مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج
04 آوریل

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج می تواند پلی برای ورود به زندگی مرفه و رسیدن به آرزوهای دست نیافتنی شما باشد. یکی از کم هزینه ترین روش های اخذ اقامت این کشور مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج می باشد. جالب است بدانید که ازدواج با اتباع بلغاری با داشتن شرایطی موجب دریافت اقامت دائم این کشور می شود و فرد می تواند جهت دریافت تابعیت کشور بلغارستان اقدام نماید. مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج دارای مقرراتی است که شخص متقاضی می بایست با اطلاع کامل ا ز آنها در این زمینه اقدام نماید.

گروه تحریریه کارسازان آریان پارس برای کسب اطلاعات دقیق و آگاهی کامل شما عزیزان اقدام به تهیه مقاله مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج نموده است، پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

شرایط ازدواج در بلغارستان

Marriage conditions in Bulgaria

در کشور بلغارستان نیز مانند سایر کشورها، مراسم جشن ازدواج دارای آداب و رسوم خاصی است. در این کشور بیش از ۵۰ نوع رسم ویژه، جهت ازدواج در نواحی مختلف علی الخصوص مناطق روستایی وجود دارد که آشنایی با این آداب و رسوم باعث افزایش ورود گردشگر به این کشور شده است. از جمله این رسوم می توان به مراسم ازدواج كالينيتسا (Kalinitsa)اشاره کرد که در آن دختران خردسال با پوشیدن لباس عروس نمایش های خاصی را اجرا می کنند. از رسوم دیگر مردم این کشور می توان به پرتاب سکه و برنج به طرف خانواده ها توسط عروس وداماد اشاره کرد.

مهاجرت بلغارستان از طریق ازدواج

یکی از رسوم بلغار ها استفاده از غذاها و موسیقی محلی در جشن های ازدواج می باشد. مراسم عقد ازدواج عموما در کلیسا های این کشور برگزار می شود که به این شکل ثبت ازدواج ، ازدواج مدنی گفته می شود همچنین زوجین جهت ثبت ازدواج باید مدارک شناسایی ،حلقه های ازدواج و فنجان قهوه به همراه خود داشته باشند.

قوانین بلغارستان جهت دریافت اقامت

جهت دریافت اقامت کشور بلغارستان از طریق ازدواج ابتدا می بایست از قوانین و مقررات این کشور آگاه شد تا در صورت داشتن شرایط مربوطه در این زمینه اقدام کرد. طبق مقررات بلغارستان جهت ازدواج با تبعه این کشور باید درخواستی مبنی بر قصد ازدواج با اتباع بلغارستان به دولت این کشور ارائه کرد، دولت این کشور درخواست را بررسی و در صورت داشتن شرایط ذیل نتیجه را اعلام می کند.

شرایط لازم جهت پذیرفته شدن درخواست ازدواج با اتباع بلغارستان عبارتند از:

 1. مجرد بودن متقاضی، زیرا در این کشور شخص می تواند فقط با یک نفر ازدواج کند. اگر فرد قبلا ازدواج کرده باشد باید مدارک مربوط به طلاق یا فوت همسر را ارائه کند.
 2. متقاضی باید در صحت کامل روانی باشد.
 3. داشتن حداقل ۱۸ سال تمام در زمان تقاضا البته در مواردی خاص با سن ۱۶ سال و به شرط داشتن اجازه از دادگاه می توان اقدام کرد.
 4. در صورتی که فرد در این کشور پناهنده باشد و درخواست پناهندگی آن مورد پذیرش قرار نگیرد نمی تواند با اتباع بلغارستان ازدواج کند.
 5. در بلغارستان ازدواج با هم جنس قانونی نمی باشد.
 6. ازدواج با رضایت صریح زوجین باشد و ازدواج به صورت اجباری پذیرفته نیست.
 7. داشتن گواهی عدم منع ازدواج با اتباع بلغارستان
 8. اثبات تمکن مالی توسط زوجین
 9. نداشتن سو پیشینه کیفری

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

برای اینکه بتوانید اجازه اقامت از طریق ازدواج در بلغارستان را دریافت کنید ابتدا باید اقدام به دریافت ویزای بلند مدت تایپ D نمایید که حداقل اعتبار آن برای ۵ سال باشد یعنی حتی اگر همسر شما تبعه بلغارستان باشد شما باید دارای این ویزا باشید تا بتوانید جهت دریافت اجازه اقامت از طریق ازدواج اقدام نمایید.

یکی از مراحل، مراجعه به سفارت یا کنسولگری بلغارستان در کشور مبدا جهت مصاحبه می باشد که شخص متقاضی باید در مورد ازدواج با تبعه این کشور به سوالاتی که اشاره می شود پاسخ دهد:

 •  توضیح درباره خلاصه زندگی مانند دوران تحصیلی، سطح درآمد، شغل و …
 •  در مورد ازدواج در گذشته
 •  زمان و نحوه آشنایی با تبعه بلغارستان و ارائه اسناد ومدارک مربوطه
 •  احراز توانایی مالی
 •  نشان دادن آشنایی با زبان بلغاری

جهت ازدواج در بلغارستان ر نیازمند اثبات تمکن مالی تبعه بلغارستان در اداره مهاجرت این کشورمی باشید هم چنین تبعه بلغار باید احراز نماید که مسکن مناسب جهت زندگی درحد استاندارد را دارا می باشد.

در مرحله بعد، متقاضیان ازدواج باید در سفارت این کشور حضور یابند و در مصاحبه شرکت کنند در صورتی که از نظر سفارت ارتباط متقاضیان تایید شد ویزایی ۲ ساله به متقاضی مهاجرت به بلغارستان داده می شود که در صورت استمرار شرایط می توان بعد از گذشت حداقل ۵ سال درخواست اقامت دائم نمود.

اگر مایل به دریافت ویزای کشور بلغارستان می باشید به مقاله ویزای بلغارستان مراجعه نمایید.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج

طبیعتا جهت ازدواج در بلغارستان نیاز به ارائه مدارک توسط متقاضیان می باشد که در کشور بلغارستان نیز اسناد ذیل جهت ثبت ازدواج باید ارائه گردد :

 1. مدارک شناسایی معتبر: این اسناد شامل اسناد هویتی بلغارستان یا پاسپورت شخص می باشد. ارائه اصل این مدارک الزامی می باشد و کپی این مدارک مورد قبول نمی باشد.
 2. ارائه گواهی عدم منع ازدواج : جهت دریافت این گواهی یک روز قبل از ثبت ازدواج باید به دفتری که قصد ثبت ازدواج در آن را دارید مراجعه کنید و این گواهی را از آن درخواست کنید.
 3. ارائه گواهی پزشکی : شما برای ارائه این مدرک که بیان کننده صحت کامل شما می باشد می توانید به مراکز استاندارد معاینه پزشکی در کشور بلغارستان مراجعه نمایید و در صورت سلامت کامل و نداشتن منعی از لحاظ پزشکی اقدام به دریافت این گواهی نمایید.
 4. در صورتی که همسر شما دارای بیماری باشد باید یک گواهی مبنی بر آگاهی از بیماری همسر ارائه دهید که این گواهی را نیز می توانید از دفتری که قصد دارید ازدواج را در آن ثبت کنید دریافت نمایید.مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج
 5. ارائه گواهی مبتنی بر اینکه کشور مبدا شما این ازدواج را به رسمیت می شمارد و از لحاظ قانونی در کشور شما منع قانونی برای ازدواج شما با اتباع بلغارستان وجود ندارد یعنی اگر از نظر کشور شما این ازدواج به رسمیت شناخته نشود امکان ازدواج با اتباع بلغارستان وجود ندارد.
 6. ارائه گواهی تعیین کننده وضعیت تاهل : جهت درخواست این گواهی می توانید به سفارت کشور مبدا خود در بلغارستان مراجعه فرمایید. این گواهی باید ظرف ۶ ماه گذشته صادر شده باشد.
 7. ارائه گواهی طلاق یا فوت همسر در صورتی که قبلا ازدواج کرده باشید.
 8. تکمیل و ارائه فرم ازدواج : در این فرم باید اطلاعات فردی زوجین وارد شود.

 

مزایای مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

با توجه به اینکه کشور بلغارستان عضو اتحادیه اروپا می باشد و در آینده ای نه چندان دور عضو شنگن هم می شود کسب اقامت این کشور دارای امتیازات ذیل می باشد

 1. داشتن پایین ترین نرخ مالیات در اتحادیه اروپا
 2. هزینه های نسبتا پایین زندگی
 3. اخذ اقامت کشورعضو اتحادیه اروپا
 4. تحصیل رایگان متقاضی در دانشگاه های بلغارستان به زبان بلغاری
 5. تحصیل رایگان فرزندان مزایای ازدواج در بلغارستان
 6.  استفاده از مزیت های کشورهای عضو شنگن به زودی
 7. پروسه کوتاه مهاجرتی
 8. اخذ پاسپورت ظرف ۱ تا ۲ سال
 9. شانس بالای دریافت ویزا
 10. افزایش شانس دریافت ویزای آمریکا، کانادا و انگلیس

معایب مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

علی رغم مزایای زیاد مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج ، از معایب مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج می توان به اقتصاد نه چندان قوی و مشکل آشنایی با زبان بلغاری اشاره کرد :

اقتصاد بلغارستان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا ضیف تر می باشد به همین دلیل پیدا کردن کار در بلغارستان و ورود به بازار کار آن موضوعی دشوار می باشد البته می توان با اخذ اقامت بلغارستان برای جست وجوی کار مناسب به سایر کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت کرد یعنی از بلغارستان به عنوان پلی برای رسیدن به سایر کشورهای اروپایی استفاده کرد.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

برای ارتباط با مردم بلغارستان باید با زبان بلغاری آشنا بود زیرا اکثر مردم بلغارستان به زبان بلغاری صحبت می کنند و زبان انگلیسی بعد از زبان های بلغاری و روسی سومین زبان رسمی این کشور می باشد.

مدت زمان دریافت اقامت دائم بلغارستان

در صورت ازدواج با تبعه بلغارستانی در ابتدا به شما اقامت موقت ۲ ساله داده می شود و به شرط استمرار شرایط و داشتن شروط خاص به شما بعد از گذشت حداقل ۵ سال اقامت دائم داده می شود.

نتیجه گیری

یکی از راه های مهاجرت به بلغارستان که در انتها منجر به دریافت اقامت این کشور می شود ازدواج با فردی با تابعیت کشور بلغارستان می باشد. بعد از اینکه افراد درخواست خود را ارائه دهند دولت بلغارستان در رابطه با این موضوع تصمیم گیری می کند و این موضوع را بررسی می نماید و سپس رأی خود را اعلام می کند.

یکی از شرایطی که به افراد کمک می کند تا سریع تر با درخواست آنها موافقت شود و روند بررسی ها سرعت بخشد این است که فرد ثابت کند در آمد کافی برای گذراندن زندگی خود و همسرش دارد و می تواند تمام هزینه ها را بپردازد. بدین ترتیب متقاضی می تواند اقامت دائم بلغارستان را از طریق ازدواج در بلغارستان را به دست آورد.

دریافت تابعیت خود دارای امتیازاتی به مراتب بالاتر از اقامت دائم این کشور می­باشد. اتباع خارجی با اثبات واقعی بودن ازدواج خود با اتباع بلغاری می­توانند نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. ازدواج مدنی در کشور بلغارستان تنها راه ازدواج قانونی در این کشور بشمار می­رود.

برچسب:

ارسال دیدگاه