آشنایی با کشور فرانسه

کشور فرانسه

france

تاکنون فکر زندگی در یک کشور اروپایی به ذهنتان آمده است؟ این رویای شیرین در ابتدا دست نیافتنی به نظر می آید اما می توان به این آرزو جامه عمل پوشاند.
کشور فرانسه یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپا و جهان است که به عنوان یکی از قدرت های اقتصادی نیز مطرح می باشد. کشور صنعتی فرانسه علاوه بر موارد مذکور دارای جاذبه های فرهنگی، طبیعی و تاریخی بسیاری است که باعث تبدیل شدن به یکی از کشورهای مطلوب برای زندگی شده است.

کشور فرانسه کجاست؟

کشور فرانسه واقع در غرب قاره اروپا و از بزرگ ترین کشورهای اروپایی می باشد. جمعیت این کشور حدود ۷۰ میلیون نفر و زبان رسمی آن فرانسوی می باشد. این کشور از غرب با اقیانوس اطلس و از جنوب شرقی با دریای مدیترانه ارتباط دارد. کشورهای ایتالیا، موناکو،بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان و سوئیس از همسایه های این کشور می باشند. بیشتر جمعیت این کشور مسیحی و اقلیت های مسلمان و یهودی نیز در این کشور وجود.
آب و هوای نواحی شمالی این کشور معتدل و در نواحی جنوبی دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. در کل فرانسه کشوری چهار فصل است.

این کشور  اروپایی که بخش قابل توجهی از آن در اروپای غربی قرار گرفته است، عضو دائمی سازمان ملل متحد بوده و رتبه بسیار بالایی در انتخاب به عنوان مقاصد گردشگری دارد. کشور فرانسه یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی است که اصالت ، زیبایی و فرهنگ غنی آن هر گردشگری را به سوی خودش جذب کند .

این کشور جزو معدود کشورهایی است که در هر شهر آن شگفتی های منحصر به فرد انتظار گردشگران می باشد و شاید به همین دلیل است که فرانسه به عنوان پر بازدید ترین کشور دنیا شناخته می شود . بخش هایی از این کشور در حاشیه آمریکای جنوبی ، سواحل کارائیب و همچنین اقیانوس هند واقع شده است.

مساحت این کشور ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد که وسیع‌ترین کشور اروپا غربی و سومین کشور اروپایی از نظر وسعت است که دارای سواحل دریایی گسترده‌ای می باشد. شهر پاریس در مرکز کشور فرانسه قرار گرفته است. این شهر پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور و قطب تجارت و فرهنگ فرانسه تلقی می گردد.

کشور فرانسه کجاست؟

آب و هوای فرانسه

آب و هوای کشور فرانسه از شهری به شهر دیگر متفاوت است. بخش های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌وهوای معتدل ، بخش ‌های جنوبی آن نیز آب و هوای مدیترانه ای دارد. بخش‌های غربی فرانسه همچنین دارای اقلیم اقیانوسی است و بالطبع این مناطق از میزان بارش بالایی برخوردار بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کند.

سایر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخوردار هستند. در پاریس به ندرت برف می بارد و بارش باران بصورت نم نم به همراه مه است. خشک ترین ماه سال در فرانسه ماه می است و خشک ترین بخش این کشور ، سواحل مدیترانه در جنوب فرانسه است که بارندگی در این مناطق در فصل های بهار و پاییز سنگین است.

فرهنگ مردم فرانسه

شهر پاریس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته می شود و اهالی این کشور بسیار علاقه مند به امور فرهنگی و هنری هستند. فرانسوی ها نسبت به زبان و فرهنگ خود بسیار متعصب بوده و عموما به سایر زبان ها صحبت نمی کنند و تسلط به زبان فرانسوی یکی از شرایط ورود به این کشور می باشد. این کشور به عنوان یکی از مراکز اصلی مد و لباس در جهان می باشد. اهالی این کشور عموما به ظاهر خود بسیار توجه می کنند و با ظاهری آراسته در اماکن عمومی حاضر می شوند.

فرانسوی ها در آشپزی و پخت غذاهای متنوع در سطح جهانی بسیار معروف هستند که به همین دلیل بسیاری از رستوران های معروف در این کشور حضور دارند. ملت فرانسه بسیار به امور فرهنگی و هنری اهمیت می دهند این موضوع به دلیل داشتن سابقه فرهنگی وهنری و داشتن افراد شاخص در این زمینه ها مانند :

 • ویکتور هوگو
 • رنه دکارت
 • ژان ژاک روسو
 • ژول ورن
 • آندره ژیدآلبر کامو و…

جمعیت مردم فرانسه

جمعیت فرانسه در حال عبور از مرز ۶۷ میلیون نفر است که با این آمار، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا پس از آلمان قرار می‌گیرد.

فرهنگ مردم فرانسه

شرایط اقتصادی کشور فرانسه

کشور توسعه یافته فرانسه یکی از بزرگترین قدرت های اقتصادی اروپا و جهان می باشد، به همین دلیل شرایط اقتصادی این کشور مطلوب می باشد. این موضوع از آمارهای اقتصادی این کشور دریافت می شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 1. ششمین اقتصاد برتر جهان
 2. سومین اقتصاد برتر قاره اروپا
 3. متعلق بودن یک پنجم تولید ناخالص اروپا به فرانسه
 4. بازده اقتصادی مطلوب بخش خدمات در این کشور
 5. حدود ۲٫۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی
 6. وجود بیش از ۲ میلیون شرکت در این کشور
 7. یکی از مراکز اصلی کشاورزی و دام پروری در اروپا
 8. وجود شرکت های صنعتی معتبر در این کشور و…

فرانسه پنجمین اقتصاد دنیا است و در سال ۲۰۱۴ تولید ناخالص داخلی فرانسه بنا بر آمارهای بانک جهانی بالغ بر ۲۸۲۹ میلیارد دلار بوده است.

کشور فرانسه عهده دار قریب به یک‌پنجم تولید ناخالص داخلی حوزه اروپا است. بخش خدمات با بیش از ۷۰ درصد سهم، مهم‌ترین بخش اقتصاد این کشور است. در حوزه صنعت، کشور فرانسه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی ، صنایع خودرو سازی ، هوایی و ریلی است.

شرایط اقتصادی کشور فرانسه

بخش خدمات کشور فرانسه

با توجه به مطالب بیان شده می توان بیان کرد که بخش خدمات در کشور فرانسه در رتبه اول اقتصاد این کشور قرار دارد به طوری که این بخش در این کشور برای بیش از ۴ میلیون نفر شغل ایجاد کرده است و حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص را به خود اختصاص داده است البته آمار مذکور مربوط به بخش غیردولتی می باشد و سهم مشاغل دولتی در آن لحاظ نشده است. از انواع مشاغل این بخش می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • خدمات بهداشتی
 • خدمات آموزشی
 • خدمات عمده فروشی
 • حمل ونقل
 • خدمات بانکی
 • خدمات پستی
 • خدمات گردشگری و…

بخش گردشگری کشور فرانسه

بخش گردشگری نیز در این کشور از رونق مناسبی برخوردار است به صورتی که ۱۰ درصد از شهروندان کشور فرانسه در این بخش مشغول به کار هستند. در کشور فرانسه حدود ۲۰ هزار هتل و ۴هزار موزه وجود دارد که نشان دهنده رونق گردشگری در کشور فرانسه می باشد. از نمونه های بارز این بخش می توان به موزه لوور پاریس اشاره کرد که سالیانه در حدود ۱۲ میلیون گردشگر برای دیدن این مکان به کشور فرانسه سفر می کنند.
همچنین سالیانه بیش از ۵ میلیون نفر برای دیدن برج ایفل وارد کشور فرانسه می شوند. میزان درآمد کشور فرانسه از گردشگری سالیانه بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو می باشد.

بخش صنعت کشور فرانسه

صنعت در کشور فرانسه، دومین بخش مهم از نظر اقتصادی در این کشور می باشد. کشور پیشرفته فرانسه دارای شرکت ها و کارخانجات مدرن و پیشرفته تولید کالاهای مختلف مانند:

 1.  آرایشی و بهداشتی
 2. کالاهای لوکس
 3. صنایع هوایی
 4. صنایع ریلی
 5. صنایع خودروسازی
 6. صنایع شیمیایی و… می باشد.

از معتبرترین شرکت های کشور فرانسه می توان به رنو، پژو، ایرفرانس، فرانس تله کام و … اشاره کرد که نشان دهنده سطع اعتبار این کشور از نظر صنعتی می باشد.
کشور فرانسه از نظر میزان صادرات در رتبه دوم در بین کشورهای اروپایی قرار دارد. میزان درآمد این کشور از صادرات بیش از نیم تریلیون دلار برآورد شده است که این نکته نشان دهنده میزان رونق اقتصادی در این کشور می باشد.

بخش صنعت کشور فرانسه

برترین شهرهای فرانسه

شهرهای کشور فرانسه هر یک دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشند و نمی توان با قاطعیت بهترین شهر این کشور را تعیین کرد اما با در نظر گرفتن شرایط مختلفی همچون شرایط تحصیلی، کاری و زندگی می توان بهترین شهرهای این کشور را دسته بندی کرد. در این زمینه می توان به شهرهای پاریس، لیون، مارسی، نیس، بوردو و شهر لیل اشاره کرد :

شهر پاریس

طبیعتا شهر پاریس به دلیل اینکه پایتخت کشور فرانسه می باشد یکی از بهترین شهرهای این کشور است. جمعیت این شهر حدود ۳ میلیون نفر و دارای جاذبه های بسیاری مانند برج ایفل، موزه لوور، خیابان شانزالیزه و.. می باشد. البته هزینه های زندگی در این شهر بالا می باشد اما در عوض می توان به سیستم حمل و نقل گسترده و خدمات عمومی مطلوب در این شهر اشاره کرد.

شهر مارسی

از نظر جمعیت مارسی دومین شهر کشور فرانسه با جمعیت بیش از ۹۰۰ هزار نفر می باشد و به دلیل قرارگرفتن در کنار دریای مدیترانه و وجود بندر مهم (مارسی)، این شهراز شرایط مطلوبی برای زندگی برخودار است.

شهر مارسی را می توان به عنوان مرکز فرهنگی و ورزشی کشور فرانسه دانست زیرا در این شهر مراکز مختلف فرهنگی مانند سالن تئاتر، اپرا ، سالن کنسرت و… و تیم های ورزشی مختلفی فعالیت می کنند. آب و هوای این شهر مدیترانه ای می باشد.

برترین شهرهای فرانسه

شهر لیون

جمعیت شهر لیون حدود ۸۰۰ هزار نفر و لقب آن پایتخت آلپ می باشد. این شهر از مراکز مهم آشپزی و رستوران های معروف و تولید ابریشم در کشور فرانسه است. در این شهر نیز مراکز متعدد فرهنگی مانند موزه و گالری های مختلف وجود دارد. این شهر در زمینه تولید مواد شیمیایی، دارویی، نرم افزار و بازی های رایانه ای نیز سرآمد می باشد.

شهر نیس

شهر نیس مرکز امور تفریحی و سواحل زیبای کشور فرانسه می باشد که با جمعیت بیش از ۴۰۰ هزار نفر در جنوب این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و فرهنگی بی شمار، مورد توجه گردشگران بسیاری می باشد. اگر به دنبال زندگی در شهری مملو از مناظر زیبا و چشم نواز هستید می توانید به این شهر توجه ویژه داشته باشید.

شهر لیل

شهر لیل با بیش از ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال کشور فرانسه واقع شده است. این شهر در بستر رودخانه دئول قرار گرفته و مرز میان فرانسه و بلژیک است و از جاذبه های آن می توان به موزه های متعدد، آثار هنری فراوان، رستوران های معروف و… اشاره کرد. لیل در سال ۲۰۰۴ به عنوان پایتخت فرهنگی قاره اروپا معرفی شد.

شهر بوردو

شهر بوردو در جنوب غربی کشور فرانسه و دارای ۲۵۰ هزار نفر جمعیت می باشد. این شهر به دلیل اینکه سال ها مستعمره کشور انگلیس بوده است غیر فرانسوی می باشد. از جاذبه های این شهر می توان به معماری منحصر به فرد این شهر اشاره کرد.

آشنایی با شهرهای فرانسه

برای آشنایی جامع درباره شهرهای فرانسه مقاله ای را برای شما آماده کرده ایم.

شهر پاریس فرانسه

هزینه های زندگی در شهرهای فرانسه

نام شهر             هزینه زندگی ماهیانه (یک نفر)
پاریس                ۱۰۰۰ یورو
مارسی              ۷۲۰ یورو
لیون                  ۸۶۰ یورو
نیس                 ۶۲۰ یورو
لیل                   ۵۶۰ یورو
بوردو                 ۶۶۰ یورو

برترین شهرهای فرانسه برای تحصیل

کشور فرانسه یکی از مراکز مهم دانشگاهی در سطح جهان می باشد و دانشگاه های بزرگ معتبری همچون سوربن، پلی تکنیک و… در این کشور می باشند که سالیانه افراد بسیاری متقاضی ورود به این دانشگاه ها هستند. هریک از این دانشگاه ها در شهر های مختلفی قرار گرفته اند که هر کدام دارای مزیت هایی هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

شهر پاریس 

شهر پاریس یکی از معروف ترین شهرهای کشور فرانسه برای تحصیل می باشد این موضوع به دلیل وجود دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف در این شهر است. از مهم ترین مراکز علمی در این شهر می توان به مدرسه پلی تکنیک پاریس، دانشگاه پیر و مادام کوری، موسسه مطالعات سیاسی، دانشگاه سوربن و … اشاره کرد که به دلیل وجود مراکز علمی معروف در این شهر، افراد زیادی متقاضی تحصیل در این شهر می باشند.

شهر لیون

دانشگاه ها و موسسات آموزشی موجود در شهر لیون باعث وجود متقاضان بسیاری برای ورود به مراکز علمی این شهر شده است. از نمونه های این موسسات می توان به دانشگاه لیون که یکی از مراکز معتبر علمی است می توان اشاره کرد.

شهر لیل

شهر لیل نیز به خاطر داشتن مراکز علمی معتبر از موارد مورد توجه برای ادامه تحصیل می باشد. از دانشگاه های معروف این شهر می توان به دانشگاه لیل اشاره کرد که همین امر باعث شده افراد زیادی برای تحصیل در این شهر اقدام کنند.

نکته مهم این است که تا اواخر سال ۲۰۱۹ تحصیل در کشور فرانسه تقریبا رایگان بود اما از ابتدای سال ۲۰۲۰ تحصیل در این کشور مستلزم پرداخت هزینه شد. هم چنین دوره های تحصیلی در کشور فرانسه عموما به زبان فرانسوی برگزار می شود و برای تحصیل در این کشور باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید.

برترین شهرهای فرانسه برای تحصیل

برترین شهرهای فرانسه برای کار

طبیعتا شهر های صنعتی و بندرگاهی شرایط مطلوبی برای پیدا کردن کار دارند و در صورتی که در زمینه ای متخصص بوده و به زبان فرانسوی مسلط باشید می توانید از شانس زیادی برای پیدا کردن کار در کشور فرانسه برخوردار باشید. معمولا شهرهایی مانند پاریس، مارسی، بوردو و لیون از نظر کاری دارای شرایط مناسبی هستند که در ادامه به توضیح هر یک از این شهرها می پردازیم :

شهر پاریس

شهر پاریس، قلب فعالیت های صنعتی کشور فرانسه می باشد و شرکت ها و کارخانجات بزرگ و بسیاری در این شهر فعالیت می کنند که این مطلب باعث شده است پاریس یکی از گزینه های مطلوب برای پیدا کردن کار برای متقاضیان باشد.

شهرهای مارسی، بوردو، لیون

شهرهای مارسی، بوردو و لیون از شهرهای بندرگاهی کشور فرانسه می باشند و به دلیل رونق تجارت و داد و ستد در آن ها شرایط مناسبی برای وارد بازارکار شدن را دارا می باشند که می توانند گزینه های بسیار مناسبی برای افراد جویای کار باشند.

شهرهای مارسی، بوردو، لیون

شهرهای مارسی، بوردو و لیون از شهرهای بندرگاهی کشور فرانسه می باشند و به دلیل رونق تجارت و داد و ستد در آن ها شرایط مناسبی برای وارد بازارکار شدن را دارا می باشند که می توانند گزینه های بسیار مناسبی برای افراد جویای کار باشند.

برترین شهرهای فرانسه برای کار

روش های مهاجرت به فرانسه

برای مهاجرت به کشور فرانسه روش های مختلفی وجود دارد که برای اقدام از هر طریق باید با شرایط و مقررات آن آشنا بود تا بتوان به نتیجه مطلوب در این زمینه دست یافت. عموما روش هایی که می توان برای مهاجرت به کشور فرانسه اقدام کرد شامل روش تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و تمکن مالی می باشد که دراینجا به توضیح هر یک می پردازیم :

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

یکی از راه های نسبتا مناسب برای مهاجرت به کشور فرانسه ادامه تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور می باشد که علاوه بر اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاهی معتبر باعث افزایش شانس پیدا کردن کار متناسب و در نتیجه دریافت اقامت کشور فرانسه می شود.

برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی در کشور فرانسه باید دارای حداقل معدل ۱۴ و مدرک زبان فرانسوی بود. در صورت تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در این کشور به ترتیب از ۱۰، ۲۰ و ۳۰ ساعت اجازه کار در هفته برخوردار می باشید که با اشتغال در این کشور می توانید بخش اعظم هزینه های خود را تامین نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های نسبتا مناسب برای مهاجرت به کشور فرانسه سرمایه گذاری در این کشور می باشد که متقاضان بسیاری دارد. برای سرمایه گذاری از روش های مختلفی مانند خرید اوراق بهادار، ثبت شرکت، کارآفرینی و تمکن مالی می توانید اقدام کنید. در ادامه به توضیح هریک می پردازیم :

خرید اوراق بهادار

در این روش با سرمایه گذاری حداقل ۱۰ میلیون یورو در این کشور می توانید اقامت کشور فرانسه را نیز اخذ نمایید. در این روش علاوه بر شخص متقاضی به خانواده وی نیز اقامت اعطا می شود یعنی فرد به همراه خانواده می تواند به این کشور مهاجرت نماید.

ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت در کشور فرانسه با توجه به نوع آن متفاوت می باشد اما از این طریق می توانید اقامت موقت این کشور را برای خود و خانواده تان دریافت نمایید و بعد از تمدید آن به مدت ۵ سال می توانید درخواست اقامت دائم را کنید.

تمکن مالی

اگر بتوانید اثبات کنید که به مدت ۶ ماه میزان ۴۰ هزار یورو در حساب شما دارایی وجود دارد می توانید برای اخذ اقامت موقت کشور فرانسه اقدام نمایید. البته در صورتی که به همراه خانواده قصد مهاجرت دارید به ازای همسر و فرزندان به این مقدار افزوده می شود.

روش های اخذ اقامت فرانسه

اگر تصمیم به مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت این کشئر را دارید مقاله جامع روش های اقامت فرانسه را از دست ندهید

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

نتیجه گیری

مهاجرت به کشوری صنعتی و پیشرفته که دارای مناظر و جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیاری می باشد مورد علاقه بسیاری است. اگر به این موضوع علاقه مند هستید کشور فرانسه یکی از بهترین گزینه ها برای شما می باشد که می توانید در کنار داشتن زندگی مرفه، تحصیل در بهترین مراکز علمی جهان و بازارکاری مناسب از خدمات عمومی عالی و امکانات به روز این کشور نیز استفاده کنید نظر شما در این مورد چیست؟