کارآفرینی در بلغارستان
05 آوریل

کارآفرینی در بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان از طریق کارآفرینی

Entrepreneurship in Bulgaria

کارآفرینی یا ایجاد کسب و کار در یک کشور اروپایی مورد توجه بسیاری می باشد، طبیعتا برای اینکه بتوانیم به درستی در این مسیر اقدام کنیم داشتن اطلاعات در این زمینه ضروری می باشد. کارآفرینی در بلغارستان برای مهاجرت به این کشور راهی مناسب در این زمینه است که در صورت آگاهی کامل از این فرآیند می تواند به نقطه عطفی در زندگی افراد تبدیل شود.

کارآفرینی در بلغارستان در حال حاضر می تواند یکی از گزینه های اصلی برای اخذ اقامت این کشور برای متقاضی و خانواده او باشد. یکی از سوالاتی که ابتدا در ذهن شکل می گیرد این است که چگونه می توان در بلغارستان کارآفرینی ایجاد کرد؟ و یا کارآفرینی بلغارستان چگونه است؟ برای دست یافتن به پاسخ این سوالات پیشنهاد می شود تا با ما همراه باشید.

 

 

شرایط کارآفرینی در بلغارستان 

کارآفرینی در بلغارستان مانند سایر کشورهای دنیا مستلزم داشتن شرایطی می باشد. افرادی که قصد مهاجرت به بلغارستان از طریق کارآفرینی را دارند باید با داشتن اطلاعات دقیق در این زمینه اقدام کنند در ادامه به تشریح این شرایط می پردازیم:

 • سن متقاضی حداقل ۱۸ سال تمام باشد
 • متقاضی در محاکم ایران و بلغارستان سو پیشینه کیفری نداشته باشد
 • شخص متقاضی قانونی بودن منشا دارایی های خود را اثبات کند
 • ارائه گواهی پزشکی توسط متقاضی
 • ارائه بیزینس پلن یا طرح تجاری توسط متقاضی
 • داشتن سابقه کار در زمینه امور تجاری
 • سابقه ۲ بار سفر به کشور بلغارستان
 • داشتن ویزای بلند مدت کشور بلغارستان
 • اثبات تمکن مالی متناسب

در صورتی که فردی دارای شرایط مذکور باشد می تواند برای انجام امور کارآفرینی در کشور بلغارستان اقدام نماید.

شرایط کارآفرینی در بلغارستان

وضعیت اقتصادی بلغارستان (Economic situation of Bulgaria ) 

کشور بلغارستان در سه ده اخیر بسیار متحول شده است، اقتصاد این کشور به اقتصادی باز و با درآمد متوسط و مطمئن تبدیل گشته است. طبق آمار بانک جهانی تولید ناخالص این کشور در سال ۲۰۱۸ بیش از ۶۵ میلیارد دلار، میزان صادرات این کشور در همین سال بیش از ۲۷ میلیارد یورو و میزان ذخایر بین المللی آن بیش از ۲۵ میلیارد یورو بوده است. براساس پیش بینی های صورت گرفته رشد تولید ناخالص داخلی در این کشور در سال ۲۰۲۰ در حدود ۳ درصد، میزان تورم ۱٫۶ درصد و نرخ بیکاری ۴ درصد می باشد.

این کشور با نرخ ۱۰ درصد یکی از کم ترین نرخ های مالیات در اتحادیه را دارا می باشد هم چنین هزینه نیروی کار در این کشور نیز چیزی در حدود ۶۰۰ دلار در ماه می باشد. با توجه به آمار و پیش بینی های صورت گرفته توسط سازمان های معتبر، کشور بلغارستان از نظر اقتصادی آینده ای رو به رشد دارد و می تواند گزینه ای مناسب برای ایجاد کسب کار باشد.

کسب و کارهای مناسب برای راه اندازی در بلغارستان

هرکشوری با توجه به شرایط و میزان پیشرفته بودن در بخش های مختلفی سرآمد می باشد. کشور بلغارستان به دلیل اینکه کشوری در حال توسعه می باشد نسبت به سایر کشورهای اروپایی صنعت کم تر توسعه یافته تری دارد که با توجه به پیش بینی ها می توان برای این کشور آینده مطلوبی انتظار داشت.
با این توضیحات کسب و کارهای سودده در کشور بلغارستان را می توان به ترتیب ذیل دسته بندی کرد:

 • بخش تولید
 • تولید برق از منابع تجدید پذیر
 • فن آوری های رایانه ای
 • صنعت الکترونیک
 • تولید قطعات خودرو
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع مربوط به غذا و کشاورزی
 • جهانگردی
 • ماشین سازی

با در نظر داشتن این موارد می توان گفت برای ایجاد کسب وکار در کشور بلغارستان گزینه های نسبتا زیادی برای انتخاب وجود دارد که از یکی دلایل جذاب بودن این روش برای افراد می باشد.

کسب و کارهای مناسب برای راه اندازی در بلغارستان

انواع ویزاهای کارآفرینی در بلغارستان

در کشور بلغارستان جهت کارآفرینی ویزاهای مختلفی وجود دارد که می توان به اخذ ویزا از طریق خرید ملک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری اشاره کرد که در ادامه به بررسی هر یک از موارد می پردازیم:

خرید ملک در بلغارستان (real estate option)

خرید ملک در بلغارستان یکی از روش های مناسب برای اخذ اقامت این کشور می باشد و با توجه به شرایط مطلوب، متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا برای این روش اقدام می کنند.

برای خرید خانه در کشور بلغارستان بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار یورو نیازمندید و بعد از گذشت ۶ تا ۹ ماه می توانید اقامت این کشور را دریافت نمایید. طبق قوانین کشور بلغارستان اتباع غیراتحادیه اروپا می توانند اقدام به خرید اعیان خانه در این کشور نمایند یعنی عرصه ملک که همان زمین آن است را مالک نمی شوند و فقط مالک خود خانه می شوند واین دسته از افراد برای مالکیت زمین باید اقدام به ثبت یک شرکت در کشور بلغارستان نماید، البته شهروندان اتحادیه اروپا از این قاعده مستثنی هستند یعنی اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند اقدام به خرید زمین در این کشور نمایند.

خرید ملک در بلغارستان

میزان کمیسیون برای خرید ملک در بلغارستان حدود ۲٫۵ تا ۳٫۵ درصد ارزش ملک است. هم چنین امکان کاهش قیمت (تخفیف) بین ۵ تا ۱۰ درصد وجود دارد. هزینه های خرید ملک، شامل هزینه دفتر اسناد رسمی، هزینه ثبت ملک در آژانس ثبت و هزینه های مالیاتی می باشد که به صورت مساوی توسط طرفین پرداخت می شود. صاحب ملک در کشور بلغارستان باید سالانه مالیات املاک و جمع آوری زباله را پرداخت کند.

اشخاصی که اقدام به خرید ملک در بلغارستان می نمایند در ابتدا اقامتی ۱ ساله دریافت می کنند و در صورت تمدید آن بعد از ۵ سال آن می توانند اقدام به دریافت اقامت دائم بلغارستان نمایند. هم چنین امکان اجاره دادن املاک برای افراد وجود دارد.

جهت تملک املاک در کشور بلغارستان مراحلی به شرح زیر باید طی شود:

 1. ارائه تقاضای خرید ملک به دفتر اسناد رسمی
 2. ارائه اسناد و مدارک به دفتر اسناد رسمی
 3. ثبت اسناد در دفتر اسناد رسمی
 4. ارائه اسناد به آژانس ثبت

مدارک مورد نیاز جهت خرید ملک در بلغارستان

 • پیش نویس معامله
 • مدارک هویتی طرفین
 • گواهی ارزیابی مالیات ملک
 • گواهی پرداخت مالیات ملک

برای کسب اطلاعات جامع تر می توانید، مقاله خرید ملک در بلغارستان را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

اخذ ویزای کارآفرینی در بلغارستان (entrepreneurial option)

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت کشور بلغارستان، گزینه کارآفرینی می باشد که به دو شکل ثبت شرکت در بلغارستان و ایجاد نمایندگی شرکت قابل انجام می باشد :
مراحل ثبت شرکت در کشور بلغارستان عبارتند از: انتخاب نام شرکت، تعیین نوع شرکت، تعیین اساس نامه،ارائه بیزینس پلن،داشتن سابقه کاری مرتبط، افتتاح حساب بانکی به نام شرکت در بلغارستان و در نهایت دریافت مجوز تاسیس شرکت می باشد.

رایج ترین موسسات در کشور بلغارستان شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی هستند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ایجاد شرکت سهامی ۲۶ هزار یورو می باشد اما برای ایجاد شرکت های با مسئولیت محدود حداقل سرمایه هر سهام دار می تواند ۱ یورو باشد. البته جهت دریافت اقامت بلغارستان باید حداقل ۱۰ نفر از اتباع بلغار را در کسب و کار خود استخدام نمایید.

اخذ ویزای کارآفرینی در بلغارستان

روش دیگر جهت اخذ اقامت بلغارستان اخذ نمایندگی تجاری شرکت های خارجی در این کشور می باشد. در این روش لازم نیست که شما مالک شرکت خارجی باشید بلکه در صورتی که دارای شرایط لازم باشید می توانید به عنوان نماینده، اقامت این کشور را اخذ نمایید. در این روش نیازی به استخدام نیروی کار بلغار و یا پرداخت مالیات ندارید و ظرف ۶ ماه می توانید اقامت این کشور را دریافت نمایید. هزینه های اخذ نمایندگی تجاری فقط شامل هزینه های اداری و سفارتی می باشد که نسبت به سایر روش ها کم هزینه تر می باشد.

سرمایه گذاری در بلغارستان (fast track option)

روش دیگر برای دریافت اقامت بلغارستان، سرمایه گذاری می باشد که شامل سرمایه گذاری مالی وخرید اوراق قرضه می باشد.
در سرمایه گذاری مالی با پرداخت ۱۸۰ هزار یورو می توانید اقامت دائم کشور بلغارستان را دریافت نمایید البته این مبلغ به شما مسترد نخواهد شد.

یکی از روش های تضمین شده، خرید اوراق قرضه دولتی می باشد، در این روش با سرمایه گذاری ۵۱۵ هزار یورو به شکل اوراق قرضه می توانید اقامت کشور بلغارستان را اخذ نمایید. این مبلغ بعد از ۵ سال بدون بهره به شما بازگردانده می شود.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر ، مقاله سرمایه گذاری در بلغارستان را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

مزایای روش کارآفرینی در بلغارستان

وجود شرایط مطلوب اقتصادی و هزینه های پایین در کشور بلغارستان باعث متناسب گشتن شرایط در این کشور جهت کارآفرینی شده است.
نرخ مالیات در بلغارستان حدود ۱۰ درصد می باشد که این موضوع باعث به صرفه بودن ایجاد کسب و کار در این کشور شده است هم چنین پایین بودن هزینه کارگر نیز یکی دیگر از امتیازات کارآفرینی در این کشور محسوب می شود.

مزایای روش کارآفرینی در بلغارستاناز دیگر مزایای کارآفرینی در بلغارستان می توان به شرایط رو به رشد اقتصادی، کسب اقامت سریع و دسترسی به بازار اتحادیه اروپا می توان اشاره کرد. کارآفرینی در کشور بلغارستان علاوه بر شخص متقاضی باعث کسب اقامت خانواده او نیز می شود.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن شرایط و مزایای مذکور می توان این گونه نتیجه گیری کرد که کارآفرینی در کشور بلغارستان می تواند گزینه ی مناسبی برای افرادی که خواهان ایجاد یک کسب و کار جدید با شرایط مناسب و در سریع ترین زمان باشد، هم چنین این روش به عنوان پلی برای ورود به اروپا می باشد که علاوه بر شخص متقاضی باعث اخذ اقامت برای خانواده او نیز می شود.

برچسب:

ارسال دیدگاه