ویزای تحصیلی فرانسه

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

French student visa

فرانسه کشوری است که در زمینه آموزش و پرورش، تاریخ و هنر شناخته شده می باشد.هم چنین شرایط آب و هوایی مطبوع همراه با چهار فصل سبب گردیده هر ساله افراد بی شماری از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایند. دلایل بی شماری وجود دارد که چرا تحصیل در فرانسه برای افراد از سراسر جهان جذاب است که این موارد شامل کمترین هزینه شهریه، فرصتی برای کاوش در این کشور شگفت انگیز و مزیت دریافت مدرک از معتبرترین مراکز علمی و آموزشی دنیا می باشد.

فرانسه دارای ۸۲ دانشگاه دولتی، ۵ دانشگاه کاتولیک و تعداد بسیاری موسسات آموزشی خصوصی می باشد. در حال حاضر کشور فرانسه بین ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجو جای گرفته است. دانشگاه های فرانسه در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دانشجویان بین المللی را پذیرش می نمایند.

از دلایل محبوبیت فرانسه برای دانشجویان خارجی می توان به انواع مختلف دوره های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه، تبعیت موسسات آموزش عالی از بالاترین استانداردهای آموزشی، کیفیت زندگی دانشجویی و سبک زندگی جذاب در این کشور، امکان دریافت کار ضمن تحصیل و پس از تحصیل در آن و مقرون به صرفه بودن تحصیل در فرانسه اشاره نمود.

یکی از آسانترین راه ها جهت اخذ اقامت فرانسه برای متقاضیان ایرانی، اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد. افراد با مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل قادر خواهند بود پس از اتمام دوره مورد نظر، اقامت و تابعیت فرانسه را دریافت نمایند.

از شرایط ویژه تحصیل در این کشور می توان به تحصیل رایگان در فرانسه به علت اسپانسری دولت برای دانشجویان بین المللی و همچنین پذیرش بدون مدرک زبان در فرانسه با تحصیل در کالج زبان در این کشور با هزینه پایین نیز نام برد.

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه هر ساله یک چهارم بودجه خود را صرف آموزش می نماید و این نشان دهنده اهمیت بالای آموزش در این کشور می باشد. در حال حاضر در کشور فرانسه ۳۰ هزار دانشجوی بین المللی در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل می باشند که یکی از اصلی ترین دلیل افراد جهت تحصیل در این کشور سیستم نظام آموزشی نیمه رایگان در فرانسه است.

ملیت تاثیر بسزایی در اخذ ویزای تحصیلی و دیگر تسهیلات در هر کشوری دارد. این مساله برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه نیز صادق است. بدین معنی که اگر فرد متقاضی، ملیت اروپایی داشته باشد و یا از یکی از کشور های اتحادیه ی اروپا مثل نروژ و یا سوئیس اقدام نماید نیاز به دریافت ویزای تحصیلی نخواهد داشت و فقط کافیست که مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت مسافرتی را برای ادامه ی تحصیل به طرز قانونی در فرانسه ارائه دهد.

بنابراین گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه فقط برای کسانی می باشد که ملیتی غیر از اروپایی و یا دیگر کشور های اتحادیه ی اروپا داشته باشند.

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه بر اساس مدت زمانی که شما قرار است برای تحصیل در این کشور حضور داشته باشید متفاوت خواهد بود. براین اساس ویزاهای تحصیلی فرانسه شامل تقسیم بندی زیر می گردد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت :

این ویزا به صورت رایگان می باشد و برای مطالعات کمتر از ۳ ماه در کشور فرانسه تعیین شده است. لازم به ذکر است که  ویزای تحصیلی کوتاه مدت فرانسه قابل تمدید نمی باشد.

 • ویزای تحصیلی موقت بلند مدت :

افراد متقاضی با درخواست این نوع از ویزای تحصیلی قادر می باشند به مدت ۶ ماه در کشور فرانسه برای مطالعات حضور پیدا نمایند. مزیت ویزای تحصیلی موقت بلند مدت این است که افراد با در اختیار داشتن این نوع از ویزا نیاز به درخواست جداگانه ای برای اقامت خود در این کشور نخواهند داشت.

 • ویزای تحصیلی فرانسه طولانی مدت :

برای تحصیل در فرانسه فرد متقاضی می بایست ویزای طولانی مدت این کشور را دریافت نماید. این ویزا برای اقامت و تحصیل بیش از ۶ ماه صادر می گردد. در واقع این نوع ویزای تحصیلی همان ویزایی می باشد که افراد جهت تحصیل در فرانسه باید دریافت نمایند.

این نوع ویزای تحصیلی می تواند به عنوان مجوز اقامت فرد متقاضی در کشور فرانسه واقع شود و تا اتمام طول دوره ی تحصیلی که معمولا برای مقطع لیسانس به مدت سه الی چهار سال، برای دوره ی کارشناسی ارشد  به مدت دوسال و برای دوره ی دکتری در کشور فرانسه به مدت چهار سال به طول می انجامد اعتبار خواهد داشت.

 • ویزای تحصیلی برای شرکت در امتحانات ورودی :

افرادی که قصد شرکت در امتحان ورودی یک دانشگاه در کشور فرانسه و یا شرکت در کنکور پزشکی را دارند می بایست برای دریافت این نوع ویزا اقدام نمایند. در صورتی که فرد متقاضی نمره قبولی در آزمون را کسب نماید قادر خواهد بود برای دریافت ویزای اقامت یک ساله در کشور فرانسه اقدام کند.

برای اینکه بعد از قبولی در امتحان ورودی بدانید که باید چه کاری انجام دهید می توانید مستقیما با مرکزآموزشی و یا دانشگاه مقصد در فرانسه مکاتبه نمایید و پاسخ سوالات خود را از منبع موثق دریافت کنید.

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

افراد جهت تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می بایست مدارک لازم را تهیه و تنظیم نمایند و به سفارت فرانسه ارائه دهند. این مدارک با توجه به شرایط فرد متقاضی متفاوت خواهد بود. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به صورت کلی شامل موارد ذیل می باشد:

 1. ارائه نامه تایید وقت سفارت.
 2. ارائه عکس بیومتریک در پاسپورت.
 3. پاسپورت معتبر که بیش از ۳ ماه از زمان ویزا اعتبار داشته باشد.
 4. اسناد مالی همانند پرینت بانکی، ریز حساب، فیش حقوقی و تمامی مدارک دال بر تمکن مالی فرد.
 5. نامه ثبت نام از موسسه تحصیلی مربوطه
 6. اسناد شغلی.
 7. رسید پرداخت هزینه خدمات ویزای فرانسه که معادل ۶۰ یورو می باشد.
 8. ارائه مدارک تحصیلی.
 9. ارائه مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی.
 10. انگیزه نامه.
 11. توصیه نامه.

در روز مصاحبه در سفارت، ارائه تمامی مدارک الزامی می باشد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه، برای همه مقاطع دانشگاهی و همچنین گذراندن دوره زبان در فرانسه و تحصیل در کالج زبان در فرانسه یکسان می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

هزینه های دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

بسیاری از افراد کشور فرانسه را به علت پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و سیستم نظام آموزشی رایگان در این کشور برمی گزینند. هزینه زندگی در فرانسه در شهرهای مختلف متفاوت می باشد به عنوان مثال در شهر پاریس که پایتخت این کشور به شمار می رود هزینه زندگی ماهیانه ۲۰۰۰ یورو تعیین شده است. اما در شهرهای دیگر فرانسه هزینه زندگی بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد.

هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. شهربه در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو می باشد. این مبلغ برای تحصیل در رشته های مهندسی ۴۷۷۰ یورو تخمین زده شده است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب ۳۷۷۰ و ۳۸۰ یورو می باشد. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو پیش بینی شده است.

از دیگر گزینه های پرمخاطب ورود به کشور فرانسه پذیرش در دوره های زبان از این کشور میباشد که افراد بدون مدرک زبان قادر می باشند از کالج های زبان فرانسه با پرداخت هزینه ای بین ۲۰۰۰  تا  ۶۰۰۰ یورو پذیرش همراه با اجازه کار حین تحصیل را دریافت نمایند.

هزینه اخذ ویزای کوتاه مدت تحصیلی فرانسه ۶۰ یورو می باشد که در اکثر موارد مدت زمان صدور این ویزا ۷۸ ساعت به طول می انجامد. هزینه دریافت ویزای بلند مدت تحصیلی ۹۹ یورو تعیین شده است که برای اخذ ویزای بلند مدت ، متقاضیان باید حداقل یک ماه پیش از عزیمت به فرانسه برای تحصیل درخواست خود را ارائه نمایند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مدارک حتما باید به زبان فرانسه ترجمه شده باشد و باید تایید رسمی سفارت شده باشد. همچنین هزینه صدور روادید ۱۰۰ یورو می باشد که باید به کنسولگری پرداخت نمایید.

شرایط تحصیل در فرانسه

برای آشنایی جامع و کامل با شرایط تحصیل در فرانسه مطالعه این مقاله را از دست ندهید
هزینه های دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

شرایط دریافت ویزای همراه تحصیلی فرانسه

اقدام جهت اخذ ویزای همراه فرانسه برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند از اهمیت زیادی برخوردار است. ویزای همراه فرانسه به خانواده وابسته دانشجو (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) اعطا می گردد. جهت درخواست ویزای همراه، متقاضی اصلی می بایست حداقل مجوز اقامت یکساله در فرانسه را داشته باشد.

همچنین برای پرداخت هزینه های زندگی اعضای خانواده، دارای درآمد کافی و یا تمکن مالی مناسب و مکفی دراین کشور را اثبات نماید. حداقل میزان دستمزد ماهیانه ۱٫۱۴۹ یورو برای یک خانواده ۲ تا ۳ نفره، ۱٫۲۷۲ یورو برای خانواده ۴ تا ۵ نفره و ۱٫۳۸۷ یورو برای یک خانواده ۶ نفره یا بیشتر تخمین زده شده است. در صورتی که متقاضی اصلی دانشجو باشد و پیش از اخذ ویزای تحصیلی همسر و فرزند داشته باشد در صورتی می تواند برای اخذ اقامت خانواده خود اقدام نماید که پس انداز کافی برای پرداخت هزینه هر یک از اعضای خانواده به مدت حداقل یکسال داشته باشد.

فرد متقاضی برای الحاق خانواده خود می بایست مسکن مناسب داشته باشد و یا تهیه نماید. طبق استاندارد قانونی برای زن و شوهر، ۲۲ تا ۲۸ متر مربع و ۱۰ متر مربع برای هر فرد اضافه بر زن و شوهر (فرزندان) لازم می باشد.

متقاضی می بایست به اداره OFII و یا ادارات امور صنفی و اجتماعی DDASS که اداره خدمات پزشکی و اجتماعی است جهت بررسی شرایط و اثبات تمکن مالی مراجعه نماید. شما به عنوان همراه می بایست یک ویزای طولانی مدت از کنسولگری یا سفارت فرانسه در کشور محل اقامت خود دریافت نمایید.

این اقامت به مدت یکسال اعتبار دارد و به صورت رایگان می باشد. افراد می بایست پس از طی مدت ۳ ماه از صدور ویزای همراه وارد فرانسه گردند و پس از گذشت دو ماه از زمان ورود به شعبه محلی OFII (اداره مهاجرت فرانسه) مراجعه نمایند. همچنین اگر افراد همراه قصد اقامت بیش از یکسال را داشته باشند می بایست در پایان سال کارت اقامت خود را تمدید نمایند.

با توجه به سختگیری سفارت فرانسه برای صدور ویزای همراه در سالهای اخیر توصیه آریاناپارس به شما عزیزان این می باشد که همزمان با دانشجو، ویزای همراه درخواست ننمایید و درخواست شما حداقل با یک ماه فاصله زمانی از تاریخ صدور ویزای دانشجو پس از اخذ کارت بیمه و کارت اقامت دانشجویی ارسال گردد.

البته در مواردی بهتر است برای هسر متقاضی نیز پذیرش و  ویزای تحصیلی تحصیلی صادر شود. علاوه بر اینکه دانشجو می بایست در زمان درخواست ویزای دانشجویی از سفارت فرانسه مبلغ کافی برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی حداقل یکسال را در حساب بانکی خود اثبات نماید همراه وی نیز می بایست این تمکن مالی را در زمان درخواست ویزا ارائه دهد.

شرایط دریافت ویزای همراه تحصیلی فرانسه

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

در سیستم آموزشی کشور فرانسه تحصیل کودکان از سن ۶ تا ۱۶ سالگی به صورت اجباری می باشد اما بسیاری از کودکان از سن ۳ سالگی به مهد کودک می روند و بیش از ۵۰ درصد از رده سنی ۱۸ تا ۲۱ ساله در کشور فرانسه در آموزش عالی تمام وقت مشغول به تحصیل می باشند.

به طور کلی بسیاری از دانشگاه های کشور فرانسه هیچ محدودیت سنی جهت تحصیل در این کشور مشخص ننموده اند از این رو افراد جهت تحصیل در فرانسه قادر می باشند که در هر رده سنی به ادامه تحصیل بپردازند.

برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در سفارت فرانسه توصیه آریاناپارس بر این است که افراد جهت تحصیل در مقطع کارشناسی از سن ۱۸ تا ۲۳ سال، در مقطع کارشناسی ارشد  از سن ۲۳ تا ۲۸ سال و در مقطع دکتری از سن ۲۸ تا ۳۳ سال اقدام نمایند.

نتیجه گیری

فرانسه کشوری زیبا و جذاب برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت می باشد. امکان تحصیل در فرانسه در هر رده سنی به صورت رایگان و کم هزینه در دانشگاه های دولتی و یا دریافت بورسیه های مختلف در کنار فرهنگ و تاریخ فرانسه هر مهاجری را جذب خود می نماید. افراد قادر می باشند با دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در مدت زمان کوتاه و با پرداخت هزینه ناچیز همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت کنند و اقامت فرانسه را دریافت نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه با مشاوران موسسه آریان پارس در تماس باشید.

شهرهای فرانسه

شهرهای فرانسه دارای جاذبه های توریستی زیبایی است که در این مقاله می توانید با آن ها آشنا شوید