کشور آلمان

آشنایی با کشور آلمان

Germany

کشور آلمان اقتصاد اول اروپا و صنعتی ترین کشور در قاره سبز می باشد، از لحاظ شاخص استانداردهای زندگی، امکانات اجتماعی و رفاهی و امنیت آلمان همواره بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد، از این رو آلمان همیشه مقصد فوق العاده محبوبی برای مهاجران به شمار می آید.

بدون شک افراد با شنیدن نام آلمان ناخودآگاه نظم، انگیزه و دیسیپرین را در ذهن خود تداعی می نمایند، جامعه آلمان یکی از منظم ترین و قانون مندترین جوامع بشری جهان می باشد. آلمان با بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا می باشد و به عنوان موتور اقتصادی کل قاره اروپا شناخته شده است، در ادامه این مطلب شرایط کلی کشور آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

آلمان کشوری با تاریخچه بسیار پرفراز و نشیب در اروپای غربی و مرکزی می باشد. این کشور در گذشته های بسیار دور مورد تاخت و تاز اقوام و کشورهای دیگر قرار می گرفت ولی در دوران حکومت حزب نازی به فرماندهی هیتلر آلمان به یکی از ابرقدرتهای اروپا و حتی جهان در جنگ جهانی دوم تبدیل گردید.

در دوران جنگ جهانی دوم کشور آلمان بخش اعظمی از کل قاره اروپا را به تسخیر خود درآورد، به واسطه اعتقادات هیتلر فرمانده دیکتاتور و جنگ طلب آن زمان کشور آلمان متهم به نژادپرستی شد و عواقب ناشی از اقدامات جنون آمیز هیتلر خصوصاً نسل کشی یهودیان تاثیرات بسیار مخربی را در روابط بین المللی آلمان به جا گذاشت.

در حال حاضر نظام سیاسی کشور آلمان به صورت جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی اداره می گردد، این کشور دارای ۱۶ ایالت می باشد که در برخی از موارد هر یک از ایالت های آلمان به صورت مستقل عمل می نمایند.

بزرگترین و پرجمعیت ترین ایالت کشور آلمان که پایتخت این کشور نیز به شمار می آید برلین است، برلین از لحاظ وسعت و جمعیت دومین شهر بزرگ کل اتحادیه اروپا نیز می باشد. هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت از دیگر شهرهای مهم آلمان می باشند.

موقعیت جغرافیایی آلمان

همسایگان آلمان در شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند. دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب‌های آزاد هستند.

از نظر وضعیت جغرافیایی کشور آلمان از دریای شمال و بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند، سرزمین‌های پست در شمال، رشته‌کوه‌های میانه، دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی، دامنه‌های کوه‌های آلپ، کوه‌های آلپ در باواریا.

کشور آلمان به طور سنتی پس از جنگ به دو بخش آلمان شرقی و آلمان غربی تقسیم می‌شود. البته پس از برچیده شدن دیوار برلین به قسمت شرقی به طور رسمی ایالت‌های تازه و به قسمت‌های غربی ایالت‌های قدیمی می‌گویند.

موقعیت جغرافیایی کشور آلمان

آب و هوای آلمان

آلمان نیز مثل سایر کشورهای اروپایی، مقصدی برای تمام طول سال است اما تا حدودی هم نمی‌توانید به پایداری وضعیت آب و هوای این کشور در تمامی طول سال، اعتماد کنید.

هرچند به طور کلی می‌توانیم بگوییم این کشور دارای تابستان‌های گرم و زمستان های سرد است (البته طولانی مدت بودن جبهه سرد و بارش برف به مقدار زیاد بسیار کم اتفاق می افتد) در طول سال بارش باران نکته بسیار خوبی برای متعادل سازی دمای آب و هواست، البته در ماه های تابستانی میزان بارش باران زیادتر است که معمولا این بارش ها غیرقابل پیش بینی هستند.

میانگین دما در ماه ژانویه ۳ درجه سانتیگراد (۳۸ فارنهایت) و در ماه جولای ۲۲ درجه سانتیگراد (۷۲فارنهایت) است. کمینه دما در آلمان معمولا ۱۰- درجه سانتیگراد در زمستان ها و بیشینه دما نیز ۳۵ درجه سانتیگراد در تابستان‌هاست. که این میزان از دما در تابستان معمولا تمایل به قسمت جنوب غربی آلمان دارد، جایی که منظره بسیار زیبایی از دریای مدیترانه دیده می شود.

آب و هوای آلمان

جمعیت و زبان آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می‌کنند.

جمعیت آلمان ۸۲ میلیون نفر است.حدود ۷۴ میلیون نفر در این کشور ملیت آلمانی دارند و مابقی آنها را مهاجرین تشکیل می دهند. البته تعداد مهاجرینی که اقامت اروپا دارند و به صورت قانونی وارد کشور آلمان شدند زیاد نیست.

سیاست و مذهب آلمان

سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس‌جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت صدراعظم است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است.

اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند. قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند.

امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند.

فرهنگ مردم آلمان

برای مردم آلمان دقت، وقت شناسی، نظم و ترتیب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، به طور کلی علاوه بر تعاملات اجتماعی و ظاهر مردم دستاوردهای هنری، طرز تفکر و اعتقادات مردم، خلاقیت و آداب و رسوم رایج در هر کشور نشان دهنده فرهنگ مردم آن کشور خواهد بود. آلمان زادگاه هنرمندان و دانشمندان بسیار مشهوری می باشد.

به جرات می توان گفت هنرمندانی نظیر باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر علاوه بر شهرت و اعتبار در زمینه موسیقی کلایسک تحولات اساسی در این رشته هنری به وجود آوردند.

آشنایی با کشور آلمان

از سوی دیگر تمایل به نظم و ترتیب در زندگی تجاری آلمان نیز ریشه دوانده است. سورپرایز یا شوخی با استقبال روبه‌رو نمی‌شوند، کلیه مراحل و پروسه ها از قبل کاملاً برنامه‌ریزی شده و تصمیمات لازم پیشاپیش گرفته می‌شوند و معمولاً بعد از آن که توافقی صورت گرفت اعمال تغیرات بسیار نادر هستند.

مهندسین در کشور آلمان جایگاه خاصی دارند و این امر را در موفقیت صنعت اتومبیل آن‌ها نیز می‌توان دید. کارمندان در تمام سطوح بر اساس شایستگی و سخت کوشی به شدت مورد قضاوت قرار می‌گیرند. رابطه با همکاران و همچنین خارجی‌ها بیشتر مستقیم بوده و همیشه از سیاست در آن استفاده نمی‌کنند.

اقتصاد آلمان

اقتصاد آلمان متکی به خلاقیت، نوآوری، صنعت و خدمات است، همانگونه که اشاره گردید در حال حاضر آلمان اقتصاد برتر اروپا، چهارمین کشور جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی و سومین صادرکننده بزرگ در جهان می باشد. در زمان جنگ جهانی دوم اوضاع اقتصادی آلمان به حدی وخیم و وحشتناک بود که شاید خوش بین ترین کارشناسان اقتصادی در جهان کوچکترین امیدی را برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور قائل نبودند.

ولی پس از اتمام جنگ جهانی دوم کشور آلمان به واسطه ارتقای سطح دانش کارگران، افزایش صادرات و اجرای سیاست های مالی دقیق و مناسب توانست به چهارمین قدرت اقتصادی جهان تبدیل شود.

بیش از ۷۰ درصد اقتصاد آلمان مربوط به بخش خدمات و تولید می باشد، نیمی از درآمد آلمان را صادرات این کشور تامین می نماید، در واقع تولید و صادرات ۲ عنصر اصلی اقتصادی آلمان را تشکیل می دهند. آلمان با بهره گیری از نیروی کاری ماهر و تحصیلکرده و سرمایه گذاری گسترده در بخش های مختلف خصوصاً در زمینه صنعت و پژوهش همواره به عنوان کشوری پیشرو در زمینه اقتصاد و تجارت محسوب می شود.

بهترین شهرهای آلمان

قطعاً انتخاب بهترین شهر در آلمان علاوه بر ارزیابی شرایط زندگی، درآمد، امکانات تفریحی و رفاهی از دیدگاه هر فرد می تواند متفاوت باشد. معمولاً هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ آلمان نسبت به نواحی و شهرهای کوچکتر این کشور بیشتر می باشد، از سوی دیگر امکانات رفاهی، موقیعت های شغلی و استانداردهای زندگی افراد نیز در شهرهای بزرگ به مراتب با شرایط بهتری همراه خواهد بود.

از این رو بررسی تناسب مزایا و هزینه های زندگی بین شهرهای مختلف آلمان معیار مناسب و منطقی خواهد بود برای انتخاب شهرهای برتر آلمان، در ادامه با بهترین شهرهای آلمان برای کار، تحصیل و زندگی بیشتر آشنا خواهیم شد.

نمایی از شهر برلین در آلمان

برلین

برلین پایتخت آلمان با بیش از ۵/۳ میلیون نفر جمعیت بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور و دومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا می باشد. علاوه بر اماکن تاریخی و تفریحی متعدد برلین مقر اصلی معتبرترین دانشگاه های آلمان و حتی اروپا است. از این رو حدود یک سوم دانشجویان بین المللی آلمان در برلین زندگی می کنند. از سوی دیگر هزینه های زندگی در برلین نسبت به اشتوتگارت، مونیخ و بسیاری از شهرهای مشهور آلمان مناسب تر خواهد بود.

شهر برلین در آلمان

هامبورگ

هامبورگ پس از برلین دومین شهر بزرگ آلمان و هشتمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. هامبورگ به واسطه اماکن تفریحی، مراکز خرید مدرن، سیستم حمل ونقل ایده ال و … به عنوان قطب گردشگری آلمان شناخته شده است و به دروازه رو به جهان شهرت دارد. هامبورگ پس از نورنبرگ امن ترین شهر آلمان به شمار می آید، از لحاظ استانداردهای زندگی، امکانات رفاهی و امنیت هامبورگ همواره در بین ۱۵ شهر برتر جهان قرار دارد. از این رو بیش از ۳۰ درصد از مهاجران آلمان در هامبورگ زندگی می کنند.

نمایی از شهر هامبورگ

مونیخ

شهر مونیخ در ایالت بایرن واقع گردیده است. این شهر به واسطه کارخانجات معتبر و موقعیت تجاری فوق العاده ای که دارد به عنوان قطب صنعتی آلمان شناخته شده است. مونیخ از جمله شهرهای ثروتمند آلمان به شمار می آید، معمولاً درآمد افراد در این شهر بین ۱۰ الی ۲۰ درصد از اغلی شهرهای آلمان بیشتر خواهد بود البته هزینه های زندگی در مونیخ نیز معمولاً به همین نسبت بیشتر از اکثر شهرهای آلمان می باشد.

نمایی از شهر مونیخ

روش های مهاجرت به آلمان

در بین کلیه کشورهای اروپایی آلمان دارای بیشترین تعداد مهاجران از سرتاسر جهان می باشد. شرایط اقتصادی ایده ال، امکانات اجتماعی و رفاهی مناسب و استانداردهای بالای زندگی دلایل اصلی انتخاب آلمان از سوی مهاجران است. برای مهاجرت به آلمان روش های متنوعی وجود دارد، هر یک از روش های مهاجرتی آلمان از قوانین مختص به خود برخوردار می باشد، از این رو انتخاب به ترین روش مهاجرت به آلمان تماماً به شرایط افراد بستگی دارد.

به طور کلی روش های مهاجرتی به المان به شرح ذیل می باشد:

مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان به واسطه سیستم آموزشی پیشرفته، دانشگاه های معتبر همراه با امکانات آموزشی مدرن و از همه مهم تر نظام آموزشی رایگان همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان می باشد.

بدون شک مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور جذاب می باشد که از مزایای فراوانی نظیر امکان تحصیل به زبان انگلیسی، اجازه کار حین تحصیل، امکان اخذ اقامت دائم آلمان پس از تحصیل در پی خواهد داشت. در واقع تحصیل در آلمان علاوه بر مزایای بی شماری که دارد شانس افراد را برای دست یابی به موقعیت های شغلی مناسب در این کشور و کل اتحادیه اروپا به شکل محسوسی افزایش می دهد.

تحصیل در آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

بدون تردید آلمان قطب صنعت و اقتصاد اروپا می باشد، با توجه به طیف گسترده ای از صنایع گوناگون و کارخانجات تولیدی آلمان از کمترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا برخوردار است، با این وجود این کشور همواره در زمینه های مختلف شغلی به نیروی کار ماهر و تحصیلکرده نیاز دارد. از این رو آلمان زمینه مهاجرت افراد متخصص و ماهر به این کشور را فراهم نموده است.

مهاجرت کاری به آلمان کم هزینه ترین روش مهاجرت به آلمان می باشد و مزایای بی شماری نظیر کسب درآمد قابل توجه، برخورداری از حقوق شهروندی، امکان اخذ اقامت دائم برای فرد متقاضی و خانواده وی و … در پی خواهد داشت. در حال حاضر مهاجرت کاری به آلمان به ۲ صورت امکان پذیر خواهد بود که عبارتند از:

  • پیشنهاد کار از کارفرما (job offer)
  • ویزای جستجوی کار (job search)
مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

با توجه به نظام اقتصادی قدرتمند آلمان و سیستم مالیاتی شفاف در این کشور و همچنین اجرای سیاست های مالی مناسب در رابطه با جذب سرمایه های خارجی آلمان پس از آمریکا، چین و کانادا به یکی از محبوب ترین مقاصد سرمایه گذاری در جهان تبدیل گردیده است. برای سرمایه گذاری در آلمان روش های متنوعی وجود دارد که به شرح ذیل می باشند:

  1. ثبت شرکت
  2. کارآفرینی
  3. خرید بیزینس
  4. خرید ملک
سرمایه گذاری در آلمان

نتیجه گیری

با نگاهی گذرا به تاریخ پر فراز و نشیب آلمان و شرایط کنونی این کشور به راحتی می توان به این نتیجه گیری رسید که مردم کشور آلمان با اتکا به سخت کوشی، ارتقا سطح علمی، انگیزه و اتحاد ملی از سخت ترین مراحل و چالش های اقتصادی و اجتماعی گذر کرده و به شرایط ایده ال فعلی رسیده اند. در واقع کشور آلمان تلفیقی از اصالت، نظم، فرهنگ، اتحاد، انگیزه و قدرت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با روش های مهاجرت به آلمان به مشاورین موسسه آریان پارس تماس حاصل نمایید.