09 مارس

خرید ملک در اروپا

شرایط خرید ملک در اروپا

Buying property in Europe

خرید ملک در اروپا با توجه به کشور مورد نظر شرایط، قوانین، مزایا و هزینه های متفاوتی را در پی خواهد داشت. معمولاً اغلب متقاضیان خرید ملک در اروپا در پی دریافت اقامت دائم یک کشور اروپایی می باشند، برخی از افراد نیز صرفاً با چشم انداز اقتصادی و به منظور سرمایه گذاری برای خرید ملک در اروپا اقدام می نمایند. از این رو جمع آوری اطلاعات کامل در مورد مزایا و معایب خرید ملک در اروپا در راستای اتخاذ تصمیم نهایی و انتخاب درست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در طی سال های اخیر با توجه به افزایش چشمگیر روند مهاجرت افراد به کشورهای اروپایی، خرید ملک در اروپا به عنوان یک روش مهاجرتی و در عین حال نوعی سرمایه گذاری به شمار می آید. این شرایط باعث رونق بازار ملک در کشورهای اروپایی شده است. ثبات اقتصادی، نرخ تورم پایین، امکانات رفاهی مناسب و از همه مهم تر امکان دریافت اقامت دائم برخی از کشورهای اروپایی تنها بخشی از مزایای خرید ملک در اروپا می باشد.

شرایط خرید ملک در اروپا

شرایط خرید ملک در اروپا با توجه به قوانین کشور مورد نظر متفاوت خواهد بود، در برخی از کشورها به واسطه خرید ملک امکان اخذ اقامت دائم برای افراد وجود دارد، البته معمولاً حداقل سرمایه گذاری در زمینه خرید ملک برای دریافت اقامت دائم ۲۵۰ هزار یورو به بالا می باشد. برخی از کشورها مانند پرتغال، اسپانیا و … برای جذب سرمایه گذاران خارجی خصوصاً در بخش املاک سیاست های مالی بسیار مناسبی نظیر اعطای وام بانکی جهت خرید مسکن را ارائه می نمایند.

با توجه به شرایط اجتماعی و ثبات اقتصادی در هر کشور نرخ رشد سالیانه قیمت املاک و همچنین مالیات های مربوط به ملک در هر کشوری متفاوت خواهد بود. این موضوع برای افرادی که با چشم انداز سرمایه گذاری و سودآوری اقدام به خرید ملک در اروپا می نمایند از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.

کدام کشورهای اروپایی با خرید ملک در اروپا به شما اقامت دائم می دهند؟

دریافت اقامت دائم کشورهای اروپایی و پاسپورت دوم همواره مورد توجه افراد فراوانی می باشد. معمولاً اغلب کشورهای اروپایی روش های متنوعی را برای مهاجرت افراد ارائه می نمایند، در حال حاضر یکی از روش های پرطرفدار برای دریافت اقامت دائم کشورهای اروپایی خرید ملک می باشد.

لازم به ذکر است در حال حاضر اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک در بیش از ۱۰ کشور اروپایی نظیر امکان پذیر می باشد. همانگونه که اشاره گردید حداقل هزینه خرید ملک برای دریافت اقامت دائم و تابعیت کشورهای اروپایی متفاوت می باشد، حداقل میزان سرمایه مورد نیاز در برخی از کشورهای اروپایی به شرح ذیل می باشد:

نام کشور        حداقل مبلغ سرمایه گذاری حداقل مدت زمان لازم برای اخذ تابعیت

بلغارستان              ۲۰۰ هزار یورو ۵ سال
اسپانیا                  ۵۰۰ هزار یورو ۵ سال
پرتغال                   ۵۰۰ هزار یورو ۵ سال
لتونی                   ۳۰۰ هزار یورو ۱۰ سال
یونان                    ۲۵۰ هزار یورو ۵ سال
بلژیک                   ۴۰۰ هزار یورو ۵ سال
مجارستان             ۲۰۰ هزار یورو ۸ سال

ارزانترین کشور برای خرید ملک در اروپا

بدون شک برای خرید ملک در اروپا می بایست فاکتورهای فراوانی را مورد بررسی قرار داد، یکی از دغدغه های اصلی افراد برای خرید ملک در اروپا هزینه های مربوط به انجام این امر می باشد. از سوی دیگر میزان مالیات های دریافتی و نرخ مصادره دارایی های افراد از نکات مهم در انتخاب کشور مورد نظر به منظور خرید ملک می باشد. در ادامه با ارزانترین کشورهای اروپایی برای خرید ملک بیشتر آشنا خواهیم شد.

بلغارستان

بلغارستان کشوری پهناور و کهن در جنوب شرقی قاره اروپا می باشد. این کشور از سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است. این موضوع تاثیرات بسیار مثبتی در شرایط اقتصادی بلغارستان به وجود آورد، تا جاییکه سال گذشته رشد اقتصادی بلغارستان به ۱٫۸ درصد رسید. در حال حاضر بلغارستان ارزانترین کشور در اتحادیه اروپا می باشد، علاوه بر هزینه های زندگی قیمت ملک نیز در این کشور بسیار مناسب می باشد.

خرید ملک در بلغارستان

در برخی از مناطق بلغارستان مانند شهر بورگاس امکان خرید ملک تنها با ۲۰ هزار یورو وجود دارد. با خرید ملک در بلغارستان (حداقل ۲۰۰ هزار یورو) ویزای نوع D (اقامت طولانی مدت) برای افراد صادر می گردد، و پس از گذشت ۵ سال افراد می توانند تابعیت بلغارستان را دریافت نمایند.


برای آشنایی با دیگر روش های مهاجرت به بلغارستان این مقاله را نیز حتما مطالعه نمایید: مهاجرت به بلغارستان


مجارستان

مجارستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است. این کشور طی سالهای اخیر به واسطه سرمایه گذاری خارجی و بهره گیری از منابع و نیروهای کار ماهر توانسته است به رشد اقتصادی قابل قبولی دست یابد. همگام با سایر بخش های اقتصادی، اخیرا بازار املاک خصوصاً در شهر بوداپست مجارستان هم رونق چشمگیری داشته و پیش بینی می شود که هر ساله، بازار املاک مجارستان رشد ۱۵% را تجربه نماید.

مجارستان یکی از بهترین کشورها برای زندگی در اروپا است. هزینه های زندگی مناسب، آموزش عالی برتر، نرخ بسیار کم جرم و جنایت، املاک ارزان قیمت، آب و هوای ملایم، نرخ مالیات بسیار پایین، استاندارد زندگی بالا و… از جمله امتیازات زندگی در مجارستان می باشد. اخیرا دولت مجارستان جهت تشویق سرمایه گذاری در این کشور، قانونی موسوم به برنامه اقامت مجارستان از طریق خرید ملک (RERP) را به تصویب رسانده است که این برنامه جایگزین برنامه Golden visa یا ویزای طلایی سابق می باشد.

در برخی از مناطق و شهرهای مجارستان امکان خرید ملک تنها با ۳۰ هزار یورو وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است برای دریافت اقامت دائم مجارستان از طریق خرید ملک حداقل میزان سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار یورو خواهد بود.

پروسه دریافت اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک

پروسه اجرایی و هزینه های دریافت اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک در هر کشوری متفاوت خواهد بود. اولین قدم برای دریافت اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک انتخاب کشور مورد نظر می باشد، قدم بعدی جمع آوری اطلاعات کامل در مورد قوانین، هزینه ها و مدت زمان مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم کشور مورد نظر از طریق خرید ملک می باشد.

پروسه دریافت اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک

معمولاً افراد در ابتدا با اخذ ویزای توریستی به منظور بازدید و خرید ملک راهی کشور مورد نظر می شوند، با توجه به قوانین ویزای توریستی معمولاً افرادی که از این طریق وارد کشوری می شوند اجازه خرید ملک و مستغلات را نخواهند داشت، از این رو افراد برای خرید ملک پس از ورود به کشور مورد نظر می بایست از طریق وکلای حاضر در کشور مقصد اقدام نمایند، پس از انجام امور اولیه و خرید ملک فرد مورد نظر می بایست به کشور خود بازگردد و برای ویزای بلند مدت خود مجدداً اقدام نماید.

مزایای خرید ملک در اروپا

بدون شک خرید ملک در اروپا بسته به کشور مورد نظر مزایای بی شماری در پی خواهد داشت. معمولاً اغلب کشورهای اروپایی از ثبات اقتصادی و سیاسی مناسبی برخوردار می باشند، از این رو خرید ملک در اروپا علاوه بر اخذ اقامت دائم نوعی سرمایه گذاری سودآور نیز به شمار می آید. به طور کلی مهم ترین مزایای خرید ملک در اروپا به شرح ذیل می باشد:

  • اخذ اقامت دائم اروپا بدون نیاز به حضور مستمر فرد در کشور مورد نظر
  • سرمایه گذاری بدون ریسک همراه با سود تضمین شده
  • استفاده از حقوق شهروندی
  • امکان تردد بین اغلب کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا
  • دریافت پاسپورت دوم کشور مقصد
  • اجازه کار و تحصیل در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا

مزایای خرید ملک در اروپا

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گیری کرد که خرید ملک در اروپا علاوه بر سرمایه گذاری سودآور و بدون ریسک به عنوان یک روش مهاجرتی ایده ال نیز شناخته می شود. همانگونه که پیش تر اشاره گردید معمولاً افراد با اهداف مختلفی اقدام به خرید ملک در کشورهای اروپایی می کنند، که یکی از مهم ترین آنها اخذ اقامت دائم اروپا می باشد.

از این رو به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد قوانین کشور مورد نظر و هزینه های مربوط به خرید ملک اجتناب ناپذیر خواهد بود. در حال حاضر بلغارستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد، که با خرید ملک افراد می توانند تابعیت و پاسپورت بلغارستان را دریافت نمایند. هزینه های بسیار کم زندگی و رونق بازار ملک در این کشور سرمایه گذاران فراوانی را جذب بازار املاک و مستقلات این کشور کرده است.

ارسال دیدگاه