Immigration to Canada by Marriage kap services.com1
29 مارس

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

Immigration to Canada by Marriage

یکی از روش هایی که منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می گردد ازدواج با یک شهروند کانادایی یا فردی می باشد که پاسپورت این کشور را دارا باشد. افراد برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج می بایست به سن قانونی رسیده باشند. دریافت اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج در مقایسه با سایر روش های مهاجرتی از دشواری های کمتری برخوردار است. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به روش اسپانسر شدن همسری که در کانادا اقامت دائم یا شهروند کانادا محسوب می شود، صورت می گیرد.

مفهوم شخص همسر از دیدگاه قانون کانادا به سه دسته از افراد اطلاق می گردد:

 1. همسر عقدی و قانونی
 2. شریک زندگی عرفی و قانونی که این افراد باید حداقل به مدت ۲ سال در کنار یکدیگر زندگی کرده باشند.
 3. افرادی که بنا به شرایطی در یک مکان زندگی نمی نمایند اما رابطه زناشویی با یکدیگر دارند.

شریک زندگی در این تعاریف شامل افراد هم جنس نیز می باشد. از لازم به ذکر است ازدواج مجدد در کشور کانادا در صورت عدم جدایی از همسر امکان پذیر نخواهد بود. در این پروسه افراد به وکیل نیاز نخواهند داشت و قادر خواهند بود با ارائه سند ازدواج به سفارت کانادا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج می تواند روش مناسبی برای اخذ اقامت دائم این کشور برای افراد متقاضی واقع گردد.

جهت آشنایی با سایر روش های مهاجرتی کشور کانادا، مقاله مهاجرت به کانادا را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج در واقع شامل قوانین شهروندی و قوانین برای اخذ اقامت دائم کانادا می باشد. امروزه این قوانین به صورت پیوسته توسط اداره مهاجرت کانادا به‌روزرسانی می گردد تا از مهاجرت های غیرقانونی به این کشور خودداری شود. یکی از قوانین مهم مربوط به ازدواج در کشور کانادا، سن افرا می باشد.

قوانین ازدواج در کانادا

حداقل سن قانونی برای در کانادا ۱۸ سال تعیین شده است. برای اخذ اقامت دائم کانادا به این روش، فردی که در کانادا به عنوان اسپانسر می باشد و فردی که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج می باشد می بایست شرایط مخصوصی را دارا باشند که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

شرایطی که شخص اسپانسر باید داشته باشد عبارتند از:

 • شهروند کانادا و یا مقیم این کشور باشد.
 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • به مدت حداقل ۳ سال توانایی تامین هزینه های زندگی همسر خود را در کشور کانادا داشته باشد. لازم به ذکر است این شرط در صورتی است که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی خویش را نداشته باشد. همچنین اگر در این ۳ سال از یکدیگر جدا گردند و یا به عبارتی رابطه زناشویی نداشته باشند فرد اسپانسر موظف است تا اتمام این مدت هزینه های زندگی فرد متقاضی را تامین نماید.
 • در کشور کانادا به جرایم جنسی، تهدید، جرایم علیه اشخاص، خشونت علیه خانواده محکوم نشده باشد و یا تبرئه شده باشد یا مجازات خود را گذرانده و ۵ سال از آن گذشته باشد.
 • فرد اسپانسر می بایست در کانادا سکونت داشته باشد و یا به دولت کانادا تعهد دهد در زمانی که فرد اسپانسر شونده به عنوان اقامت دائم به کانادا می آید و خود شخص اسپانسر در کانادا سکونت خواهد داشت.
 • طی ۵ سال گذشته اسپانسر شخص دیگری از طریق ازدواج نشده باشد.

شرایط شخص اسپانسر شونده :

 • حداقل ۱۶ سال سن داشته باشد.
 • فرد باید اعلام نماید که از کلیه تعهدات و وظایف خویش نسبت به همسر خود و دولت کانادا آگاهی کامل دارد.
 • افرادی که دارای سن ۱۶ یا ۱۷ سال می باشند و قصد ازدواج دارند، تنها در صورتی با ازدواج آن‌ها موافقت می‌گردد که مجوز کتبی و رسمی از سوی والدین خود به دولت کانادا ارائه دهند.
 • همچنین ازدواج مجدد در این کشور، در صورتی که فرد متأهل باشد، غیر قانونی تلقی می گردد. افرادی که از همسر خود جدا شده باشند و قصد ازدواج مجدد دارند، باید مدرک رسمی را به مراجع مربوطه ارائه دهند تا مجوز ازدواج آنان صادر شود. در صورتی که طلاق و جدایی از همسر در خارج ازکشور کانادا صورت گرفته باشد، باید قانونی بودن آن توسط کشور مورد نظر، مورد تأیید گیرد.

باید به این موضوع اشاره نمود که در قوانین ازدواج کشور کانادا، اجازه به افراد هم خون برای ازدواج با یکدیگر صادر نمی گردد. هم چنین در این قوانین عنوان شده است که در صورت عدم توانایی افراد در درک معنی ازدواج، ازدواج آن ها از نظر قانونی قابل پذیرش نمی باشد.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به چه صورت می باشد؟

پس از این که افراد با یکدیگر ازدواج نمودند، فرد اسپانسر که شهروند اصلی کانادا می باشد می بایست برای اخذ تکلف و حمایت از همسرش که یک فرد مهاجر است اقدام نماید. در این مرحله فرد اسپانسر و همسر وی می بایست کلیه فرم های مربوطه را تکمیل نموده و آن را به دفتر میسی ساگا ارسال نمایند.

مراحل ازدواج در کانادا

درصورت تائید پرونده، فایل نامبر برای شخص مورد نظر صادر خواهد شد و از افراد تقاضا می گردد که پرونده آنلاین تهیه نمایند. میسی ساگا دفاتری در خارج از کانادا می باشند که به امور مربوط به اسپانسرشیپی اعضای خانواده می پردازند. پس از ایجاد پرونده آنلاین افراد می بایست مدارکی را تنظیم و تهیه نمایند و پس از انجام معاینات پزشکی، ویزای شخص متقاضی صادر خواهد شد و همسر به عنوان مقیم دائم کانادا وارد خاک این کشور می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج 

جهت مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج زوجین می بایست مدارکی را تهیه و تنظیم نمایند و آنها را به سفارت کانادا ارائه دهند. مواردی که به قانع کردن آفیسر سفارت برای صدور ویزای ازدواج کمک می کند شامل فرستادن عکس های خانوادگی مثل مهمانی ها و مسافرت های گروهی می باشد. موارد شک برانگیزی که معمولا باعث ایجاد شبه در پروسه مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا می گردد شامل تفاوت سنی زیاد، داشتن عقاید دینی متفاوت، تفاوت در زبانی که افراد قادر به برقرار کردن ارتباط با یکدیگر نمی باشند می شود. مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت دائم کشور کانادا از طریق ازدواج به شرح ذیل می باشد:

 • کارت پایان خدمت مرد
 • کپی از کلیه صفحات پاسپورت
 • کپی از کارت PR شخص اسپانسر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • عقد نامه
 • کارت ملی مرد
 • شناسنامه زوجین
 • مدارکی جهت اثبات ارتباط بین زوجین

هزینه های ازدواج در کاناداهزینه های مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج چه مقدار است؟

اخذ ویزای کانادا از طریق ازدواج مستلزم پرداخت هزینه های می باشد که شامل هزینه های اسپانسرشیپ، حمایت مالی از شریک حقوقی، حمایت مالی از کودک (فرزند )، هزینه تعیین وقت سفارت و هزینه انگشت نگاری می گردد که به شرح زیر می باشد.

عنوان فرم مربوط به اسپانسرشیپی پروسه انجام کار برای شخص اصلی پروسه انجام کار همراه با دریافت حق اقامت دائم اسپانسرشیپی همسر بدون دریافت حق اقامت دائم برای اسپانسر اسپانسر شدن فرزندان وابسته پروسه فرزندان وابسته به همسر
هزینه (دلار) ۷۵ ۴۷۵ ۷۵ ۷۵ ۷۵ ۱۵

 

لازم به ذکر است هزینه اجرایی که توسط موسسات صورت می گیرد متغیر می باشد.

مدت زمان صدور ویزای کانادا از طریق ازدواج

مدت زمان بررسی تقاضای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج تقریبا نزدیک به ۱۲ ماه به طول می انجامد که شامل موارد زیر می باشد:

 • مدت زمان انجام انگشت نگاری
 • بررسی مدارک اسپانسر کننده و اسپانسر شونده
 • زمان بررسی پرونده برای افراد واجد شرایط

ازدواج صوری در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری 

متقاضیانی که قادر نمی باشند به تنهایی و با هیچ روش دیگری، اقامت دائم کشور کانادا را دریافت نمایند تصمیم به ازدواج صوری در این کشور می گیرند. طبق ماده چهارم آئین نامه مهاجرت به کانادا اگر ازدواج افراد فقط با هدف مهاجرت به کانادا صورت گیرد مورد قبول اداره مهاجرت نخواهد بود. ازدواج صوری معمولا به دو شکل صورت می پذیرد که به شرح ذیل می باشد:

 1. فرد متقاضی با پرداخت پول به فردی که مقیم یا تابع کشور کانادا باشد برای ازدواج صوری در این کشور اقدام می نماید.
 2. فرد متقاضی به سبب علاقه شخصی خود به کشور کانادا با یک شهروند کانادایی ازدواج می نماید.

اداره مهاجرت برای تشخیص این دو مورد روش های متنوعی را به کار می گیرد تا از صحت ازدواج مطلع گردد.

ازدواج صوری موفق 

اگر ازدواج صوری صورت پذیرد و اداره مهاجرت از این امر مطلع نگردد چند حالت را می توان در نظر گرفت:

 1. اگر هیچ گاه قضیه لو نرود قانون گریبان خاطیان را نخواهد گرفت.
 2. اگر اداره مهاجرت به ازدواج صوری پی ببرد فردی که دارای اقامت کانادا می باشد، اقامتش باطل می گردد و از این کشور می بایست خارج شود. همچنین برای بررسی بیشتر به دادگاه احضار خواهند شد.

شکست در ازدواج

صوری به علت غیر واقعی بودن امکان پذیر می باشد. فرد اسپانسر متعهد می گردد که حداقل تا ۳ سال هزینه های زندگی همسر خود را تامین نماید و این تعهد حتی در صورت جدایی غیر قابل بازگشت خواهد بود. در نتیجه اگر همسر فرد اسپانسر کننده برای دریافت خدمات دولتی اقدام نماید مشکلات حقوقی جدی برای فرد اسپانسر کننده به وجود خواهد آمد. از سوی دیگر این گونه مشکلات، برای اداره مهاجرت کانادا سوال برانگیز است و موجب تحقیق در مورد صحت ازدواج می گردد.

برچسب:

ارسال دیدگاه