چشم انداز رشد نيروی كاری در كانادا تا سال ۲۰۳۱

پیش بینی می شود که آمار نیروی کار کانادا تنها از ۲۰٫۵ میلیون نفر به ۲۲٫۵ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۱ برسد.در سال ۲۰۱۰ این آمار در حدود ۱۸٫۵ میلیون نفر بوده است.

شواهد حاکی از رکود آمار نیروی کار کاناداست ،زیرا :۱- خیلی از افراد که بین سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴ متولد شده اند بزرودی به دوره ی بازنشستگی می رسند . ۲- درصد افراد ۱۵ سال به بالا که جزء نیروی کار محسوب می شوند رو به کم شدن است.

بین سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ تعداد بسیار زیادی وارد بازار کار کانادا شدند که متوسط رشد نیروی کار بیشتر از ۴ درصد بود.این آمار در بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰، ۱٫۴ درصد رشد داشته است.و بر اساس شواهد کلی تا سال ۲۰۱۶ این آمار رشدی کمتر از ۱ درصد و بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ رشدی در حدود ۰٫۲ تا ۰٫۳ درصد خواهد داشت.

پیش بینی ها همچنین می گوید،اگر در این خصوص چاره ای اندیشیده نشود ،بزودی میانگین سنی نیروی کار کانادا بسیار بالا می رود و از لحاظ قومی و فرهنگی چهره ای بسیار متنوع به خود خواهد گرفت.

 

کانادا با کاهش تعداد شاغلین در تمامی عرصه های شغلی مواجه است:

همانطور که رشد نیروی کار با گذشت زمان از حرکت باز می ایستد،جمعیت افراد بالای ۶۵ سال نیز در کانادا رو به افزایش است.در نتیجه بر طبق این آمار،نرخ مشارکت کلی در دو دهه ی آینده نزول خواهد کرد.در سال ۲۰۱۰ نرخ مشارکت کلی ۶۷ درصد بوده است که این میزان در سال ۲۰۳۱ بین ۵۹٫۷ تا ۶۲٫۶ درصد خواهد رسید،که این کمترین میزان از سال ۱۹۷۰ خواهد بود.

از هر چهار نفر نیروی کاری یک نفر بالای ۵۵ سال را خواهد داشت:

بالا رفتن میانگین سنی افراد در کانادا بیشترین تاثیر را بالا رفتن سن نیروی کار خواهد داشت.بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ نسبت افراد بالای ۵۵ سال عضو نیروی کاری از ۱۰ درصد به ۱۷ درصد افزایش داشته است.پیش بینی می شود این روند رو به رشد تا سال ۲۰۲۱ ادامه داشته باشد.

 

 

خود اشتغالی در بین مهاجران و فرزندان آنها در کانادا

در سال ۲۰۰۶ ، متولدین پسر مهاجر کانادایی در سنین بین ۲۵ تا ۴۴ سال نرخ خود اشتغالی پایین تری نسبت به پدرانشان داشته اند.

خود اشتغالی در بین مردان متولد کانادا که والدین مهاجر داشته اند در سال ۲۰۰۶ درحدود ۱۲ درصد بوده است ،که در مقایسه با سال ۱۹۸۱ دو درصد کاهش داشته است.

نرخ خود اشتغالی در زنان افزایش داشته است و بین مادران مهاجر از ۶ در صد به ۷ درصد در دخترانشان رسیده است.

از سال ۲۰۳۱ به بعد پیش بینی می شود افراد بالای ۶۵ سال نیز در نیروی کاری حضور داشته باشند.
در سال ۱۹۸۱ به ازای هر شش نفر جوان یک فرد بازنشسته در نیروی کاری بود که این آمار تا سال ۲۰۳۱ یا ۵۰ سال دیگر به نسبتی کمتر از سه به یک خواهد رسید.در تمام ایالت ها شاهد این آمار خواهیم بود.

در نیروی کاری کانادا در آینده از هر سه نفر یک نفر غیر کانادایی(مهاجر) خواهد بود:

تا سال ۲۰۳۱ حدودا”،یک نفر از سه نفر عضو نیروی کار متولد غیر کانادایی می باشد.بین سال هال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶ درصد متولدین غیر کانادایی در بازار کار از ۱۸٫۵ درصد به ۲۱٫۲ درصد رسید.بر طبق پیش بینی های اخیر اگر روند رو به رشد مهاجرین در بازار کار کانادا ادامه پیدا کند این میزان به ۳۳ درصد در سال ۲۰۳۱ خواهد رسید.

حتی اگر هیچ کس بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۱ به کانادا مهاجرت نکند این آمار تاسال ۲۰۳۱ ،۲۳ درصد رشد خواهد کرد و این به دو دلیل می باشد:۱- میانگین سنی گروه مهاجرین معمولا” جوان تر از جمعیت کل کانادا می باشد. ۲- فرزندان مهاجرین اخیر نیز بتدریج وارد بازار کار خواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *