ویزای تحصیلی بلغارستان
29 مارس

ویزای تحصیلی بلغارستان

شرایط ویزای تحصیلی بلغارستان 

Study visa for Bulgaria

کشور بلغارستان از لحاظ پذیرش دانشجویان بین المللی و از نظر گردشگری در بین کشورهای اروپایی شهرت بسیاری دارد. با توجه به حاضر ۱۱۰۰۰ دانشجوی بین المللی در این کشور، ویزای تحصیلی بلغارستان مورد توجه بسیاری از دانشجویان واقع شده است. بخشی از درآمد کشور بلغارستان از طریق تحصیل دانشجویان در دانشگاه ها و موسسات معتبر آموزشی تامین می گردد. افرادی که در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کنند برای ادامه تحصیل در این کشور ملزم به دریافت ویزای تحصیلی نمی باشند این در صورتی است که تحصیل در بلغارستان برای افراد غیر اروپایی مستلزم اخذ ویزای دانشجویی می باشد.

اگر قصد تحصیل در کشور بلغارستان را دارید، مقاله تحصیل در بلغارستان که توسط موسسه کارسازان آریان پارس گردآوری شد را مطالعه نمایید.

ویزای دانشجویی بلغارستان به مدت ۱ سال اعتبار دارد که می بایست هر ساله تمدید گردد. افراد قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. تحصیل در مدارس بلغارستان برای کودکان بین ۷ الی ۱۶ سال به صورت اجباری می باشد. آموزش در مدارس بلغارستان به زبان بلغاری و انگلیسی ارائه می گردد. در مدارس تخصصی زبان، زبان های تحصیلی مختلفی مانند ایتالیایی، انگلیسی، آلمانی، روسی، عبری، ارمنی، اسپانیایی، فرانسوی و… تدریس می شود.

شرایط ویزای تحصیلی بلغارستان 

تحصیلات ابتدایی در بلغارستان به مدت ۸ سال به طول می انجامد. از کلاس اول تا چهارم به عنوان دوره ابتدایی و از کلاس پنجم تا هشتم نیز به عنوان دوره پیش دبیرستان شناخته شده است. تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور بلغارستان ۴ الی ۵ سال به طول می انجامد. دانش آموزان می توانند پس از اخذ گواهینامه پایان دوره ابتدایی وارد مقطع دبیرستان گردند. مدارس در دبیرستان به سه گروه تقسیم می شوند که دانش آموزان می توانند با توجه به علاقه و هدف خود در اینده انتخاب مناسبی داشته باشند.

این سه گروه شامل مدارس متوسطه جامع یا عمومی، مدارس فنی و حرفه ای و در نهایت مدارس هنری می گردد. دروسی که در این دوره تحصیلی برای دانش آموزان ارائه می گردد به صورت یکپارچه بوده و شامل موارد درسی زیر می باشد:

 1. موسیقی
 2. فلسفه
 3. اخلاق و حقوق
 4. آموزش حرفه ای
 5. تربیت بدنی
 6. جفرافیا
 7. فیزیک
 8. بیولوژی
 9. علوم رایانه
 10. ریاضیات
 11. روان شناسی
 12. هنر
 13. شیمی
 14. زبان های خارجی
 15. ادبیات شامل ادبیات انگلیسی، آلمانی، بلغاری و فرانسوی

فرد متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان باید از دانشگاه یا مراکز معتبر آموزشی نامه پذیرش را دریافت کند و سپس با تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان اقدام نماید.

مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 

فرد متقاضی برای تحصیل در بلغارستان می بایست از دانشگاه یا مراکز معتبر آموزشی نامه پذیرش دریافت نماید و پس از آن برای اخذ ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهد. در ادامه به شرح این مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان می پردازیم.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 

دریافت ویزای تحصیلی برای این کشور در سه مرحله صورت می گیرد که عبارتند از :
انتخاب دانشگاه یا مراکز معتبر آموزشی فرد متقاضی در مرحله اول می بایست بر اساس رشته مورد نظر، هزینه تحصیل و زبان تحصیل، دانشگاه یا موسسات آموزشی کشور بلغارستان را مورد بررسی قرار دهد و گزینه مناسب را انتخاب نماید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 

فرد متقاضی پس از انتخاب دانشگاه یا مراکز معتبر آموزشی باید برای اخذ پذیرش اقدام کند. بدین منظور می بایست مدارکی را که توسط دانشگاه یا مرکز آموزشی اعلام شده است را تهیه و به دانشگاه ارسال نماید. آمادگی ویزا پس از اخذ پذیرش فرد متقاضی با تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز می تواند برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان اقدامات لازم را انجام دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان 

افراد برای دریافت ویزای تحصیلی می بایست مدارکی را تهیه و به سفارت ارائه دهند این مدارک شامل موارد زیر می باشد :

 1. ارائه اصل پاسپورت و کپی آن.
 2. ارائه مدارک هویتی.
 3. ارائه قرارداد اجاره نامه در کشور بلغارستان به منظور اقامت فرد متقاضی در دوران تحصیل.
 4. ارائه تمکن مالی که شامل هزینه های زندگی و تحصیل در کشور بلغارستان به مدت یکسال می باشد.
 5. ارائه نامه پذیرش از سوی دانشگاه یا مراکز آموزشی.
 6. ارائه کپی پرداخت شهریه دانشگاه یا موسسه آموزشی.
 7. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه.
 8. ارائه و تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی .
 9. ارائه بیمه درمانی.

هزینه ویزای تحصیلی بلغارستان 

اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشد. این هزینه ها به دو دسته تقسیم می گردند. هزینه تحصیل و زندگی در بلغارستان و هزینه اخذ ویزای تحصیلی از سفارت که در ادامه به شرح هریک می پردازیم.

هزینه تحصیل و زندگی در بلغارستان

تحصیل در کشور بلغارستان مستلزم پرداخت هزینه می باشد. کشور بلغارستان کمترین نرخ هزینه تحصیل و زندگی را نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا دارا است. هزینه تحصیل در این کشور برای رشته های علوم انسانی و مهندسی سالیانه بین ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو می باشد و برای رشته های پزشکی بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو تعیین گشته است. افراد برای زندگی در بلغارستان می بایست ماهیانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو را در نظر داشته باشند. اثبات تمکن مالی به سفارت بلغارستان برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو تخمین زده شده است.

یکی از مهمترین رشته های تحصیلی بلغارستان، تحصیل در رشته پزشکی است. برای آشنایی بیشتر این مقاله را بخوانید: پزشکی در بلغارستان

 

هزینه ویزای تحصیلی بلغارستان 

هزینه اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان

فرد متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان باید هزینه های را به سفارت این کشور پرداخت نماید. هزینه اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان به شرح زیر است:

 • هزینه جهت تعیین وقت سفارت که ۱۰۰ یورو می باشد.
 • هزینه نابید مدارک فرد متقاضی که ۱۵ یورو تعیین شده است.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی بلغارستان

سفارت بلغارستان پس از تایید مدارک فرد متقاضی جهت تحصیل در این کشور و انجام مصاحبه حضوری و انگشت نگاری اقدام به صدور ویزا می نماید. صدور ویزای تحصیلی بلغارستان ۴۰ روز کاری به طول می انجامد. این ویزا به مدت ۱ سال اعتبار دارد و باید هر ساله تمدید گردد.

شرایط تمدید ویزای تحصیلی بلغارستان 

سفارت بلغارستان پس از مصاحبه با فرد متقاضی ویزای به مدت ۹۰ روز صادر خواهد کرد که در صورت ارائه مدارک پذیرش از دانشگاه یا مراکز معتبر آموزشی فرد متقاضی قادر خواهد بود که آن را به ویزای ۱ ساله تبدیل نماید. این ویزا تا پایان دوره تحصیلی فرد قابل تمدید می باشد. برای تمدید ویزای تحصیلی بلغارستان فرد باید اثبات کند که سابقه کیفری ندارد و تحصیلات خود را با موفقیت به اتمام رسانیده است.

شانس دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان در سال 2020

شانس دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان در سال ۲۰۲۰

کشور بلغارستان در حال حاضر درصدد توسعه زیر ساخت های اقتصادی و صنعتی خود می باشد. همانگونه که در این مقاله ذکر شد بخشی از درآمد کشور بلغارستان از طریق تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور تامین می گردد از این رو دولت بلغارستان از دانشجویان و سرمایه گذاران در این کشور حمایت شایانی به عمل می آورد. دانشجویانی که در این کشور تحصیل می نمایند از شانس بیشتری برای اخذ کار برخوردار می گردند و در صورتی که ۳ سال در کشور بلغارستان حضور داشته باشند می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

برچسب:

ارسال دیدگاه