اقامت بلغارستان

اقامت بلغارستان

اقامت بلغارستان

اخذ اقامت کشور بلغارستان به عنوان هدف نهایی علاقه مندان به حضور در این کشور، مهمترین شاخصه مهاجرت قلمداد می شود. در اداعای این گفته، دلایل بیشماری را می توان برشمرد. کارشناسان امور مهاجرتی این دفتر در صوفیا پایتخت بلغارستان در گفت و گو با عزیزانی که به بلغارستان مهاجرت کرده اند، جملگی به این نکته اشاره کرده اند که شاخص های اخذ اقامت، کیفیت زندگی، احساس امنیت، ثبات قیمت ها، نزدیک بودن به کشور عزیزمان ایران و پرداخت هزینه های کمتر برای اداره زندگی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی از دلایل مهم این انتخاب می باشد.

بلغارستان به باور کارشناسان،بلغارستان به لحاظ اقتصادی با توجه به روند رو به رشدی که دارد و همچنین در آینده نزدیک رسما عضو کشورهای شنگن خواهد شد، سالیانه تعداد بیشماری از مهاجران را بدنبال کسب اقامت بلغارستان دارد. کشور بلغارستان به عنوان قدیمی ترین کشور اروپایی شناخته می شود و به عنوان دروازه ورود به اروپا به شمار می رود. متقاضیان در صورت دریافت اقامت بلغارستان و فراهم آوردن شرایط مورد نظر می توانند اقامت دائم بلغارستان را اخذ نمایند.

از شروط اخذ اقامت دائم بلغارستان می توان به عدم سوابق کیفری، پرداخت منظم مالیات و حضور مستمر در این کشور اشاره کرد. بلغارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد و با توجه به این موضوع که در سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس موقت اتحادیه اروپا بود، درخواست ورود به محدوده شینگن را مطرح کرد. این درخواست با نظر مثبت همراه بود و به موجب آن، کشور بلغارستان از اواسط سال دیگر وارد محدوده شنگن می شود.

لازم بذکر است که این درخواست در سال ۲۰۰۸ مطرح شده بود که با نظر مخالف رئیس وقت حوزه شنگن واقع شد. حضور در محدوده شنگن و حوزه اتحادیه اروپا به همراه اقتصاد رو به پیشرفت این کشور سبب گردیده است که مهاجران برای دریافت اقامت بلغارستان اقدام نمایند. این دلایل از مهم ترین دلایل حضور مهاجران در بلغارستان و مهاجرت به این کشور قلمداد می شود. از دیگر شرایط ایده آل اقامت بلغارستان می توان به سادگی و سرعت بالای کسب اقامت اشاره کرد. متقاضیان قادر خواهند بود با فراهم آوردن شرایط مورد نظر به این مهم دست پیدا کنند.

کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و با کشورهای صربسالن، ترکیه و یونان هم مرز است. شهر صوفیه به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت کشور بلغارستان شناخته می شود. از مهم ترین شهرهای بلغارستان می توان به شهرهای پلوودیف، وارنا و بورگاس اشاره کرد. تعادل شرایط آب و هوایی، هیدرولوژیکی، زمین شناسی و توپوگرافی، تنوع نسبتا گسترده ای از گونه های گیاهی و جانوری را تشکیل داده است.

تحصیل در بلغارستان/ سرمایه گذاری در بلغارستان/ کار در بلغارستان/ ازدواج در بلغارستان/ بازنشستگی در بلغارستان/ ویزای توریستی بلغارستان/ پناهندگی در بلغارستان/ تولد فرزند در بلغارستان

 

 تحصیل در بلغارستان
یکی از معمول ترین روش های ورود به کشور بلغارستان، تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویان در صورت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی بلغارستان قادر خواهند بود وارد این کشور شوند. دانشگاه های بلغارستان طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را ارائه می دهند. از همین رو دانشجویان بین المللی متناسب با رشته تحصیلی خود می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های بلغارستان اقدام نمایند.

از مهم ترین مزیت تحصیل در بلغارستان، هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. با نرخ پایین هزینه های زندگی و تحصیل به زبان انگلیسی در اتحادیه اروپا، بلغارستان هدفی ایده آل برای همه اقشار جامعه است. متوسط هزینه های زندگی در بلغارستان به صورت ماهانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو تخمین زده می شود. هزینه های تحصیل در بلغارستان متناسب با رشته های انتخابی متفاوت می باشد. دانشجویان به صورت میانگین ۴ تا ۵ هزار یورو به ازای هر سال تحصیل در دانشگاه های بلغارستان پرداخت می نمایند.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در این کشور به مقاله تحصیل در بلغارستان مراجعه نمایید.

 
دوره های آموزشی در دانشگاه های بلغارستان به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند برای تحصیل در بلغارستان اقدام نمایند. دوره های تحصیلی در کشور بلغارستان مثل سایر کشورهای اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی ۴ سال، دوره کارشناسی ارشد ۲ سال و دوره دکتری ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل پزشکی در بلغارستان

رشته پزشکی به عنوان برترین رشته تحصیلی در کشور بلغارستان شناخته می شود. دوره های پزشکی در کشور بلغارستان به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان قادر خواند بود با پرداخت ۸ تا ۹ هزار یورو سالیانه در ایَن کشور به تحصیل بپردازند. دانشگاه صوفیا به عنوان مرکز آموزشی مورد تائید وزارت بهداشت ایران شناخته می شود که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه به رقابت می پردازند.

دانشجویان با توجه به تحصیل در بلغارستان و فرصت در نظر گرفته شده پس از تحصیل، قادر خواهند بود با پیدا کردن کار در این کشور، ویزای تحصیل خود را به ویزای کار تبدیل کنند. با توجه به قوانین اتحادیه اروپا در صورت ۳ سال کار موفق به دریافت اقامت دائم بلغارستان می شوند.

سرمایه گذاری در بلغارستان
سرمایه گذاری به عنوان یکی از روش های دریافت اقامت بلغارستان به شمار می رود. متقاضیان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز و شرایط تعیین شده، می توانند اقامت دائم بلغارستان را برای خود و اعضای خانواده دریافت نمایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می شود.

قوانین سرمایه گذاری مستقیم به این منوال می باشد که سرمایه گذاران با خرید اوراق بهادار دولتی قادر خواهند بود برای اقامت بلغارستان اقدام نمایند. در این روش افراد در سریع ترین زمان ممکن، موفق به دریافت اقامت دائم بلغارستان می شوند. در ابتدا ویزای تایپ D به فرد متقاضی تعلق می گیرد و پس خرید اوراق قادر خواهند بود برای اقامت دائم اقدام نماید.

در روش سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذاران موظف به خرید اوراق بهادار از دولت می باشند. در این روش افراد به میزان ۵۱۲ هزار یورو را به کار اختصاص می دهند. بازه زمانی تعیین گشته برای دریافت اقامت بلغارستان از روش سرمایه گذاری ۱ تا ۲ سال تعیین گشته است. لازم بذکر است در صورت افزایش سرمایه به ۱ میلیون یورو، متقاضیان قادر خواهند برای پاسپورت این کشور اقدام نمایند.

 

 


سرمایه گذاری در بلغارستان از طریق کار آفرینی
در مبحث کار آفرینی، سرمایه گذاران از دو روش قادر خواهند بود برای کارآفرینی در کشور بلغارستان اقدام نمایند.

ثبت شرکت در کشور بلغارستان: در این روش کارآفرینان می توانند با ثبت شرکت در بلغارستان و استخدام حداقل ۱۰ نیروی کار بلغاری برای اقامت بلغارستان اقدام نمایند.
در خواست نمایندگی شرکت در کشور بلغارستان: در این روش کارآفرینان که دارای سابقه تجاری در کشور خود هستند، قادر خواهند بود با ثبت نمایندگی تجاری خود در بلغارستان موفق به اخذ اقامت بلغارستان شوند.
در روش دوم که به عنوان ساده ترین راه برای دریافت اقامت بلغارستان شناخته می شود، متقاضیان بدون پرداخت هزینه های هنگفت قادر خواهند بود تا اقامت بلغارستان را دریافت نمایند. در این روش یک شرکت در ایران، فرد متقاضی را به عنوان نماینده خود در کشور بلغارستان معرفی می کند. از همین رو ویزا به مدت ۱ سال برای فرد صادر می گردد.

فرد متقاضی موظف به ثبت شرکت، استخدام نیروی متخصص و یا پرداخت مالیات نمی باشد. این ویزا به صورت سالیانه تمدید می شود و در صورت حضور ۲٫۵ سال از ۵ سال به اقامت دائم منجر می شود. در این روش مهاجرتی، اقامت به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق می گیرد.

کار و اقامت در بلغارستان
یکی از روش های دریافت اقامت بلغارستان، اخذ ویزای کاری این کشور می باشد. بدین صورت که در صورت اخذ ویزای کار ویزای یک ساله ای به فرد تعلق می گیرد و در صورت تمدید به مدت ۳ سال به اقامت دائم منجر می شود. شرط تمدید این ویزا پرداخت مالیات و عدم سوابق کیفری می باشد.

قوانین ویزای کار در بلغارستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. از همین رو متقاضیان برای کار در کشور بلغارستان ملزم به دریافت یک پیشنهاد کاری از کارفرمای بلغاری می باشند. کارفرماها با توجه به نیاز های خود درخواست نیروی کار را به وزارت کار کشور بلغارستان اعلام می نمایند.

این درخواست به مدت ۳ ماه در کشور بلغارستان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا آگهی می شود. در صورت عدم استقبال از حرفه تعیین شده، نیروی متخصص بین المللی می تواند برای کار مورد نظر درخواست دهد. به همین منوال رزومه برای کارفرماها ارسال می شود و در صورت تائید کارفرما، دعوت نامه کاری برای فرد صادر می گردد.

لازم بذکر است با توجه به شرایط عنوان شده، شانس اخذ دعوت نامه کاری بسیار پایین می باشد. در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور بلغارستان رو به کاهش است و این کشور تصمیم بر جذب نیروی متخصص از سراسر دنیا دارد. متخصصان در زمینه های کشاورزی، دامپروری، پزشکی و روانشناسی از شانس بیشتری برای کار در بلغارستان برخوردار می باشند.

اقامت بلغارستان از طریق ازدواج
اقامت از طریق ازدواج به عنوان یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های دریافت اقامت بلغارستان قلمداد می شود. افراد در صورت ازدواج با یک شهروند بلغاری قادر خواهند اقامت بلغارستان را دریافت نمایند. طبق قوانین کشور بلغارستان حداقل سن ازدواج ۱۸ سال تعیین گشته است و افراد در صورت سن بین ۱۶ تا ۱۸ سال باید از دادگاه نامه دریافت نمایند. از دیگر قوانین حاکم در کشور بلغارستان قوانین مربوط به چند همسری و ازدواج همجنسگرایانه می باشد. طبق این قوانین ازدواج با هم جنس قانونی نمی باشد و ثبت نمی گردد.

 
از مدارک لازم برای ثبت ازدواج می توان به نکات ذیل اشاره کرد:

 • مدارک هویتی زوجین
 • تکمیل فرم ازدواج
 • مدارک مربوط به تمکن مالی که نشان دهنده حمایت همسر در کشور بلغارستان می باشد
 • گواهی پزشک برای تایید سلامت هر دو نفر
 • پروسه اخذ اقامت از طریق ازدواج بین ۱ تا ۲ سال تعیین گشته است.

بازنشستگی در بلغارستان
کشور بلغارستان به عنوان تنها کشور اروپایی می باشد که روش بازنشستگی را به عنوان یک روش برای کسب اقامت بلغارستان در نظر می گیرد. بازنشستگان در صورت ارائه مدارک مورد نیاز از جمله برگه بازنشستگی قادر خواهند بود برای اقامت دائم بلغارستان اقدام نمایند. در این روش همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال مشمول این قانون می شوند.

در حال حاضر دریافت اقامت بلغارستان از روش بازنشستگی امکان پذیر نمی باشد و علاقه مندان به مهاجرت به این کشور ملزم به اقدام از روش های دیگر همچون شریک تجاری و کارآفرینی می باشند.

ویزای توریستی بلغارستان
ویزای توریستی از روش های اخذ اقامت تلقی نمی شود و فقط به عنوان یک راه ورود به این کشور می باشد. برای اخذ ویزای توریستی ملزم به ارائه مدارکی جهت بازگشت به کشور مبدا می باشید. این مدارک شامل سند مالکیت، گواهی اشتغال به تحصیل یا کار، گردش مالی و تمکن مالی می باشد.

ماهیت ویزای توریستی، سپری کردن مدت زمان مشخص در کشور بلغارستان است. از همین رو متقاضیان در صورت ارائه دعوت نامه، شانس خود را برای دریافت ویزای توریستی افزایش می دهند.

بازه های زمانی معمول برای ویزای توریستی بین ۱۰ تا ۲۸ روز می باشد و متقاضیان ظرف مدت اعلام شده، موظف به ترک کشور و برگشت به کشور مبدا می باشند. سرمایه گذاران قادر خواهند بود در ابتدا درخواست ویزای توریستی را تسلیم سفارت می نمایند و پس از بررسی های صورت گرفته در مدت زمان عنوان شده، تصمیم صحیحی را برای سرمایه گذاری اتخاذ می نمایند.

 
با توجه به قوانین موجود در کشور بلغارستان، در صورت دریافت ویزای شینگن، مجوز ورود به کشور بلغارستان صادر می گردد ولی دارندگان ویزای توریستی بلغارستان نمی توانند برای مسافرت به سایر کشورهای شینگن ورود کنند. این قانون تا زمان ورود رسمی بلغارستان به محدوده شینگن پابرجاست.

اقامت از طریق پناهندگی در بلغارستان
اقامت از این طریق مناسب افرادی می باشد که در کشور خود از امنیت مناسبی برخوردار نمی باشند و یا مورد تهدید قرار گرفته اند. این دسته از افراد از طریق پناهندگی وارد کشور بلغارستان می گردند. این روش دارای پیچیدگی ها و دردسرهای خاص خود است.

پناهندگان ممکن است با مشکلات مسکن و خورد و خوراک در بلغارستان مواجه گردند. در صورت فراهم بودن همه شرایط هم تا ۶ ماه اول اجازه کار نخواهند داشت. در صورت پناهنده شدن در بلغارستان و موافقت با آن قادر به زندگی در بلغارستان خواهید بود و هم چنین خانواده شما نیز می توانند در این کشور کار و تحصیل نمایند. لازم به ذکر است که در حال حاضر کشور بلغارستان، پناهنده قبول نمی کند و تمامی پرونده های ارجاع شده به سفارت با جواب منفی روبرو می شوند.

اقامت بلغارستان از طریق تولد فرزند
یکی دیگر از روش های اخذ اقامت در بلغارستان تولد فرزند در خاک این کشور می باشد. سیستم تابعیت در بلغارستان از قانون خون تبعیت می کند. بنابراین یکی از والدین حتما باید شهروند بلغارستان باشد. چنانچه فرزندی در خاک بلغارستان متولد شود باید از پدر و مادری بلغاری باشد چرا که تولد فرزند در خاک بلغارستان خود به تنهایی باعث اخذ اقامت این کشور نمی گردد، مگر اینکه پدر یا مادر او تابعیت بلغارستان را داشته باشند.

 


تولد فرزندان در خاک کشورهای مختلف ارتباطی به اخذ اقامت والدین ندارد بنابراین صرفا به واسطه تولد فرزند در خاک این کشور، فرزند و والدین اقامت دائم بلغارستان را اخذ نخواهند نمود و والدین می بایست به صورت جداگانه ای برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

هزینه های دریافت اقامت بلغارستان
هر مهاجرتی و یا دریافت اقامت مستلزم پرداخت هزینه می باشد که دریافت اقامت بلغارستان از این قاعده مستثنی نمی باشد. در این بخش از مقاله، هزینه های دریافت اقامت بلغارستان را مورد بررسی قرار می دهیم.

هزینه های سفر به بلغارستان
متقاضیان برای ورود به کشور بلغارستان قادر خواهند بود از سه طریق اقدام نمایند.

پرواز مستقیم: در فصل تابستان پرواز قشم ایر و ماهان به صورت مستقیم برای شهر صوفیه پرواز دارند. از همین رو مهاجران برای ورود در این فصل می توانند با هزینه ای بالغ بر ۳ تا ۴ میلیون تومان وارد کشور بلغارستان شوند.

مسیر دوم: در سایر فصل های سال، مهاجران باید از طریق پروازهای ترکیش و قطر ایرلاین وارد کشور بلغارستان شوند. هزینه های پرواز به کشور بلغارستان بین ۵ تا ۷ میلیون تومان می باشد.

راه زمینی: راه دیگر برای ورود به کشور بلغارستان از روش زمینی می باشد. بدین صورت که وارد کشور ترکیه و شهر استانبول شوید با با اتوبوس به مدت ۶ ساعت راهی کشور بلغارستان شوید. از حیث هزینه، از ترکیه تا بلغارستان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیر پرداخت می نمایید.

هزینه های اجرایی
در خصوص هزینه های اجرایی، کشور بلغارستان به عنوان کم هزینه ترین کشور در اتحادیه اروپا شناخته می شود. متقاضیان برای دریافت اقامت بلغارستان ملزم به پرداخت هزینه های هنگفت نمی باشند و در صورت ارائه دارایی قادر خواهند بود برای کشور بلغارستان اقدام نمایند. از عمده هزینه های اجرایی اقامت بلغارستان می توان به تایید و ترجمه مدارم به انضمام ۱۰۰ یورو پول سفارت اشاره کرد.

مزایای دریافت اقامت بلغارستان
دریافت اقامت کشورهای اروپایی می تواند مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد. اقامت بلغارستان از این قاعده مستثنی نیست. از همین رو به مزایای دریافت اقامت این کشور می پردازیم تا با آگاهی از این موارد، انتخاب درستی را اتخاذ نمایید. پنج تا از برترین مزایای دریافت اقامت بلغارستان به شرح زیر می باشد.

هزینه های پایین زندگی در بلغارستان

هزینه های زندگی در کشور بلغارستان، نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار پایین می باشد. به صورت میانگین هزینه های زندگی در این کشور ۴۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. هزینه های عنوان شده، شامل هزینه های اجاره مسکن،خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های جاری می باشد.

 
افراد در صورت قصد خرید ملک در بلغارستان قادر خواهند بود با کمترین میزان نرخ و حتی ارزان تر از ایران به این مهم دست پیدا کنند. هزینه خرید مسکن به ازای هر متر در کشور بلغارستان بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو تخمین زده می شود. این میزان هزینه شرایط را برای خرید ملک در بلغارستان هموار می کند.

بلغارستان پلی مناسب برای ورود به اتحادیه اروپا

یکی از ویژگی های حائز اهمیت در خصوص اقامت بلغارستان، حضور این کشور در اتحادیه اروپا و محدوده شینگن می باشد. اقامت بلغارستان این امکان را به افراد می دهد که بدون هیچ محدودیتی در کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن از جمله آلمان، سوئیس، سوئد و هلند سفر و در صورت نیاز مشغول به کار شوند.

اگر در بلغارستان شغل مناسبی نیافتید با در دست داشتن اقامت این کشور قادر به جستجوی کار در سایر کشورهای عضو اتحادیه خواهید بود. از دیگر مزایای حضور بلغارستان در اتحادیه اروپا، اجازه افتتاح حساب در همه کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. همچنین دانشجویان می توانند از تحصیل رایگان در سایر کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا بهره مند شوند.

عدم نیاز به مدرک زبان در بلغارستان

یکی از برترین مزایای روش های اقامت بلغارستان عدم نیاز به مدرک زبان می باشد. در هیچ کدام از روش های مهاجرتی بلغارستان دانش زبان تاثیر گذار نمی باشد و افراد بدون هیچ مدرکی قادر خواند بود به این مهم دست پیدا کنند. در روش های سرمایه گذاری و کارآفرینی کشور بلغارستان، مدرک زبان از شروط لازم برای اقدام نمی باشد. این مزیتی بسیار مهمی نسبت به سایر کشورهای اروپایی می باشد.

دروس در دانشگاه های بلغارستان به زبان انگلیسی ارائه می شود ولی دانشجویان بدون مدرک زبان می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. پس از ورود به کشور بلغارستان موظف به شرکت در آزمون زبان می باشند و با توجه به نتایج آزمون، دوره های زبان را شرکت می کنند.

نرخ مالیات بسیار پایین کشور بلغارستان

یکی از برترین مزایای اقامت بلغارستان، درصد پایین مالیات در این کشور قلمداد می شود. سرمایه گذاران با نرخ معادل ۷ تا ۱۰ درصد در این کشور قادر خواهند بود برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام نمایند. میزان نرخ اعلام شده در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار پایین می باشد. این نرخ مالیات، شرایط را برای ایجاد سرمایه گذاری فراهم می کند.

شرایط ایده آل زندگی در بلغارستان

بلغارستان به عنوان یک مقصد فوق العاده زیبا و متمایز توصیف می شود، این کشور با داشتن زیباترین کوه ها، سواحل طلایی، روستاهای سرسبز و غذاهای سنتی به یکی از قطب های گردشگری در شرق اروپا تبدیل گردیده است. کشف جاذبه های باشکوه بلغارستان و برخی از بزرگترین شهرهای آن نه تنها یک تجربه فراموش نشدنی بلکه یک تجربه خارق العاده است.

از دیگر مزایای دریافت اقامت بلغارستان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • به راحتی بدون ویزا به کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن سفر کنید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن از مزایای تحصیل رایگان استفاده کنید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن مشغول کار شوید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن و سراسر جهان نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن و دیگر کشورها بدون هیچ محدودیتی تجارت نمایید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن می توانید از تسهیلات بانکی در همه کشورهای عضو استفاده کنید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن با حداقل هزینه از بهترین امکانات پزشکی و رفاهی بهره مند شوید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در هر کشور مورد نظر نسبت به خرید املاک اقدام نمایید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در واقع شهروند اتحادیه اروپا محسوب خواهید شد.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن می توانید از مارک تجاری اروپایی استفاده کنید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن در اروپا قوانین تجاری و گمرکی آزاد اتحادیه اروپا بهره مند می شوید.
 • در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن امکان ثبت شرکت، تولید و بازرگانی برای شما فراهم می شود.

هیچ گونه محدودیت سنی جهت اخذ اقامت اروپا از طریق کشور بلغارستان وجود ندارد. پس از پنج سال از اخذ اقامت اولیه شما می توانید جهت اقامت دائم و سپس شهروندی اقدام نمایید و بصورت کاملا قانونی پاسپورت دوم خود را (پاسپورت اروپایی) دریافت نمایید.

مشکلات اقامت در بلغارستان
علی رغم مزایای عنوان شده برای دریافت اقامت بلغارستان، هر روش و قصدی دارای چالش هایی می باشد. بیان چالش های پیش روی کمک شایانی به علاقه مندان به مهاجرت به این کشور می کند. در ادامه این مقاله سه تا از بزرگترین چالش های دریافت اقامت بلغارتان را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم.

 
اقتصاد ضعیف بلغارستان

کشور بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان، از اقتصاد ضعیف تری برخوردار است. از همین رو، ورود به بازار کار در این کشور با دشواری هایی همراه است و برای ورود به بازار کار، رقابت زیادی با افراد بلغاری خواهید داشت.

پیدا کردن شغل مناسب با توجه به مهارت های فرد در کشور بلغارستان بسیار دشوار می باشد. از همین رو بیشتر افراد کشور بلغارستان را به عنوان پلی برای ورود به اتحادیه اروپا در نظر می گیرند. پیدا کردن کار در بلغارستان، به پارامترهای نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

یادگیری زبان بلغاری

قطعا یادگیری زبان بلغاری یکی از ملزومات کار و زندگی در بلغارستان می باشد که یادگیری آن برای بسیاری از افراد مشکل است. شاید شما قادر باشید با یادگیری زبان انگلیسی وارد بلغارستان شوید و تحصیل در این کشور را آغاز نمایید ولی به خاطر داشته باشید که برای زندگی و کار در هر کشور اروپایی باید زبان آن کشور را بیاموزید.

زبان انگلیسی به عنوان سومین زبان رسمی بلغارستان شناخته می شود. جمعیت جوان این کشور، همگی به زبان انگلیسی تسلط دارند ولی زبان رسمی این کشور بلغاری و پس از آن زبان روسی می باشد. از همین رو برای ایجاد شرایط ایده آل، دانش زبان بلغاری ضروری می باشد.

نداشتن حق همراه در بلغارستان

یکی از بزرگترین چالش های اقامت بلغارستان را می توان عدم اجازه ورود همراه هم زمان اشاره کرد. در تمامی روش های مهاجرت به بلغارستان، فرد اصلی به صورت مجزا اقدام می نماید و در صورت دریافت ID کارت قادر خواهد بود برای همراهان خو اقدام نماید.

این قانون در روش تحصیلی هم به چشم می خورد و دانشجو در ابتدا برای تحصیل در این کشور اقدام می نماید و پس از آن می تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشد. لازم بذکر است که حق همراه در تمامی روش های اقامت بلغارستان وجود دارد ولی امکان همراهی هم زمان به ندرت میسر می باشد.

امکان اخذ اقامت بلغارستان در سال۲۰۲۰
روند رو به صعود مهاجرت به کشور بلغارستان از سال ۲۰۱۸ شروع شد و کشور بلغارستان به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار اروپا به شمار رفت. با توجه به ناشناس بودن این کشور و روش های مهاجرتی تعداد کمی از ایرانیان به دنبال اخذ اقامت بلغارستان بودند.

در آغاز سال ۲۰۱۹ درهای بلغارستان به سمت مهاجران ایرانی گشوده شد و تنوع روش های مهاجرتی در این کشور به چشم می خورد. با توجه به شایعاتی مبنی بر ورود کشور بلغارستان به محدوده شینگن بسیاری از مهاجران بدنبال سرمایه گذاری در این کشور بودند تا با فراهم آوردن شرایط مورد نیاز و پس از سپری کردن مدت زمان مشخص، مجوز حضور در سایر کشورهای این منطقه را داشته باشند. از همین رو نرخ مهاجرت به کشور بلغارستان در سال ۲۰۱۹ پیشرفت چشمگیری داشته است.

با توجه به مزایای بیشمار اقامت بلغارستان، بسیاری از افراد این کشور را در سال ۲۰۲۰ به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. از مهم ترین مزایای اقامت و روش های مهاجرتی بلغارستان می توان به:

 • تحصیل بدون مدرک زبان
 • سرعت بالا در دریافت اقامت
 • هزینه های بسیار پایین برای سرمایه گذاری
 • رفتار محترمانه با مهاجران
 • و دسترسی بسیار آسان به این کشور اشاره کرد. یکی از مهم ترین دلایل انتخاب بلغارستان برای کسب اقامت از جانب مهاجران، شانس بالای دریافت ویزای مختلف به این کشور می باشد.

شواهد نشانگر این موضوع می باشد که در سال ۲۰۲۰، کشور بلغارستان به عنوان یکی از اهداف اصلی مهاجران برای دریافت اقامت و زندگی در خارج از کشور می باشد. از همین رو با افزایش میزان درخواست های ارائه شده به سفارت، از این بعد سختگیری های بیشتری برای اعطا ویزا و اقامت وجود خواهد داشت.

نتیجه گیری
روش های متنوعی برای کسب اقامت بلغارستان پیش روی علاقه مندان به این کشور می باشد. هر یک از روش های
عنوان شده متناسب با شرایط افراد مزایا و معایبی را به همراه دارد. در این بخش از مقاله مخاطبین کشور بلغارستان را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • دانشجویانی که بدنبال تحصیل بدون مدرک زبان می باشند.
 • دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در یک کشور اروپایی در کمترین زمان ممکن در سر می پرورانند.
 • افرادی که بدنبال اقامت با کمترین میزان سرمایه گذاری می باشند.
 • سرمایه گذارانی که برای انجام سرمایه گذاری بدنبال زمان مناسب برای بررسی انتقال سرمایه به کشور مقصد می باشند.
 • افرادی که بدنبال ایجاد سرمایه گذاری جدید در یک کشور اتحادیه اروپا می باشند.
 • افرادی که در چند سال آینده قصد دریافت اقامت از یک کشور اروپایی را دارند.

 

 

دانلود بروشور الکترونیکی آشنایی با بلغارستان

3 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *

 1. ممنون از مطلبتون
  اگر کسی کارت اقامت بلغارستان رو داشته باشه میتونه توی کشورهای دیگه اروپا هم رفت و آماد کنه؟

 2. بعد از اینکه شخص اقامتش به حالت دائم تغییر میکنه، آیا پاسپورن بلغارستان رو میگیره؟ یعنی منظورم اینه که دیگه شهروند اونجا میشه یا فقط کارت اقامت دائم میگیره؟

  1. این سوال منم هست. لطفاً جواب بدید.
   ممنون