ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا به گردشگران و تنها با هدف گردشگری اجازه ورود به خاک کانادا را می‌دهد. یک گردشگر با ویزای توریستی یا ویزای موقت TVR-Temporary Resident Visa حداکثر اجازه اقامت در خاک کانادا به مدت ۶ ماه در سال را دارا می‌باشد که به دو گروه زیر تقسیم می‌شود:

ویزای یکبار ورود (سینگل)

ویزای چند ورود (مالتیپل)

هر دو گروه ویزا، برای مدت معین معتبر است و تا قبل از تاریخ انقضای آن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ویزای یکبار ورود ( سینگل )

دارندگان ویزای یکبار ورود یا سینگل تنها اجازه دارند تا یکبار وارد خاک کانادا شوند و بعد از خروج از خاک کانادا، برای وارد شدن دوباره بدان، نیاز به اخذ ویزای جدید از سفارت کانادا را خواهند داشت، تنها استثنا در این مورد این است که گردشگران،  کانادا را به  مقصد ایالات متحده، سنت پیر (St. Pierre) و یا میکلون (Miquelon) ترک کنند. اگر گردشگران کانادا را به  مقصد ایالات متحده و یا سنت پیر و یا میکلون ترک کنند، برای ورود دوباره به کانادا نیازی به گرفتن ویزا نخواهند داشت.

ویزای چند ورود ( مالتیپل )

ویزای مالتیپل کانادا ( ویزای مولتی ) یا چندبار ورود ( پنج ساله ) به بازدیدکنندگان اجازه ورود به کانادا و اقامت در خاک کانادا برای مدت ۶ ماه در سال و سپس خروج از کانادا را خواهد داد. دارندگان ویزای مولتی کانادا می‌توانند در سال بعد بدون نیاز دوباره به ویزا وارد خاک کانادا شوند. برای گرفتن ویزای پنج ساله کانادا ، پیشنهاد مشاوران ویزا کانادا به شما این است که در قدم اول برای اخذ ویزای توریستی کانادا، اعتبار پاسپورت خود را تمدید کنید.

معیارها و مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

به منظور اخذ ویزای توریستی کانادا ، باید مدارک زیر را برای افسر سفارت آماده کنید:

پاسپورت معتبر

سلامتی کامل جسمی و ذهنی

قانع کردن افسر سفارت مبنی بر اینکه شما به کشور خود بازمی‌گردد

داشتن برنامه سفر مبنی بر اینکه شما در طی مدت مشخص و محدودی در کانادا اقامت کنید.

خارج شدن از خاک کانادا قبل از انقراض تاریخ ویزا

نداشتن انگیزه برای استخدام در کانادا مادامی که در کانادا هستید.

نداشتن سوپیشینه

ثابت کردن اینکه خطر امنیتی ندارید.

موافقت کامل در مورد اطاعت همه جانبه قوانین و مقررات

در صورت لزوم و درخواست افسر سفارت، ممکن است از شما تقاضای معاینات پزشکی شود.

مراحل درخواست ویزای توریستی کانادا

قبل از اقدام برای ویزای توریستی کانادا، شرایط لازم برای اخذ ویزا را به دقت ملاحظه فرمایید و مطمئن شوید که شایستگی اخذ ویزا را دارید. وقتی مطمئن شدید شرایط لازم برای ویزای توریستی کانادا را دارا هستید، می‌توانید با پیمودن گام‌های زیر، ویزای کانادا را اخذ نمایید.

گام اول: چگونه درخواست خود را ارائه دهید

شما می‌توانید درخواست خود را به دو صورت آنلاین و کتبی برای ویزای توریستی کانادا ارائه دهید. برای درخواست آنلاین نیاز به کارت اعتباری معتبر (credit card) دارید. بعلاوه، شما به اسکنر و دوربین مجهز برای گرفتن کپی الکترونیکی از مدارک خود نیاز خواهید داشت.

برای درخواست کتبی باید در ابتدا فرم اپلیکیشن ویزای توریستی و چک لیست مرتبط را از سایت سفارت دانلود کرده و به ترتیب مراحل زیر اقدام کنید.

گام دوم: پرکردن فرم ویزای توریستی کانادا

قبل از پر کردن فرم ویزا، راهنمای آموزشی آن را به دقت بخوانید. دقت کنید که فرم پرشده ویزای توریستی کانادا باید شامل صفحه بارکد باشد. اگر تمام اطلاعات درخواستی را ارسال ننمایید، ممکن است درخواست شما از سوی سفارت ریجکت یا رد شود. در صورت رد درخواست ویزای کانادا، هزینه پرداختی به سفارت، تحت هیچ شرایطی به شما استرداد نخواهد شد.

گام سوم: پرداخت هزینه  ویزای توریستی کانادا

هزینه پروسه ویزای کانادا می‌تواند به صورت آنلاین و با کارت اعتباری(credit card) و یا از طریق معاملات بانکی و یا به صورت نقدی پرداخت شود. اگر از طریق معاملات بانکی هزینه ویزا را پرداخت کرده باشید، باید رسید پرداخت بانکی با جزئیات به سفارت ارائه شود. قابل ذکر است که معاملات بانکی و ارسال هزینه از طریق بانک در  داخل ایران امکان‌پذیر نمی‌باشید.

گام چهارم: مراجعه به مرکز درخواست ویزا (CVAC)

در هنگام مراجعه باید پاسپورت، عکس پاسپورتی، فرم کامل شده و تمامی مدارک لازم با توجه به چک لیست و همچنین هزینه ویزا ارئه شود.

گام پنجم: ارسال فرم درخواست ویزا

بعد از ارسال فرم کامل شده و پرداخت هزینه ویزا، رسیدی دریافت خواهید کرد. این رسید شامل شماره پیگیری (منحصر به ‌فرد و  یکتا) است. دو رسید پیگیری با شماره پیگیری یکسان، نخواهید یافت. حفظ این رسید الزامی است، زیرا که برای پیگیری آنلاین پرونده داشتن این شماره پیگیری الزامی است. البته چه به صورت کتبی و چه به صورت آنلاین اقدام کنید، انگشت‌نگاری الزامی است.

گام ششم:   پیگیری آنلاین اپلیکیشن

استفاده از شماره پیگیری برای پیگیری آنلاین پرونده

بیشتر بخوانید  ویزای کوتاه مدت کانادا

تمدید ویزای توریستی کانادا

اگر تمایل دارید ویزای توریستی شما تمدید شود، ۳۰ روز قبل از انقضای تاریخ برای درخواست ویزای خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید که این هزینه غیرقابل استرداد خواهد بود حتی اگر درخواست ویزای شما از سوی سفارت رد شود.

شهروندان کشورهای زیر می‌توانند بدون درخواست ویزا، وارد خاک کانادا شوند:

آندورا (کشوری کوچک در اروپای جنوب غربی با جمعیت ۸۳۹۰۰ تن بین فرانسه و اسپانیا)، اتریش، بلژیک، کرواسی، استونی، آلمان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لوکزامبورگ، نومبیا (کشوری در جنوب غربی آفریقا با جمعیت ۲۱۰۸۷۰۰ تن با دشت‌های پهناور و دارای خط ساحلی طویل با اقیانوس آرام (یکی از زبان رسمی این کشور انگلیسی است)، نروژ، پرتغال، سنت وینست واقع در اقیانوس آتلانتیک شمالی، اسلواکیا، سوازیلند (کشوری پادشاهی کوچک در جنوب آفریقا با جمعیت ۱۳۳۷۲۰۰ تن که با کشور آفریقای جنوبی و موزابیک هم مرز است)، ساموآ غربی واقع در اقیانوس آرام جنوبی، آنتیگوا و باربادا (کشوری در غرب اقیانوس هند در جزایر لیوارد)، باهاما، بوتسوانا (کشوری در آفریقای جنوبی که قسمت بیشتر غربی آن صحرای دشت کالاهاری پوشیده شده)، قبرس، فنلاند، یونان، ایرلند، ژاپن، لیتوانیا، مالتا، هلند، پاپوآ گینه نو (کشوری در غرب اقیانوس آرام)، سنت کیس و نویس (کشوری شامل دو جزیره به هم پیوسته با جمعیت ۴۰ هزار نفر در دریای کارابیئن)، سان مارینو، جزایر سلیمان (کشوری شامل چندین جزیره در جنوب غربی اقیانوس آرام، شرق گینه نو)، سوئد، بریتانیا، استرالیا، باربادوس (کشوری جزیره‌ای در دریای کارائیب با جمعیت ۲۸۴۰۰۰ تن، برونئی، دانمارک، فرانسه، مجارستان، اسرائیل (دارندگان پاسپورت ملی این کشور)، کره جنوبی، ساموآ غربی، لیختن اشتاین، موناکو، نیوزلند، لهستان، سنت لوسیا (کشوری در دریای کارابیئن با جمعیت ۱۶۰ هزار نفری)، سنگاپور، اسپانیا، اسلوانیا، ایالات متحده آمریکا).

بایدها و نبایدهای درخواست‌های ویزای توریستی کانادا

بایدها و نبایدهایی برای  درخواست ویزای توریستی کانادا وجود دارد که در هنگام اقدام برای آن باید بدانها توجه کنید. در ابتدا از بایدها شروع می‌کنیم:

بایدها:

برای اخذ ویزای مولتی کانادا باید حداقل چند هفته قبل از تاریخ سفر خود اقدام کنید تا اینکه مطمئن شوید قبل از سفر پروسه انجام ویزا طی شده باشد.

در پر کردن فرم اپلیکیشن کانادا نهایت دقت را مبذول دارید.

تمامی مدارک مربوطه به همراه فرم اپلیکیشن برای ارائه به سفارت در روز مصاحبه

    نبایدها:

هیچگاه مدارک اشتباه و جعلی به سفارت ارائه ندهید.

هیچگاه سعی در پنهان کردن حقیقت از سفارت نکنید.

دقت کنید که اگر درخواست ویزای شما از سوی سفارت رد شد، هیچ مرجع قانونی برای اعتراض به رد درخواست شما وجود ندارد. در صورت تمایل شما می‌توانید دوباره برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنید.