مهاجرت به فرانسه
05 آوریل

مهاجرت به فرانسه

طبق آماری که از سوی اداره مهاجرت اعلام شد، نرخ مهاجرت به فرانسه در سال ۲۰۲۰ به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است. از زمان قدیم فرانسه کشوری با سیاست مرزی آزاد شناخته شده است؛ اما قبل از آن باید راه های مهاجرت به فرانسه را شناخت تا متقاضی مطمئن شود که کدامیک از راه های مهاجرت به فرانسه کم ریسک تر و کم هزینه تر می باشد. کما اینکه شهر پاریس شهری گران و پر هزینه به حساب می آید که آن هم به دلیل توریستی بدون این شهر است اما هزینه زندگی و اقامت در فرانسه آنچنان بالا نیست. کشور فرانسه یکی از قدرتمندترین دولت‌های اروپایی است. برای مهاجرت به فرانسه راه‌های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به اختصار به هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی مهاجرت به فرانسه

General conditions of immigration to France

فرانسه بزرگترین کشور در غرب اروپا می باشد. فرهنگ این کشور در سطح جهانی برای مردم شناخته شده است. طبق آماری که از سوی اداره مهاجرت در سال ۲۰۱۹ اعلام گشت، نرخ مهاجرت به فرانسه در این سال به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است. قبل از هر کاری باید راه های مهاجرت به فرانسه را شناخت تا متقاضی مطمئن گردد که کدامیک از راه های مهاجرت به فرانسه کم ریسک تر و کم هزینه تر می باشد.

شهر پاریس به عنوان پایتخت کشور فرانسه به رسمیت شناخته شده است. هزینه های زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای فرانسه از میزان بالاتری برخوردار می باشد. فرانسه دارای مرز خاکی با کشورهای آلمان، سوئیس، موناکو، ایتالیا، اسپانیا، آندورا، بلژیک و لوکزامبورگ است.

مهاجرت به فرانسه

کشور فرانسه دارای شرایط مطلوب زندگی، امید به زندگی بالا و حتی دارای شاخص های بالای توسعه انسانی است. این کشور در زمینه های متنوعی نظیر علوم بنیادی، فناوری، هنر، اقتصاد، فرهنگ و سیاست حرفی برای گفتن دارد. تمامی موارد ذکر شده سبب گردیده است تا متقاضیان زیادی خواهان مهاجرت به فرانسه گردند به همین دلیل بر آن شدیم تا در این مقاله در خصوص روش های مهاجرت به فرانسه شما عزیزان را آگاه سازیم تا بتوانید با دیدی باز بهترین روش مهاجرت به فرانسه را انتخاب نمایید.

روش های مهاجرت به فرانسه

هر ساله افراد بی شماری از سراسر دنیا به طرق مختلف جهت مهاجرت به فرانسه اقدام می نمایند. در ادامه به معرفی برخی از روش های مهاجرت به فرانسه خواهیم پرداخت.

 •  مهاجرت تحصیلی
 •  مهاجرت کاری
 •  مهاجرت سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 •  مهاجرت از راه تولد
 •  مهاجرت از راه ازدواج
 •  مهاجرت از راه پناهندگی

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در تمامی مقاطع امکان پذیر می باشد. طبق آمار بررسی شده، مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل به عات نظام آموزشی رایگان و در مواقعی بدون ارائه مدرک زبان از جمله دلایل اصلی افراد متقاضی جهت مهاجرت به این کشور بوده است. اشخاصی که قادر به اخذ مدرک زبان در کشور مبدا نیستند به راحتی میتوانند در دوره های زبان که به مدت یک سال می باشد شرکت نمایند و با اخذ مدرک B1 وارد رشته های مختلف پزشکی و مهندسی گردند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در فرانسه را مطالعه نمایید.

مهاجرت به فرانسه

زبان تحصیل در کشور فرانسه انگلیسی و فرانسوی می باشد که ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس در مقطع کارشناسی ۶، کارشناسی ارشد ۶٫۵ و مقطع دکتری ۷ الزامی است. افراد با اخذ ویزای تحصیلی حق همراه را نخواهند داشت و همراه می بایست به صورت جداگانه اقدام نماید. افراد قادر می باشند پس از تحصیل به مدت ۶ ماه در خاک کشور فرانسه حضور داشته باشند و در طول این مدت کار تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابند و پس از آن اقامت فرانسه را دریافت نمایند.

دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی فرانسه قادر خواهند بود به تمامی کشورهای عضو اتحادیه شینگن بدون ویزا وارد گردند و برای جستجوی کار مورد نظر اقدام کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که دانشجویان در مقاطع اشاره شده حق کار قانونی خواهند داشت. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به شرح زیر می باشد:

 •  مدارک تحصیلی
 •  انگیزه نامه
 •  مدرک زبان
 •  توصیه نامه
 •  فرم درخواست ویزا
 •  رزومه
 •  ۵ قطعه عکس
 •  مدارک هویتی
 •  نامه پذیرش از دانشگاه
 •  تمکن مالی

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

کشور فرانسه با اعمال اصلاحاتی نسبت به قانون خود، به نیروی کار خارجی غیر اروپایی، اجازه ورود به این کشور را داده است. افراد متقاضی که مایل به مهاجرت به فرانسه از طریق کار می باشند در وهله اول می بایست از یک کارفرمایی در این کشور دعوتنامه کاری کسب نمایند.

مهاجرت به فرانسه

کارفرما در صورتی می تواند برای یک فرد خارجی دعوتنامه کاری ارسال نماید که در ابتدا، کار را به مدت ۳ ماه در کشور فرانسه آگهی کند و در صورت نیافتن نیروی کار متخصص مجددا به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی نماید و باز در صورت پیدا نشدن فرد مناسب جهت کار، قادر می باشد از سایر کشورهای خارجی درخواست نیروی کار نماید.

فرد متقاضی می تواند از طریق این دعوتنامه وارد کشور فرانسه گردد و پس از سپری کردن ۵ سال قادر است برای اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور اقدام کند. دارا بودن مدرک و تسلط کافی به زبان فرانسوی و کسب دعوت نامه کاری از یک کارفرمای معتبر از مهم ترین شرایط برای کار در کشور فرانسه می باشد. از جمله شرایط دیگری که برای کار در این کشور باید رعایت شود برخورداری از شرایط سنی، مدرک تحصیلی، داشتن سابقه کار و غیره است.

در صورتی که شما عزیزان از این شرایط در سطح مطلوبی برخوردارید، ویزای کار فرانسه می تواند بهترین راه مهاجرت برای شما باشد و در این روش هزینه مهاجرت به فرانسه حداقل می باشد. افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه از طریق کار را دارند و خواستار دریافت بلو کارت (Blue card) فرانسه می باشند باید مدرک فوق لیسانس و یا بالاتر و هم چنین مدرک زبان را به اداره مهاجرت ارائه نمایند.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از افراد سالیانه خواستار مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت می باشند. کشور فرانسه به سبب استانداردهای سرمایه گذاری مناسب همانند ریسک پایین در سرمایه گذاری و رشد اقتصادی مثبت، مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است.

مهاجرت به فرانسه
در فرانسه ثبت شرکت تحت نظر موسسه ای به نام CFE انجام می گیرد. مدارک لازم و درخواست ها جهت ثبت شرکت در فرانسه به این موسسه ارائه می گردد و CFE پس از بررسی های لازمه مجوز مربوطه جهت سرمایه گذاری را صادر می نماید. مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری به روش های زیر امکان پذیر می باشد:

 •  مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی
 •  مهاجرت به فرانسه با خرید ملک
 •  مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

یکی از روش های مهاجرت به فرانسه که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است روش تمکن مالی می باشد. در این روش فرد متقاضی می بایست اثبات نماید که ماهیانه مبلغ ۳۰۰۰ یورو برای نفر اصلی، ۱۴۰۰ یورو برای همسر و مبلغ ۷۵۰ یورو برای فرزندان زیر ۱۸ سال را دارا می باشد. مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی گزینه مناسب برای آن دسته از متقاضیانی است که مایل به سرمایه گذاری یا پرداخت مالیات نمی باشند.

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت

فرد متقاضی قادر می باشد از طریق ثبت شرکت با مسئولیت محدود به سرمایه گذاری در این کشور بپردازد .در این نوع از ثبت شرکت به ۲ نفر سهامدار نیاز است هرچند که فرد می تواند به صورت انفرادی نیز شرکت خود را ثبت نماید .نکته مهم در این روش این می باشد که سرمایه خاصی برای این نوع شرکت در نظر گرفته نشده است و سرمایه مورد نظر با توجه به بیزنس پلنی که فرد متقاضی ارائه می دهد مشخص می گردد، ارائه بیزینس پلن و یا طرح تجاری برای افرادی که مایل به ثبت شرکت در فرانسه می باشند الزامی است.

الزام به ارائه بیزنس پلن را می توان از معایب مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت دانست، چرا که ارائه یک طرح تجاری مورد تایید دولت فرانسه، نیازمند دانش کامل از وضعیت بازار در این کشور می باشد و برای اغلب افرادی که در کشور فرانسه زندگی نکرده اند نمی تواند کار ساده ای باشد. در صورتی که بیزنس پلن تایید گردد، به فرد متقاضی در ابتدا ویزای ۱ ساله صادر می گردد که این ویزا قابل تمدید می باشد پس از گذشت ۳ سال از فعالیت شرکت در صورت رضایت بخش بودن و داشتن رزومه خوب افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

 

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک

در سال ۲۰۰۹ و پس از آن در سال ۲۰۱۳، بازار مسکن فرانسه به طور کلی رونق یافت. البته گفته می شود که بسیاری از مردم فرانسه به جای فروش خانه هایشان، ترجیح میدهند آن ها را اجاره دهند که این موضوع باعث روند افزایش قیمت خانه ها در فرانسه شده است.

immigratiom to france www.kap services.com8
به عنوان مثال قیمت خانه در چند سال گذشته در شهر پاریس به متری ۸۰۰۰ یورو رسیده است، از این جهت اکثر خانواده های جوان قادر به خرید ملک نمی باشند. این امر سبب گشته است که خرید خانه در حاشیه شهر و روستاها برای متقاضیان راحت تر باشد. از مراحل اصلی خرید ملک در فرانسه بعد از انتخاب ملک، انعقاد قرارداد و نوشتن پیش قراردادی به نام compromis de vente است که می بایست هر دو طرف امضا نمایند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تولد

دو شیوه معمول برای اعطای تابعیت فرانسه وجود دارد که اصالت خون و دیگری اصالت خاک می باشد. اصل خاک به این معناست که اگر شخصی تحت هر شرایطی در خاک یک کشور متولد گردد از تمامی حقوق و مزایای یک شهروند آن کشور برخوردار می شود. اما اصل خون بدین معناست که شخص متولد باید از پدر یا مادر فرانسوی متولد شده باشد.

قانون تولد در کشور فرانسه بر اساس اصل خون بنا شده است. بنابراین اگر فرزندی در خاک فرانسه متولد گردد نمی تواند درخواست تابعیت فرانسه را ارائه نماید ولی اگر حداقل پدر یا مادر دارای تابعیت فرانسه باشد می تواند درخواست خود را جهت دریافت تابعیت فرانسه ارائه کند. اگر پدر یا مادر متولد فرانسه باشند فرزند خود به خود فرانسوی محسوب می گردد.

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج بایک شهروند فرانسوی می باشد. کشور فرانسه با توجه به سوء استفاده هایی که برای دریافت اقامت این کشور از طریق ازدواج صورت گرفته است، قوانین و شرایط خاصی را برای مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج اعمال کرده است. از جمله این شرایط زندگی مشترک چند ساله با همسر فرانسوی می باشد.

ازدواج در فرانسه
در این روش مهاجرتی در ابتدای امر ویزایی یک ساله برای فرد متقاضی صادر می گردد که قابل تمدید است و در صورتی که چهار سال از اقامت وی طی گردد قادر می باشد برای اخذ اقامت فرانسه اقدام نماید.

مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی

مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی یکی از روش های پر ریسک برای مهاجران می باشد. برای پناهندگی در این کشور افراد می بایست در ابتدا به سازمان PADA مراجعه نمایند. این سازمان به افراد پناهنده در روند آماده سازی مدارک یاری می رساند و هم چنین در خصوص وضعیت تاهل و نحوه ورود به این کشور سوالاتی را خواهد پرسید و از وی تقاضا می گردد که درخواست پناهندگی خود را به پلیس محلی ارائه نماید.

پس از آن فرد متقاضی با دو مامور که یکی از آن ها مربوط به حوزه اداری و دیگری مربوط به اداره مهاجرت است مصاحبه می گردد و از وی اثر انگشت گرفته می شود و فرم حفاظت از پناه جویان را تمکیل می نماید.

پناهندگی در فرانسه

پس از ۲۱ روز قرار مصاحبه ای تعیین می گردد که لازم است فرد متقاضی مامور را در خصوص علت درخواست مهاجرتش قانع نماید. در حین مصاحبه فرد قادر می باشد درخواست مترجم داشته باشد. سرانجام نتیجه نهایی به فرد از طریق نامه ای ارسال خواهد شد. تا زمان اعلام نتیجه فرد در کمپ های مخصوص پناه جویان نگهداری می گردد.

مهاجرت پزشکان به فرانسه

مهاجرت پزشکان به فرانسه یکی از روش های دیگر مهاجرت به این کشور می باشد. پزشکان با انواع تخصص ها قادر به مهاجرت به فرانسه از این طریق می باشند. از مهم ترین شرایط مهاجرت پزشکان به فرانسه می توان به داشتن پیشنهاد شغلی و دعوتنامه کاری از این کشور اشاره نمود.

هم چنین پزشکان می بایست مدرک تحصیلی خود را با نظام پزشکی کشور فرانسه تطبیق نمایند. افراد با دارا بودن این دو شرط پس از قبولی در آزمون مربوط به مهاجرت پزشکان قادر می باشند اقامت این کشور را دریافت نمایند و به عنوان پزشک در این رشته مشغول به فعالیت گردند.

هزینه های مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه دارای هزینه هایی می باشد که با توجه به روش مهاجرت متغیر است. این هزینه ها شامل هزینه های زندگی، هزینه تحصیل و هزینه اجرایی می شود. هم چنین هزینه های زندگی با توجه به شهر و سبک زندگی افراد متفاوت می باشد. ولی به صورت کلی هزینه زندگی در فرانسه معادل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه تعیین شده است.

هزینه در فرانسه
شهریه در دانشگاه های دولتی در فرانسه بسته به انتخاب مقطع مورد نظر متفاوت می باشد. برای مقطع کارشناسی شهریه به طور متوسط ۱۹۰ یورو در سال تخمین زده شده است. رشته های مهندسی دارای شهریه بالاتری درحدود ۶۲۰ یورو در سال می باشد، در حالی که شهریه رشته های پزشکی به طور متوسط ۴۵۰ یورو در سال است.

همین چنین برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به همین شکل می باشد. میانگین شهریه برای مقطع فوق لیسانس معادل ۲۶۰ یورو در سال و برای مقطع دکترا ۴۰۰ یورو در سال تعیین شده است. هزینه های اجرایی شامل ثبت درخواست فرد متقاضی می گردد که معادل ۹۰ یورو می باشد.

مزایای مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به هر کشوری دارای مزایا و معایبی برای فرد متقاضی است. از مزایای مهاجرت به فرانسه می توان به پیشرفته بودن این کشور در عرصه های تاریخی و فرهنگی و همچنین سیاسی اشاره نمود که می توان آن را یکی از قدرتمند ترین کشورهای دنیا در نظر گرفت.

از دیگر مزایای مهاجرت به فرانسه می توان به هوای مطبوع و چهار فصل این کشور اشاره کرد که مورد پسند مهاجران خصوصا مهاجران ایرانیست. مردم این کشور نسبت به مردم سایر کشورها مهربان و خونگرم تر هستند ، علی الخصوص مردم روستانشین در فرانسه بسیار محبوب می باشند و با مهاجران رفتار سنجیده ای دارند.

immigratiom to france www.kap services.com2 1

مزیت دیگری که در فرانسه برای مهاجران وجود دارد، امکان کاریابی در این کشور از طریق موسسات کاریابی دولتی می باشد . این مراکز از سوی دولت به صورت شبکه بزرگی اینترنتی راه اندازی شده است و برای خود فرانسوی ها و مهاجران موقعیت های کاریابی مناسبی را فراهم می نماید.

اگر در مورد شهرهای فرانسه اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد می کنیم به مقاله آشنایی با شهرهای فرانسه مراجعه نمایید.

معایب مهاجرت به فرانسه

همواره مهاجرت به هر کشوری می تواند افراد را با چالش هایی رو به رو نماید. یکی از معایب مهاجرت به فرانسه که می تواند برای افراد به عنوان چالش به شمار رود هزینه های زندگی می باشد. به صورت کلی اگرچه هزینه تحصیل در فرانسه ناچیز و یا رایگان است ولی هزینه های زندگی به خصوص در شهر پاریس در سطح بالایی قرار دارد.

از دیگر چالش هایی که مهاجران در فرانسه با آن مواجه می گردند یافتن شغل مناسب می باشد از این رو تسط داشتن افراد به زبان فرانسوی امری الزامی است که درغیر اینصورت ممکن می باشد در ماه های نخستین موفق به کسب شغل مورد نظر نشوند. یکی دیگر از معایب مهاجرت به فرانسه می توان به پذیرفته نشدن دانش آموزان در مدارس دواتی اشاره نمود.

نتیجه گیری

به طور قطع نمی توان یک روش را به عنوان بهترین روش مهاجرت به فرانسه معرفی نمود. برای هر یک از افراد متقاضی ممکن است یک یا چند روش بهترین باشد؛ بنابراین شما باید با توجه به شرایط شخصی خود، مزایا و معایب هر یک از روش های مهاجرت به فرانسه را بررسی و انتخاب نمایید. مهاجرت به فرانسه برای افرادی که قصد ادامه تحصیل به صورت رایگان را دارند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد که پس از تحصیل می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

ارسال دیدگاه