورهای اروپایی کشور بلغارستان کمترین نرخ هزینه تحصیل را دارا می باشد. هزینه تحصیل در بلغارستان به عواملی مانند مقطع تحصیلی، مرکز آموزشی، خصوصی و یا دولتی بودن مدارس بستگی دارد. به طور کلی هزینه تحصیل در بلغارستان بین ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ یورو در سال تعیین گشته است.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی بلغارستان به صورت رایگان می باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تحصیل در مدارس دولتی به زبان رسمی بلغاری ارائه می گردد. از مدارس معتبر بین المللی در بلغارستان می توان به مدرسه Anglo-american school of sofia اشاره نمود که هزینه تحصیل سالیانه بین ۵۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ یورو تعیین شده است و یا Zlatarski international school که هزینه تحصیل سالیانه ۳۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو تخمین زده شده است.

هزینه های تحصیل در بلغارستان چگونه خواهد بود ؟

توجه داشته باشید که دولت بلغارستان کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه زیادی برای دانشجویان خارجی در نظر نگرفته است. بنابراین باید توانایی مالی مناسبی داشته باشید تا از عهده مخارج خود برآیید. هزینه‌های زندگی یک دانشجو در بلغارستان شامل اسکان، حمل و نقل، خورد و خوراک و … چیزی در حدود ۶۰۰۰ دلار در سال می باشد.

مزایای تحصیل در مدارس بلغارستان 

تحصیل در هر کشوری مستلزم این است که شما از مزایا و معایب کشور هدف خود اطلاع کافی کسب نمایید. معتبر بودن مراکز آموزشی، هزینه های زندگی و تحصیل، شرایط پس از تحصیل، زبان رسمی آموزشی و حق همراه از مواردی می باشند که میتوانند تاثیر بسزایی در امر مهاجرت تحصیلی داشته باشند. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در مدارس بلغارستان خواهیم پرداخت.

 1. وجود مدارس و مراکز علمی بین المللی معتبر در بلغارستان مانندAmerican English academy ،British school of sofia ، Zlatarski international school of sofia
 2. بلغارستان، از جمله کشورهای اروپایی می باشد که پایین ترین نرخ هزینه های زندگی را در شهرهای مدرن و پیشرفته خود دارا است.
 3. مدارک دانشگاه ها و مدارس بین المللی در بلغارستان در بیشتر کشورهای دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است.
  تحصیل در دانشگاه ها و مدارس بلغارستان علاوه بر زبان بلغاری، با توجه به رشته و مرکز آموزشی به زبان های انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی نیز امکان پذیر می باشد.
 4. دریافت ویزای همراه به عنوان قیم فرد دانش آموز در کشور بلغارستان امکان پذیر می باشد که به پدر یا مادر فرد متقاضی اعطا می گردد.
 5. افراد با تحصیل در مدارس معتبر بلغارستان قادر خواهند بود آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند.

برای آشنایی با شرایط سفر به بلغارستان، مقاله سفر به بلغارستان را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

مزایای تحصیل در مدارس بلغارستان 

شانس دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان در سال ۲۰۲۰ 

هر ساله افراد بی شماری به واسطه قرار گیری کشور بلغارستان در اتحادیه اروپا، معتبر بودن مراکز آموزشی، پایین بودن نرخ هزینه تحصیل و زندگی و شرایط ایده آل پس از تحصیل، به این کشور مهاجرت می نمایند. طبق آماری که در سال ۲۰۱۹ توسط سفارت بلغارستان ارائه گشت افراد به علت نقص در مدارک ارسال شده به سفارت با شکست مواجه گشته اند. از این جهت افراد با تهیه و تنظیم مدارک به صورت کامل و حرفه ای قادر خواهند بود شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان در سال ۲۰۲۰ افزایش دهد.

برچسب:

ارسال دیدگاه