بررسی هزینه های زندگی در بلغارستان

Cost of living in Bulgaria

هزینه های زندگی در بلغارستان به مراتب مناسب تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد، از این رو بلغارستان به ارزانترین کشور عضو اتحادیه اروپا تبدیل گردیده است. این شرایط باعث گردیده سالانه افراد بسیاری برای دریافت اقامت بلغارستان اقدام نمایند.

بلغارستان در جنوب شرقی قاره اروپا قرار دارد، این کشور از تاریخچه و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است. از سال ۲۰۰۷ عضو اتحادیه اروپا شد و این موضوع از لحاظ اقتصادی شرایط این کشور را به شکل محسوسی با تغیرات مثبت رو به رو کرد، در حال حاضر بلغارستان ارزانترین کشور در اتحادیه اروپا می باشد.

هزینه های زندگی در بلغارستان نسبت به سایر کشورهای عضو اتحادیه کمتر است، ولی نباید نادیده گرفت که درآمد شخصی افراد در بلغارستان هم به همین تناسب کمتر از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است. به طور کلی بخش اعظمی از هزینه های زندگی در بلغارستان مربوط به اجاره بهای مسکن خواهد بود، البته سبک زندگی افراد و تعداد نفرات خانواده نیز بسیار تعین کننده می باشد. در ادامه این مطلب با هزینه های زندگی در شهرهای مهم بلغارستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

صوفیه

صوفیه پایتخت بلغارستان و پرجمعیت ترین شهر این کشور می باشد. صوفیه مرکز تجاری و اقتصادی بلغارستان است و بیش از یک سوم تولید ناخالص بلغارستان در اختیار صوفیه می باشد. صوفیه گرانقیمت ترین شهر بلغارستان است، ولی با این حال هزینه زندگی در این شهر نسبت به اغلب شهرها و پایتخت های کشورهای اروپایی به مراتب کمتر می باشد. هزینه های اصلی زندگی در صوفیه برای ۱ نفر به صورت متوسط به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۳۰۰ الی ۵۰۰ یورو ۱۲۰ الی ۲۰۰ یورو ۵۰ الی ۱۰۰ یورو ۵۰ الی ۱۵۰ یورو

پلوودیو

پلوودیو پس از صوفیه دومین شهر بزرگ و پر جمعیت بلغارستان است. پلوودیو با قدمتی ۶ هزار ساله یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا می باشد و از سوی دیگر قطب فرهنگ و هنر بلغارستان است، این شهر در سال ۲۰۱۹ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد.

بررسی هزینه های زندگی در بلغارستانپلوودیو هر ساله محل برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری فراوانی است، علاوه بر این از لحاظ اقتصادی و تجاری پلوودیو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هزینه های زندگی در پلوودیو بسیار مقرون به صرفه و مناسب است، در عین حال استانداردهای بالای زندگی محبوبیت این شهر را دوچندان نموده است. هزینه زندگی در پلوودیو به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۲۵۰ الی ۴۰۰ یورو ۱۰۰ الی ۱۵۰ یورو ۵۰ الی ۹۰ یورو ۵۰ الی ۱۵۰ یورو

وارنا

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی دریای سیاه می باشد، وارنا پایتخت گردشگری و تفریح در بلغارستان است. شن های طلایی سواحل وارنا و آب و هوای مدیترانه این شهر هر ساله میزبان گردشگران فراوانی از سرتاسر جهان است. استفاده از بهترین امکانات رفاهی و تفریحی با پرداخت حداقل هزینه ممکن محبوبیت وارنا را دوچندان نموده است.

هزینه زندگی در وارنا

هزینه های زندگی در وارنا بسته به سبک زندگی افراد می تواند بسیار متغیر باشد، زیرا این شهر از امکانات تفریحی اغوا کننده ای برخوردار است. هزینه اصلی زندگی در وارنا به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۲۲۰ الی ۳۵۰ یورو ۱۰۰ الی ۱۵۰ یورو ۴۰ الی ۸۰ یورو ۱۰۰ الی ۲۰۰ یورو

بورگاس

بورگاس چهارمین شهر بزرگ بلغارستان می باشد که در کرانه دریای سیاه واقع گردیده است. بورکاس یکی از مراکز صنعتی، اقتصادی، توریستی و علمی بلغارستان می باشد، این شهر دارای ۲ دانشگاه با ۶۰۰۰ نفر دانشجو است.

شهر بورگاس تلفیقی از آرامش و امکانات رفاهی و اجتماعی قابل توجه است، در عین حال هزینه های زندگی در این شهر جذب از شهرهای بزرگتر بلغارستان کمتر می باشد. هزینه های زندگی در بلغارستان به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۲۰۰ الی ۳۲۰ یورو ۱۰۰ الی ۱۳۰ یورو ۴۰ الی ۱۰۰ یورو ۵۰ الی ۱۵۰ یورو

ولیکو تارنوو

ولیکو تارنوو یکی از استان های تاریخی کشور بلغارستان است که بین قرن های ۱۲ تا ۱۴ میلادی پایه گذاری شده است و در عصر دوم سلطنت بلغارها به عنوان مرکز تاریخی این کشور تلقی می شده است.

نمای کلی استان ولیکو تارنوو بگونه ای است که در نگاه اول شما به این موضوع پی خواهید برد که می توانید در آن با جاذبه های تاریخی و اماکن قدمتی متعددی رو به رو شوید که البته خیلی هم راه را اشتباه نرفته اید، در قدم اول شما با یک دژ مستحکم دفاعی به نام تساروت در استان ولیکو تارنوو مواجه شوید که قدمت این شهر را به رخ می کشد.

هزینه های زندگی در ولیکو تارنوو نسبت به امکانات و زیبایی این شهر بسیار ناچیز و منطقی است. هزینه های زندگی در ولیکو تارنوو به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو ۸۵ الی ۱۲۰ یورو ۴۰ الی ۸۵ یورو ۵۰ الی ۱۰۰ یورو

هزینه های کلی زندگی در بلغارستان

همانگونه که اشاره گردید بلغارستان ارزانترین کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد، هزینه های زندگی در بلغارستان حدود ۷ درصد از ایران کمتر است. به طور کلی هزینه های زندگی در بلغارستان با توجه به سبک زندگی افراد، شهر محل اقامت، تعداد نفرات خانواده و … متغیر خواهد بود.

هزینه های کلی زندگی در بلغارستان

در ادامه با هزینه های زندگی در بلغارستان (هزینه های اصلی) به صورت میانگین آشنا خواهیم شد. لازم به ذکر است هزینه به صورت ماهانه و با واحد پول یورو محاسبه گردیده است.

عنوان هزینه ۱ نفر ۲ نفر ۳ نفر ۴ نفر
اجاره بهای مسکن ۱۵۰ الی ۲۵۰ ۲۰۰ الی ۳۰۰ ۲۵۰ الی ۴۰۰ ۳۰۰ الی ۵۵۰
خورد و خوراک ۸۵ الی ۱۵۰ ۱۲۰ الی ۲۰۰ ۲۰۰ الی ۳۰۰ ۲۵۰ الی ۳۵۰
خدمات درمانی ۵۰ الی ۱۰۰ ۸۰ الی ۲۰۰ ۱۵۰ الی ۲۵۰ ۲۰۰ الی ۳۵۰
حمل و نقل ۴۰ الی ۸۵ ۸۰ الی ۱۵۰ ۱۵۰ الی ۲۵۰ ۲۴۰ الی ۳۵۰
پوشاک ۱۰۰ الی ۲۰۰ ۲۰۰ الی ۳۵۰ ۳۰۰ الی ۴۵۰ ۴۰۰ الی ۵۵۰
وعده غذا(رستوران) ۶ الی ۲۰ ۱۴ الی ۳۵ ۲۰ الی ۴۰ ۳۵ الی ۶۵
تفریح و سرگرمی ۵۰ الی ۱۵۰ ۱۰۰ الی ۲۵۰ ۱۵۰ الی ۳۰۰ ۲۰۰ الی ۴۰۰
قبوض منزل ۳۵ الی ۷۵ ۴۰ الی۸۵ ۵۰ الی ۱۰۰ ۶۵ الی ۱۵۰

هزینه تحصیل در بلغارستان

هزینه های تحصیل در بلغارستان بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود، به صورت کلی هزینه تحصیل در بلغارستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. تحصیل در بلغارستان مزایای فراوانی را در پی خواهد داشت، هزینه های پایین تحصیل و زندگی به همراه امکان اخذ اقامت دائم این کشور و گذراندن دوره های آموزشی به زبان انگلیسی از مزایای اصلی تحصیل در بلغارستان می باشد. معمولاً هزینه های تحصیل در دانشگاه های بلغارستان بسته به رشته و مقطع تحصیلی بین ۳ الی ۶ هزار یورو در سال می باشد.

Cost of studying in Bulgaria kap services.com1  1

البته رشته های پزشکی در بلغارستان مانند اغلب کشورهای جهان هزینه بیشتری در پی دارد، رشته پزشکی در بلغارستان از محبوبیت و تقاضای بسیاری برخوردار است و هزینه های سالیانه تحصیل در رشته های پزشکی معمولاً بین ۷ الی ۹ هزار یورو می باشد. دانشگاه صوفیا به عنوان یکی از مراکز آموزشی مورد تائید وزارت بهداشت ایران شناخته می شود که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه به رقابت می پردازند.

دانشجویان با توجه به تحصیل در بلغارستان و فرصت در نظر گرفته شده پس از تحصیل، قادر خواهند بود با پیدا کردن کار در این کشور، ویزای تحصیل خود را به ویزای کار تبدیل کنند. با توجه به قوانین اتحادیه اروپا در صورت ۳ سال کار موفق به دریافت اقامت دائم بلغارستان می شوند.

ارزانترین شهرهای بلغارستان برای ایرانیان

به طورکلی شهرهای بلغارستان از جمله ارزانترین شهرهای اروپا می باشند، خرید مایحتاج روزانه زندگی از بازارهای محلی بلغارستان تجربه خریدی با کیفیت و مقرون به صرفه را در اختیار افراد قرار می دهد. از سوی دیگر هزینه های مربوط به خدمات و اجاره بهای مسکن در بلغارستان قابل مقایسه با اغلب کشورهای اروپایی نمی باشد.

ارزانترین شهرهای بلغارستان برای ایرانیان

طبیعتاً در هر کشوری هزینه زندگی در روستاها و شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ کمتر خواهد بود، بلغارستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما در این بین امکانات شهرها و دسترسی آسان به خدمات رفاهی از بسیار حائز اهمیت می باشد. با توجه به موارد ذکر گردیده و آمار مهاجرتی موجود محبوب ترین شهرهای بلغارستان برای مهاجرت خصوصاً نزد هموطنان عزیز ایرانی به شرح ذیل می باشد:

  • صوفیه
  • وارنا
  • پلوودیو
  • بورگاس
  • نتیجه گیری

با توجه به شرایط و موارد ذکر شده و همچنین آمار و ارقام موجود، به راحتی می توان به این نتیجه گیری رسید که بلغارستان کشوری بسیار کم هزینه همراه با شرایط مناسب برای افرادی می باشد که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند.

بر اساس آمار موجود در حال حاضر مهاجرت تحصیلی و کاری و به صورت کلی مهاجرت به بلغارستان برای زندگی با روند رو به رشدی رو به رو شده است. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع بدون شک هزینه های ناچیز تحصیل و زندگی در این کشور می باشد.