تحصیل پزشکی در بلغارستان
14 مارس

پزشکی در بلغارستان

تحصیل پزشکی در دانشگاه های بلغارستان

Medicine in Bulgaria

آیا تمایل دارید بدون مدرک زبان در رشته پزشکی تحصیل نمایید؟ آیا تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای اروپایی برای شما آرزوست؟ ما در این مقاله راه پزشک شدن با هزینه کم را به شما عزیزان نشان می دهیم پس با ما همراه باشید. قطعا رشته پزشکی برای افرادی که می خواهند بر روی زندگی هموطنان خود تاثیر مثبتی داشته باشند انتخاب مناسبی است. امروزه تحصیل در رشته پزشکی در بلغارستان در رشته های داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی عمومی و هم چنین رشته های پیرا پزشکی همانند پرستاری امکان پذیر می باشد. دانشجویان پزشکی قادر هستند بسته به دانشگاه انتخابی خود به زبان بلغاری یا انگلیسی تحصیل نمایند.

دانشجویان خارجی که در خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند برای تحصیل در رشته پزشکی ملزم به پرداخت شهریه می باشند این در صورتی است که افرادی که از کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در رشته پزشکی در بلغارستان اقدام می نمایند قادر می باشند به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. دانشجویان خارجی می توانند بدون ارائه مدرک زبان در کشور بلغارستان در رشته پزشکی تحصیل نمایند.

شرایط تحصیل پزشکی در بلغارستان

شرایط تحصیل پزشکی در بلغارستان

افراد برای تحصیل در رشته پزشکی ملزم به امتحان PLAB نمی باشند و این یکی از مزیت های تحصیل در بلغارستان است. تحصیل در رشته های پزشکی در بلغارستان تنها در ۴ رشته به زبان انگلیسی می باشد. که عبارتند از: پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری که به مدت ۶ سال به طول می انجامد. در کنار برنامه های پزشکی طولانی مدت هم چنین بسیاری از فرصت های مطالعاتی پزشکی کوتاه مدت که ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد وجود دارد البته ناگفته نماند که اکثریت این فرصت ها به زبان بلغاری می باشند.

تحصیل پزشکی در بلغارستان به یکی از موضوعات مهم در اروپا و خارج از اروپا تبدیل شده است. افراد برای شرکت در دوره پزشکی در دانشگاه پزشکی بلغارستان ملزم به ارائه مدرک زبان نیستند و در صورت قبولی در آزمون ورودی زبان که توسط دانشگاه صورت می گیرد قادر به تحصیل در رشته پزشکی می باشند. دانشگاه های پزشکی در بلغارستان دو بار در سال پذیرش خواهند داشت یکبار در ماه اکتبر و دیگری در ماه فوریه می باشد.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی از ۵۰۰۰ یورو الی ۸۰۰۰ یورو در سال تخمین زده شده است و هزینه های زندگی در سطح پایینی نسبت به سایر کشورهای اروپایی قرار دارد که بین ۲۲۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو در سال است. در کشور بلغارستان دانشگاه های پزشکی متعددی وجود دارد که به عنوان معتبرترین دانشگاه های اروپایی شناخته می شوند.

پروسه دریافت پذیرش از دانشگاه پزشکی بلغارستان

ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های بلغارستان بسیار رقابتی می باشد. اولین گزینه برای تحصیل در این رشته قبولی در آزمون زبان ورودی دانشگاه پزشکی است. افرادی که موفق به اخذ نمره قبولی نگشتند قادر می باشند به مدت ۱ الی ۲ ترم در دوره های زبان شرکت نموده و پس از آن برای ادامه تحصیل اقدام نمایند. مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های پزشکی بلغارستان به شرح زیر می باشد. دانشجویان برای اخذ پذیرش می بایست مدارک مربوطه را تهیه و تنظیم نمایند و به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. لازم به ذکر است که کلیه مدارک ذکر شده باید به زبان بلغاری ترجمه گردد و از نظر قانونی تایید شده باشد.

 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی تجربی
 • ارائه مدرک دیپلم
 • ارائه رسید پرداخت شهریه که برای رشته پزشکی ۵۰۰۰ الی ۸۰۰۰ یورو در سال می باشد.
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی.
 • ارائه کپی پاسپورت و مدارک هویتی.
 • ارائه فرم زبان تحصیل درخواستی.
 • ارائه نمره قبولی در آزمون ورودی برخی از دانشگاه های پزشکی.
 • ارائه مدرک زبان آیلتس ۶ یا تافل ۵۵۰٫
 • ۴ قطعه عکس.

پروسه دریافت پذیرش از دانشگاه پزشکی بلغارستان

هزینه های تحصیل پزشکی در بلغارستان

هزینه تحصیل در در دانشگاه های پزشکی بلغارستان برای دوره های بلند مدت همانند پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی از ۷۵۰۰ الی ۸۰۰۰ یورو در سال می باشد و هم چنین دوره های کوتاه مدت پزشکی از ۳۱۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو در سال تعیین شده است. هزینه تحصیل دانشجویان با توجه به رشته و برنامه انتخابی آن ها متغیر می باشد. دانشجویان قادر هستند که هزینه تحصیل را در دو قسمت یعنی زمان شروع هر ترم پرداخت نمایند.

برای آن دسته از دانشجویان تازه واردی که مستلزم دریافت ویزای دانشجویی می باشند هزینه تحصیل می بایست قبل از دریافت این ویزا پرداخت گردد. دانشگاه های پزشکی در بلغارستان یکی از کم هزینه ترین و ارزانترین دانشگاه های پزشکی نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشند. در ادامه به جدولی در خصوص طول دوره و رشته های پزشکی و هزینه های هر یک توجه فرمایید.

دوره تحصیلی  طول دوره (سال)  هزینه تحصیلی

 • پزشکی عمومی ۶سال  ۷۵۰۰-۸۰۰۰
 • داروسازی ۵سال  ۶۰۰۰-۸۰۰۰
 • دندانپزشکی ۶سال  ۸۰۰۰
 • پرستاری ۴سال  ۳۰۰۰-۴۵۰۰

هزینه های تحصیل پزشکی در بلغارستان

برترین دانشگاه های پزشکی بلغارستان

۶ دانشگاه در بلغارستان وجود دارد که رشته پزشکی در آن ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد. کلیه دانشگاه های پزشکی در این کشور دارای اعتبار بالایی می باشند. در دانشکده های تخصصی پزشکی کسب نمره قبولی در آزمون ورودی در دروس علوم پایه به صورت الزامی است. در ادامه به معرفی برخی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی در بلغارستان خواهیم پرداخت.

 1. Sofia Medical University
  دانشگاه علوم پزشکی صوفیا بلغارستان که از آن به عنوان قدیمی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در کشور بلغارستان یاد می شود، در سال ۱۹۱۷ تاسیس شد. سیستم آموزشی این دانشگاه در بلغارستان از جایگاه بی نظیری برخوردار است. سطح بالای آموزش، مراقبت های بهداشتی و فعالیت های مستمر پژوهشی، دانشجویان را برای کار در یک محیط رقابتی همراه با حس مسوولیت پذیری، تربیت می نمایند.

  دراین دانشگاه رشته های تحصیلی پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و در پایان مدارک تحصیلی آن نیز مورد تایید اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر می باشد.

  دانشجویان این دانشگاه در دو سال اول تحصیل موضوعاتی مانند آناتومی، بافت شناسی، سیتولوژی انسان و جنین شناسی و … را آموزش می بینند و از سال سوم به بعد رشته های پاتوفیزیولوژی، داروسازی، دندانپزشکی و … را فراخواهند گرفت.

  گفتنی است فقط در رشته تحصیلی دندان پزشکی ده رشته تخصصی شامل دندان پزشکی کودکان، پروتز، جراحی دهان، جراحی فک و صورت، ایمپلنت، ارتدنسی، پریودنتولوژی و بیماری های مخاط دهان، بهداشت عمومی دهان، رادیولوژی فک و تشخیص بیماری های دهان تدریس می شود.

  شهریه سالیانه: ۸۰۰۰ یورو
  شروع دوره: ماه اکتبر

 2. Sofia University St. Kliment Ohridski
  شهریه سالیانه: ۷۷۰۰ یورو
  شروع دوره: ماه اکتبر
 3. Plovdiv Medical University
  شهریه سالیانه: ۸۰۰۰ یورو
  شروع دوره: ماه اکتبر
 4. Varna Medical University
  شهریه سالیانه: ۸۰۰۰ یورو
  شروع دوره: ماه اکتبر

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در بلغارستان

یکی از دغدغه های دانشجویان جهت تحصیل در خارج از کشور معتبر بودن دانشگاه و مدرک اخذ شده از آن می باشد. در کشور بلغارستان دانشگاه های معتبر متعددی وجود دارد اما فقط برخی از آنها مورد تایید کشور مبدا می باشند. برای دانشجویان پزشکی ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کشور بلغارستان را دارند مورد تایید بودن دانشگاه توسط وزارت بهداشت ایران بسیار حائز اهمیت است. تنها دانشگاه پزشکی بلغارستان که مورد تایید وزارت بهداشت می باشد داتشگاه پزشکی صوفیا است که در پایتخت این کشور قرار دارد.

مزایای تحصیل پزشکی در بلغارستان

تحصیل در هر کشوری دارای مزیت هایی می باشد که می تواند در سرنوشت افراد بسیار تاثیر گذار باشد. از مزایای تحصیل در رشته پزشکی در بلغارستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • هزینه تحصیل بسیار ناچیز در رشته پزشکی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • امکان تحصیل در معتبرترین دانشکده های پزشکی اروپا
 • امکان اخذ اقامت دائم اروپا برای خود و خانواده
 • امکان سفر به سایر کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان

اگر تمایل دارید از روش های مهاجرت به بلغارستان مطلع شوید، پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله راه های مهاجرت به بلغارستان ما را از دست ندهید: مهاجرت به بلعارستان


برترین دانشگاه های پزشکی بلغارستان

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی بدون مدرک زبان می باشند قادر هستند در دانشگاه های پزشکی بلغارستان تحصیل نمایند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز می باشد که به صورت کلی از ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال است. نرخ تورم در کشور بلغارستان پایین می باشد و این امر سبب گردیده این کشور یکی از کم هزینه ترین کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل و زندگی واقع گردد.

وجود دانشگاه های پزشکی معتبر متعدد همانند Sofia Medical University یاPlovdiv Medical University سبب شده است هر ساله دانشجویان پزشکی بی شماری از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل به کشور بلغارستان مهاجرت نمایند. این کشور در حال توسعه فرصت بسیار مناسبی برای افراد دانشجو می باشد که پس از تحصیل به آسانی در بلغارستان مشغول به کار گردند و از این طریق اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.


حالا که قصد سفر به بلغارستان را دارید بد نیست درباره شرایط سفر به بلغارستان بطور جامع و کامل در مقاله ای که برای شما آماده کرده ایم، مطلع شوید: سفر به بلغارستان

برچسب:

ارسال دیدگاه