اکسپرس اینتری کانادا
28 مارس

اکسپرس اینتری کانادا

شرایط اکسپرس اینتری کانادا

canada express entry

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری کانادا از جمله روش های مهاجرتی ایده ال به این کشور می باشد. از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۵ روش اکسپرس اینتری (ورود سریع) جایگزین روش مهاجرت کاری قدیمی کانادا شده است. در واقع دولت کانادا به واسطه روش مهاجرتی اکسپرس اینتری زمینه ورود افراد ماهر و متخصص به این کشور را توسط یک سیستم امتیاز بندی جامع فراهم نموده است.

هدف اصلی اکسپرس اینتری کانادا جذب نیروی کار متخصص در مشاغل مورد نیاز این کشور است، این موضوع گام مثبتی در راستای تامین نیروی کار مورد نیاز کارفرمایان کانادایی و کمک به رشد اقتصادی این کشور پهناور می باشد. در حال حاضر متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری می توانند با توجه به شرایط فردی خویش از طریق یکی از روش های اکسپرس اینتری اقدام نمایند. به طور کلی اکسپرس اینتری به ۴ روش ارائه می گردد که به شرح ذیل می باشد:

 • برنامه دولتی نیروی کار متخصص (Federal Skilled Worker Class)
 • برنامه نیروی کار فنی کانادا (Federal Skilled Trades Class)
 • نیروی کار با سابقه کار در کانادا (Canadian Experience Class)
 • برنامه مهاجرت استانی (Provincial Nominee Class)

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری

روش اکسپرس اینتری بر اساس یک سیستم امتیاز بندی جامع بنا گردیده است. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری می بایست امتیازات لازم را کسب نمایند. مبنای اصلی کسب این امتیازات شرایط فرد متقاضی می باشد، که شامل سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، مدرک زبان و … می باشد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری می بایست اطلاعات خود را در قالب یک پروفایل به صورت دقیق در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نمایند. شرایط و مدارک افراد توسط سیستم جامع CRS مورد ارزیابی قرار می گیرد و امتیازات فرد متقاضی محاسبه می شود. چنانچه امتیاز کافی جهت ورود به سیستم اکسپرس اینتری به دست آید (حداقل ۶۹ امتیاز)، فرد متقاضی وارد محیطی به نام استخر (Pool) شده و منتظر می ماند.

شرایط اکسپرس اینتری کانادا

سپس دولت کانادا و کارفرمایان کانادایی در هر ایالتی نیروهای مورد نیاز خود را از میان افراد واجد شرایط موجود در سیستم که از امتیازات بیشتری برخوردار می باشند انتخاب می نمایند. لازم به ذکر است اطلاعات افراد متقاضی به مدت یک سال در سیستم اکسپرس اینتری ثبت می گردد، پس از گذشت این زمان افراد متقاضی که موفق به دریافت دعوتنامه نگردیده اند باید مجدداً اطلاعات خود را در سیستم ثبت نمایند.

حداقل امتیاز سیستم اکسپرس اینتری کانادا

برای کسب امتیاز مورد نظر در اکسپرس اینتری آپشن های متنوعی وجود دارد. در واقع افراد با تقویت آیتم های مختلفی نظیر مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان و حتی دانش زبان دوم و … می توانند امتیازات خود را افزایش دهند. از سوی دیگر با توجه به لیست مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری امتیاز افراد می تواند متغیر باشد.

به عنوان مثال فردی که در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا قرار دارد امکان دارد با امتیاز کمتر نسبت به فردی که در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور قرار ندارد موفق به اخذ دعوتنامه از کشور کانادا شود. همانگونه که اشاره گردید سیستم امتیاز بندی از ۲ مرحله تشکیل گردیده است.در ادامه جزئیات امتیازات هر ۲ مرحله را به صورت مجزا معرفی خواهیم نمود.

جدول امتیاز مرحله اول

فاکتورها حداقل امتیاز حداکثر امتیاز
سن ۴۵ سال به بالا (۱ امتیاز) ۱۸ الی ۳۵ سال (۱۲ امتیاز)
مدرک تحصیلی دیپلم (۵ امتیاز) دکتری (۲۵ امتیاز)
سابقه کار ۱ سال (۹ امتیاز) ۶ سال به بالا (۱۵ امتیاز)
مدرک زبان CLB 7 (امتیاز تا ۱۶) CLB 9  (امتیاز تا ۲۸)
پیشنهاد شغلی ۱۰ امتیاز ۱۰ امتیاز
انطباق پذیری ۱۰ امتیاز ۱۰ امتیاز
مجموع امتیازات ۱۰۰ امتیاز
حداقل امتیاز مورد نیاز ۶۷ امتیاز

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری پس از کسب امتیازات لازم در مرحله اول وارد فضایی به نام استخر (POOL) می شوند، در واقع سیستم امتیاز بندی اصلی و رقابتی در مرحله دوم اجرا می گردد.

جدول امتیازات مرحله دوم 

فاکتورها حداقل امتیاز حداکثر امتیاز
سن  ۴۴ سال (۶ امتیاز)  ۲۰ الی ۲۹ سال (۱۱۰ امتیاز)
مدرک تحصیلی دیپلم (۳۰ امتیاز)  دکتری (۱۵۰ امتیاز)
سابقه کار ۲ سال (۴۰ امتیاز) بیش از ۶ سال (۸۰ امتیاز)
مدرک زبان CLB 4 (امتیاز تا ۶) CLB 10  (امتیاز تا ۳۴)
پیشنهاد شغلی ۵۰ امتیاز ۵۰ امتیاز
انطباق پذیری ۱۵ امتیاز ۱۵ امتیاز
مجموع امتیازات ۱۰۰ امتیاز
حداقل امتیاز مورد نیاز ۶۷ امتیاز

 

امتیازات کلی

عنوان امتیاز حداکثر امتیاز
داشتن اقوام درجه یک در کانادا که دارای تابعیت باشند ۱۵ امتیاز
مدرک NCLC7 زبان فرانسوی و CLB4 زبان انگلیسی ۱۵ امتیاز
مدرک NCLC7 زبان فرانسوی و CLB5 زبان انگلیسی ۳۰ امتیاز
گواهی تحصیل در مدارس کانادا مقطع متوسطه ۱ الی ۲ سال ۱۵ امتیاز
گواهی تحصیل در مدارس کانادا مقطع متوسطه بیش از ۳ سال ۳۰ امتیاز
پیشنهاد شغلی در سطح ۰۰ NOC- (مدیران ارشد دولتی، بازرگانی، اقتصادی و …) ۲۰۰ امتیاز

لازم به ذکر است برای افراد متاهل امکان کسب امتیازات مربوط به شرایط همسر نیز فراهم می باشد، از سوی دیگر یک سری امتیازات ترکیبی در مورد تجربه کار و تحصیل داخل و خارج از کانادا و همچنین مدارک مربوط به گذراندن دوره های فنی و حرفه ای وجود دارد که افراد واجد شرایط می توانند این امتیازات را دریافت نمایند.

حداقل امتیاز سیستم اکسپرس اینتری کانادا

بر اساس آخرین اطلاعات موجود متقاضیان اکسپرس اینتری برای دریافت دعوتنامه از دولت کانادا به حداقل ۴۷۰ امتیاز نیاز خواهند داشت، این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش نسبی رو به رو شده است. البته بنا به نیاز ایالت ها و کارفرمایان کانادایی امکان صدور دعوتنامه برای افرادی که کمتر از ۴۷۰ امتیاز دارند نیز وجود خواهد داشت.


یکی از بهترین راه های مهاجرت به کانادا سرمایه گذاری در این کشور است؛ جهت آشنایی با این روش با ما در مقاله سرمایه گذاری در کانادا همراه باشید: سرمایه گذاری در کانادا


مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا

ارزیابی و تایید مدارک افراد متقاضی اکسپرس اینتری کانادا توسط سازمان WES صورت می پذیرد. از این رو افرادی که توسط دولت کانادا برگزیده شده اند می بایست کلیه مدارک مربوطه را جهت اثبات ادعای شرایط فردی خویش به اداره مهاجرت کانادا تحویل دهند. با توجه به تفاوت رزومه و شرایط افراد مدارک گوناگونی از سوی متقاضیان اکسپرس اینتری ارائه می گردد، ولی به طور کلی مدارک اصلی مورد نیاز برای اکسپرس اینتری شامل موارد ذیل می باشد:

 1. مدرک تحصیلی
 2. سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی (با بیمه)
 3. مدرک زبان
 4. مدارک هویتی
 5. عدم سو پیشینه
 6. تمکن مالی اولیه
 7. آزمایشات پزشکی

مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا

هزینه ها و مدت زمان بررسی ویزای اکسپرس اینتری کانادا

مدت زمان مورد نیاز برای بررسی و صدور دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس اینتری بسته به شرایط و آمادگی مدارک افراد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال افرادی که شرایط فردی بهتری دارند و امتیازات قابل توجهی را کسب نموده اند در مدت زمان کوتاه تری دعوتنامه خود را دریافت می نمایند. اما به طور کلی این پروسه معمولاً بین ۶ ماه الی ۱ سال به طول می انجامد، متقاضیان مهاجرت به کانا از طریق اکسپرس اینتری برای بررسی پرونده خویش و همچنین دریافت ویزای کانادا مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه خواهند بود، هزینه های بررسی و صدور ویزای کانادا به شرح ذیل می باشد:

نوع هزینه فرد متقاضی همسر متقاضی فرزند متقاضی
بررسی پرونده ۵۵۰ دلار ۵۵۰ دلار ۱۵۰ دلار
صدور ویزا ۴۹۰ دلار ۴۹۰ دلار ۱۵۰ دلار

 

چگونگی ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری کانادا

در سیستم Express Entry متقاضیان باید در یک سیستم الکترونیک آنلاین اطلاعات خود را ثبت نمایند که به این مرحله Expression of Interest گویند. در این مرحله فقط اطلاعات متقاضی و خانواده ثبت شده و نیاز به آپلود کردن مدرک نیست.

نکته مهم این است که قبل از ثبت پروفایل مدرک تحصیلی باید ارزیابی گردد و مدرک زبان هم باید اخذ شده باشد واینکه زبان انگلیسی باشد یا فرانسه فرقی ندارد .
به محض دریافت EOI سیستم الکترونیک اداره مهاجرت امتیازات متقاضی را براساس اطلاعات ثبت شده محاسبه کرده و بر اساس آن به متقاضی امتیاز (Ranking) داده می شود. متقاضی امکان ویرایش اطلاعات خود را دارد و هر زمان با تغییر شرایط پرونده خود امتیاز جدیدی دریافت می نماید مثلا اگر نمره زبان بالاتری گرفت می تواند اطلاعات خود را آپدیت نماید تا بتواند امتیاز بالاتری کسب کند.

چگونگی ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری کانادا

پس از تکمیل اطلاعات و Submit پروفایل، سیستم اطلاعات را بررسی می کند و اگر مشخصات شما با هیچ یک از سه روش های زیر مجموعه اکسپرس اینتری سازگار نباشد (یعنی حداقل امتیازات و شرایط لازم را برای هیچ یک از روشها ، مثلا سطح زبان برای روش Skilled trade یا سابقه کار برای روش تجربه کار کانادایی مناسب نباشد)، طی چند دقیقه تا چند ساعت پروفایل بسته شده و نامه ریجکتی در پروفایل صادر می گردد. اگر شرایط مناسب باشد پروفایل شما eligible شده و برای شما فایل نامبر صادر می گردد.

سپس وارد جمع متقاضیان اکسپرس اینتریPool می گردید. با توجه به امتیاز شما در Comprehensive Ranking System و مقایسه با دیگر رقبا اگر امتیاز مناسبی داشته باشید به طور اتوماتیک دعوتنامه invitation برای شما صادر می گردد که پس از آن یکسری اطلاعات دیگر از متقاضی درخواست می شود، لیستی از مدارک را باید ارائه کنید و باید آنها تهیه و ترجمه و به صورت آنلاین آپلود کرده و هزینه بررسی مدارک نیز پرداخت گردد. که برای انجام این مرحله تا ۹۰ روز فرصت هست که درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال نماید. اینکه چه رتبه ای برای صدور دعوتنامه مناسب می باشد مشخص نیست چون سیستم رقابتی است .

اکسپرس اینتری

مورد دیگری که امکان دریافت دعوتنامه را بیشتر می کند تاریخ ایجاد پروفایل در سیستم express entry می باشد. اگر دو پروفایل با امتیاز یکسان در مورد یک نیاز شغلی کانادا باشند پروفایلی که زودتر ثبت شده و مدت زمان بیشتری در سیستم express entry بوده است انتخاب می گردد که رتبه بندی سیستم اکسپرس اینتری می باشد. تاریخ ثبت پروفایل شما همان رتبه شما می باشد.


اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید به شما پیشنهاد می کنیم درباره شرایط زندگی در کشور کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: زندگی در کانادا


نکته :

اگر در مدت ۹۰ روز پس از دعوتنامه پاسخی از فرد متقاضی در یافت نشود به طور خودکار پروفایل از سیستم حذف می گردد. افیسر مهاجرت مدارک ارسالی را بررسی و اگر مورد تایید باشد، نوبت به انجام تست پزشکی (مدیکال،نزد پزشک مورد تایید سفارت کانادا) و ارسال نامه عدم سوء پیشینه یا Background Check می شود. در صورت تایید و مثبت بودن نتایج، ویزای اقامتی کانادا صادر می گردد و به عنوان یک Permanent Resident وارد کانادا می گردید. در بعضی از موارد افیسر مهاجرت ممکن است درخواست ارسال مدارک به صورت فیزیکی را داشته باشد و یا شما برای مصاحبه حضوری دعوت شوید.

مزایای دریافت اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

بدون شک مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری یکی از بهترین و کوتاه ترین مسیرها برای دست یابی به اقامت دائم کانادا و تابعیت این کشور می باشد. در واقع افرادی که موفق به کسب امتیازات لازم در اکسپرس اینتری کانادا می شوند از بدو ورود به کانادا کارت اقامت دائم (PR) این کشور را دریافت می کنند و می توانند خانواده خود را نیز به همراه خود به کانادا بیاورند. از دیگر مزایای قابل توجه برای افرادی که دارای کارت اقامت دائم کانادا هستند اشتغال در این کشور بدون نیاز به مجوز کار است. به طور کلی مزایای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری به شرح ذیل می باشد:

 • دریافت اقامت دائم کانادا
 • بهره مندی از امتیاز شهروندی
 • موقعیت های شغلی مناسب
 • تحصیل رایگان فرزندان
 • دریافت خدمات درمانی رایگان
 • آینده روشن و موفقیتی تضمین شده

مزایای دریافت اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

معایب مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

در کنار مزایای بی شمار برنامه اکسپرس اینتری کانادا که به بخشی از آن اشاره شد، سختگیری در سیستم امتیاز دهی به افراد متقاضی در برنامه اکسپرس اینتری نسبت به برنامه مهاجرتی سابق می تواند تنها نکته منفی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری به شمار آید.

همانطور که اشاره شد افراد متقاضی برای مهاجرت به کانادا قبل از اجرایی شدن برنامه اکسپرس اینتری کانادا راه بسیار ساده تری پیش روی خود داشتند و با ارائه رزومه هایی که در حال حاضر هیچ شانسی برای مهاجرت کاری به کانادا ندارند، موفق به اخذ اقامت دائم کانادا می شدند. ولی در حال حاضر افراد متقاضی برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری کانادا به رزومه بسیار بهتر و معتبرتری نیاز خواهند داشت.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در مورد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس و بررسی شرایط انواع روش های مهاجرتی به کانادا، به راحتی می توان به این نتیجه رسید که مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری در مقایسه با روش های دیگر مهاجرت به این کشور یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش های مهاجرت به کانادا می باشد، که مزیت های فراوانی را برای فرد متقاضی و خانواده وی در پی خواهد داشت. البته لازم به ذکر است برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری افراد می بایست شرایط لازم را برای کسب امتیازات لازم داشته باشند.

معایب مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

برند آریان پارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

برچسب:

ارسال دیدگاه