نگاهی به دانشگاه فنی صوفيا

دانشگاه بلغارستان

دانشگاه فنـــی و مهندسی پیشتاز در صوفیا که در سال ۱۹۴۲ افتتاح شد و به پلی تکنیک ملی در سال ۱۹۴۵ تغییر نام‌یافته بود، دانشگاه صوفیا به‌عنوان اولین مدرسه فنی با سطح بالا در بلغارستان است. دارای چهار دانشکده متفاوت آموزشی است که تا امروز نیز دایر هستند. دانشکده  مکانیک و مهندسی برق که بعدها با عنوان موسسه عالی مهندسی برق و مکانیک  تغییر نام یافت  امروزه دانشگاه فنی صوفیا نام دارد، دانشکده عمران (با عنوان دانشگاه معماری، مهندسی عمران و زمین شناسی)، موسسه فناوری‌های شیمی و متالوژی (امروزه با عنوان دانشگاه فناوری شیمی و متالورژی) و موسسه معدن و جغرافیا  می‌باشند.

به مدت بیش از ۶۶ سال این دانشگاه در حال آماده‌سازی متخصصان در زمینه مهندسی است. در این بازه بیش از ۱۰۰ هزار مهندس از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند و در زمینه‌های تخصصی خود در بلغارستان و کشورهای خارج مشغول به کارشده‌اند. ساختار دانشگاه فنی صوفیا دارای ۱۴ همکار علمی، چند دپارتمان، یک کالج و سایر واحدهایی است که در آن دانش‌آموزان آموزش می‌بینند و پژوهش‌های علمی انجام می‌شوند. این دانشگاه دارای شعبه‌ای در شهر پلودیو با دو مرکز علمی و یک کالج می‌باشد و همچنین دارای واحدی وابسته در شهر اسلیون است که دارای یک موسسه علمی و یک کالج می‌باشد.

بیش از ۸۰۰ مدرس کارآزموده به دانش‌آموزان در همه مقاطع تدریس می‌کنند: کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا. فرایند آموزشی امکان حضور متخصصان باکیفیت و آموزش زبان را فراهم می‌کند که باعث سرشناسی بین‌المللی آن شده‌اند. همه دوره‌های آموزشی معتبر هستند و به بودن خود به‌عنوان بخشی از چرخه ارزیابی ملی ادامه می‌دهند.

همراه با آموزش به زبان بلغاری، این دانشگاه همچنین دروسی را به آلمانی، انگلیسی یا فرانسه ارائه می‌کند و جدا از دانشجویان بلغاری؛، بیش از ۱۴۰۰ دانش‌آموز خارجی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. سیستم انتقال اعتبار و فرصت‌هایی که برنامه اراسموس ارائه می‌کند، شرایطی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا در چند دانشگاه مشهوری که دانشگاه صوفیا با آن‌ها همکاری می‌کند ، تحصیل کند.

آزمایشگاه‌های کاملا مجهز دانشگاه فنی صوفیا، آموزش باکیفیت دانش‌آموزان و دانشجویان PHD را در زمینه‌های فناوری‌های ارتباطات و کامپیوتر، برق، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی قدرت، فناوری‌های حمل‌ونقل، مدیریت کسب‌وکار و مدیریت تضمین می‌کند. نقش مهم افزایش سطح آموزش، فعالیت‌های پژوهشی کاربردی و علمی دانشگاه فنی صوفیا، مشارکت دانشگاه را با شرکت‌های بزرگ همچون زیمنس، اریکسون، مایکروسافت، دایملر/بنز و غیره فراهم کرده است.

پیش‌شرط‌هایی برای یک زندگی اجتماعی معنادار و غنی وجود دارند. این دانشگاه دارای تسهیلات آموزشی بروز، کتابخانه، مهمان‌سرای دانش‌آموزان، غذاخوری، مجموعه‌های ورزشی، استخر شنا به ‌اندازه استخر المپیک، زمین‌های تنیس و ورزشگاه‌های متعدد، و منازل  ساحلی و کوهستانی می‌باشد.

انجمن دانش‌آموزان در فعالیت‌های جذاب و مفید مشارکت دارد. از طریق این بدنه دانش‌آموزان در مدیریت دانشگاه شرکت می‌کنند و مزایای خود را حفظ کرده، ارتباطاتی با سازمان‌های دانش‌آموزی بین‌المللی و ملی ایجاد می‌کنند، رویدادهای ورزشی و فرهنگی را مدیریت می‌کنند. مرکز شغلی نقشی مهم در همراه سازی کسب‌وکار، جامعه دانشگاهی و دانش‌آموزان ایفا می‌کند. تاکنون بیش از ۴۵۰۰دانش‌آموز، در دوره‌های متفاوتی که دانشگاه ثبت نموده، شرکت کرده‌اند .

مرکز آموزش تخصصی و مستمر (CPEC) با دانشگاه آموزش‌های تخصصی و ویژه بیشتری فراهم می‌کنند. برای دانش‌آموزان دانشگاه فنی صوفیا و سایر دانشگاه‌ها و همچنین برای افرادی که دوست دارند مهارت‌های شغلی یا آموزش تخصصی دریافت کنند، فرصت‌آفرینی می‌کند.

دانشگاه فنی صوفیا، از روابط صمیمانه با بیش از ۵۰ دانشگاه در اروپا، آسیا، آمریکا و آفریقا بهره‌مند‌است. این دانشگاه عضوی از سازمان‌های جهانی و اروپایی است و در پروژه‌های متعددی تحت برنامه‌های ناتو، یونسکو و اتحادیه اروپا مشارکت دارد. به مدد تنوع و کیفیت بالای آموزشی که ارائه می‌کند و فعالیت‌های پژوهشی‌ای که دانشگاه صوفیا انجام می‌دهد، این دانشگاه در بین دانشگاه‌های پیشرو در آموزش عمومی و حوزه‌های پژوهشی اتحادیه اروپا قرارگرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *