مهاجرت تحصیلی
02 مه

مهاجرت تحصیلی

آیا می دانید از طریق مهاجرت تحصیلی امکان دریافت اقامت دائم یک کشور اروپایی وجود دارد؟ بسیاری از افراد در سراسر جهان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا تصمیم به مهاجرت تحصیلی می گیرند. از طرفی دیگر مهاجرت تحصیلی فرصت مناسبی برای آن دسته از افرادی است که جویای کار و یا متقاضی دریافت اقامت و حق شهروندی در کشورهای توسعه یافته می باشند، تا پس از دوره تحصیلی شغل مورد نظر خود را بیابند.

البته مهاجرت تحصیلی تنها به منظور دریافت پذیریش از دانشگاه و تحصیلات تکمیلی نمی باشد. بسیاری از والدین فرزندان خود را از سنین کودکی و نوجوانی برای ادامه تحصیل در مدارس و یا مقاطع پیش از دانشگاه یعنی دوران متوسطه اقدام به مهاجرت تحصیلی می نمایند. بنابراین مهاجرت تحصیلی را می‌توان راهی برای ساختن آینده‌ای بهتر برای فرزندان در نظر گرفت و تضمینی برای موفقیت در تحصیل و ثبات در آینده شغلی و حتی زندگی متقاضی در نظر داشت.

آشنایی با پروسه مهاجرت تحصیلی

Familiarity with the process of academic migration

در ابتدا دانشجویان می بایست قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی از دانشگاه یا کالجی در کشور مقصد و مورد هدف خود پذیرش دریافت کنند و از شرایط تحصیل، قانون و مقررات، زبان تدریس دوره تحصیلی و غیره آگاهی کامل پیدا نمایند. افراد از طریق مهاجرت تحصیلی قادر می باشند در نهایت پس از فارغ‌التحصیل شدن اقامت آن کشور را دریافت نمایند. از این جهت یکی از آسانترین و بهترین راه ها برای دریافت اقامت دائم یک کشور، مهاجرت تحصیلی می باشد.

دانشگاه ها و کالج های هر کشوری قوانین مختص به خود را دارا می باشند که بر اساس آنها اجازه ادامه تحصیل در آن کشور و دانشگاه برای فرد متقاضی صادر می گردد. برای اخذ پذیرش، دانشجویان می بایست از رزومه تحصیلی و یا پژوهشی خوب و مناسبی برخوردار باشند تا از این طریق بتوانند شانس پذیرش خود را افزایش دهند.

علاوه بر موارد ذکر شده دارا بودن مدرک زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه، study plane و مقالات معتبر علمی مانند isi می تواند به دریافت پذیرش افراد از دانشگا های معتبر کمک شایانی نماید. دانشجویان باید مدارک لازمه را برای اخذ پذیرش تا زمان اعلام شده توسط سایت مربوطه به دانشگاه ارسال نمایند.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

به صورت کلی پروسه مهاجرت تحصیلی به شرح ذیل می باشد:

 • انتخاب دانشگاه یا کالج مورد نظر.
 • آماده سازی مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش.
 • ارسال مدارک به صورت آنلاین یا ارسال مستقیم به دانشگاه.
 • دریافت نامه پذیرش.
 • آماده سازی مدارک و درخواست جهت اخذ ویزای تحصیلی.
 • پرداخت هزینه دانشگاه و ارائه تمکن مالی.
 • قرار گیری در فرآیند دریافت ویزای تحصیلی.
 • دریافت ویزای تحصیلی.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

انتخاب مناسب ترین و بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی همواره برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت می باشد. هر ساله افراد متقاضی بر اساس اعتبار دانشگاه، هزینه های تحصیل و زندگی، رشته انتخابی و آینده پس از تحصیل، کشور مورد نظر خود را انتخاب می نمایند. از این جهت مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در کشورهای مختلف برای دانشجویان به موضوع مهمی تبدیل شده است.

با توجه به آماری که در سال ۲۰۱۹ توسط اداره مهاجرت اعلام گشت، بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شرح زیر می باشد:

کشور انگلستان:

کشور انگلستان به سبب دارا بودن دانشگاه های معتبر بسیار زیاد مانند دانشگاه کمبریج و آکسفورد هر ساله میزبان بخش عظیمی از دانشجویان بین المللی می باشد. بالا بودن سطح کیفیت آموزشی در تمام دوره های تحصیلی و هم چنین کیفیت زندگی و شرایط ایده آل پس از تحصیل، این کشور را به گزینه ای برتر در بین کشورها تبدیل کرده است.

از مزایای تحصیل در انگلستان اجازه ورود همزمان همراه با دانشجو، حق کار قانونی همراه و فرد متقاضی و تحصیل رایگان فرزندان و اجازه ۲ سال اقامت پس از تحصیل برای یافتن کار تمام وقت و در نهایت دریافت اقامت دائم انگلیس می باشد.

کشور انگلستان یکی از بهترین کشور ها برای زندگی به شمار می آید و علت این امر نیز کاهش نرخ بیکاری و فقر در سال های اخیر، ارائه خدمات رفاهی متعدد به شهروندان و همچنین فرهنگ و تفکر مدرن حاکم بر جامعه می باشد.

انگلستان کشوری است که تحصیل در آن مستلزم پرداخت هزینه است. هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور به صورت ماهانه معادل ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ پوند تخمین زده شده است. از همین جهت کشور انگلستان در دسته کشورهای گران قیمت جای دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تحصیل در انگلستان مراجعه نمایید.

کشور کانادا:

کشور کانادا یکی از پر طرفدارترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل و مهاجرت می باشد. سطح بالای کیفیت زندگی و نظام آموزشی، شرایط ایده آل پس از تحصیل و پایین بودن نرخ بیکاری و فقر همه و همه سبب گشته است که سالیانه افراد زیادی برای مهاجرت به کانادا از روش های مختلف اقدام نمایند.

در این کشور دانشگاه های معتبر متعددی وجود دارد که جزو برترین دانشگاه های جهان به شمار می روند.
افراد متقاضی از طریق تحصیل در کانادا قادر می باشند از ابتدای امر به صورت همزمان با همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود وارد این کشور گردند.

لازم به ذکر است که فرد متقاضی و همسر وی دارای حق کار قانونی می باشند و فرزند آنها می تواند از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شود.

فرد دانشجو و یا همسر وی در صورتی که بتواند کار تمام وقتی را در کشور کانادا بیابند قادر هستند ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نمایند و پس از ۵ سال اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. کشور کانادا به فارغ التحصیلان این کشور یک فرصت ۳ ساله می دهد تا بتوانند کار تمام وقت مرتبط با رشته خود را بیابند و از این طریق اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کانادا به مقاله ای در این خصوص توجه فرمایید.

کشور استرالیا:

یکی از برترین کشورهای دنیا برای مهاجرت تحصیلی و در نهایت دریافت اقامت دائم، کشور استرالیا می باشد. این کشور دارای رتبه ۱۰ جهانی است که ۲۷۰۰۰۰ دانشجو بین المللی را به خود اختصاص داده است. شش دانشگاه استرالیا در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند و این کشور از لحاظ کیفیت بالای آموزشی در مقایسه با سایر کشورها در رتبهٔ چهارم قرار گرفته است.

شرایط اقتصادی مناسب و ایده آل، کیفیت بالای زندگی و نظام آموزشی و نظام پزشکی ، ورود همزمان همراه و داشتن حق کارقانونی برای دانشجو و همراه وی همواره این کشور را در لیست برترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی قرار داده است. هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا در مقایسه با انگلستان و کانادا در سطح بالاتری قرار دارد و شما عزیزان می توانید برای آگاهی بیشتر به مقاله تحصیل در استرالیا مراجعه نمایید.

کشور آمریکا:

کشور آمریکا برترین و پیشرفته ترین دانشگاه های دنیا را به خود اختصاص داده است. سطح بالا و پیشرفته نظام آموزشی، امید به زندگی بالا، مدارک تحصیلی معتبر، شرایط اقتصادی ایده آل باعث شده است هر ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام نمایند.

حق کار قانونی دانشجو و همراه وی و امکان فعالیت فرد همراه در شغلی خاص، این کشور را در صدر ایست برترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی قرار داده است.

هزینه تحصیل در آمریکا بسته به نوع دانشگاه و شهر می تواند متفاوت باشد. دانشگاه های خصوصی بسیار گران هستند و حدودا مبلغ ۶۰۰۰۰ دلار سالانه دریافت می کنند.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ارزان تر می باشد. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی، کسانی که مقیم آمریکا هستند حدودا ۹۰۰۰ دلار و برای دانشجویان بین المللی حدود ۲۳۰۰۰ دلار در سال می باشد. هزینه زندگی در آمریکا در ماه برای یک فرد حدود ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار می باشد.

ولی با توجه به قوانین وضع شده توسط دونالد ترامپ در حال حاضر دانشجویان ایرانی شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی و سایر ویزاها نخواهند داشت.

کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل

شاید باور نکنید که با هزینه ای بسیار اندک و بودجه ای دانشجویی می توانید در بسیاری از کشورهای اروپایی و پیشرفته جهان به تحصیل خود ادامه دهید و ضمن فراگیری علم و دانش برای اخذ اقامت دائم در این کشورها نیز اقداماتی را انجام دهید. تحصیل در برخی از کشورها به صورت رایگان و یا پرداخت هزینه ناچیز می باشد. هزینه تحصیل در مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان همواره موضوع بسیار مهمی است. اکتر دانشجویان تمایل به تحصیل در دانشگاه های کم هزینه ولی معتبر دنیا هستند.

کم هزینه ترین کشورهااما خبر خوب این است که شما با کمترین بودجه و در برخی موارد بدون پرداخت یک دلار به عنوان شهریه می توانید در بهترین دانشگاه های کشورهای اروپایی به تحصیل خود ادامه دهید. اما چگونه می توان با کمترین هزینه در دانشگاه های کشورهای اروپایی تحصیل کرد؟

لازم به ذکر است افراد برای تحصیل رایگان در اینگونه دانشگاه ها ملزم به دریافت مدرک زبان رسمی کشور هدف می باشد. در غیر اینصورت تحصیل در کشورهای تحصیل رایگان به زبان بین المللی و انگلیسی مستلزم پرداخت هزینه ناچیز است که به کشور، دانشگاه و رشته مورد نظر فرد متقاضی بستگی دارد. کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به صورت زیر می باشد.

کشور هزینه تحصیل به زبان رسمی کشور هزینه تحصیل به زبان انگلیسی هزینه زندگی

 • آلمان
 • جمهوری چک
 • بلغارستان
 • لهستان

بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی

بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی افراد به شرایطی چون سن، کشور مقصد، مدرک تحصیلی، زمان پذیرش دانشگاه و deadline های دانشگاه ها بستگی دارد. ولی به صورت کلی بهترین شرایط سنی افراد برای مقاطع قبل از دانشگاه سن ۱۴ الی ۱۸ سالگی است. که در این صورت فرد متقاضی شانس بیشتری برای پذیرش و ادامه تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها را خواهد داشت.

برای تحصیل در مقطع لیسانس بهترین سن از ۱۸ الی ۲۵ سالگی می باشد. برای مقطع فوق لیسانس در کشورهای مختلف شرایط سنی متفاوت است ولی به صورت معمول بین ۲۵ الی ۳۳ سالگی، و در مقطع دکترا بین ۳۳ الی ۴۱ سال تخمین زده شده است.

دانشجویان می بایست قبل از اقدام به دریافت پذیرش، زمان شروع ترم ها را از طریق سایت دانشگاه پیگیری نمایند و حداقل ۶ ماه قبل از شروع ترم پروسه مهاجرت تحصیلی خود را آغاز نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بهترین زمان برای تحصیل مراجعه نمایید.

نتیجه گیری:

مهاجرت تحصیلی یکی از آسانترین و بهترین راه ها برای ورود و اخذ اقامت کشورهای اروپایی می باشد. افراد از طریق تحصیل در دوره های مختلف دانشگاهی و یا کالج های زبان می توانند ویزای تحصیلی را دریافت نمایند و از این طریق اقامت دائم را برای خود به همراه خانواده دریافت کنند.

دانشجویان می بایست برای مهاجرت تحصیلی مدارکی که توسط سایت دانشگاه ارائه شده است را تهیه و تنظیم کنند و به صورت مستقیم و یا آنلاین به دانشگاه ارسال نمایند. افراد پس از اخذ نامه پذیرش باید مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را تهیه و تنظیم کنند که بهتر است برای آماده سازی از مشاورین و کارشناسان ماهر و با تجربه بهره جویند تا بتوانند موفقیت در کسب ویزای تحصیلی خود را افزایش دهند.

دانشجویان در صورت یافتن کار تمام وقت قادر می باشند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمایند و پس از سپری شدن چند سال اقامت دائم آن کشور را دریافت کنند.

در برخی از کشورها مانند انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا که جزو بهترین کشورها برای تحصیل می باشند دانشجویان اجازه ورود همزمان با همراه را دارند و امکان کار دانشجویی برای فرد متقاضی و همسر وی وجود دارد که می تواند در تامین هزینه های تحصیل و زندگی کمک شایانی نماید.

در مقابل کشورهایی همانند چک، لهستان، بلغارستان و آلمان قرار دارند که هزینه تحصیل به صورت رایگان و یا ناچیز است. ولی نکته قابل توجه این می باشد که ورود همراه در این کشورها با تاخیر ۳ الی ۶ ماه بعد از ورود فرد متقاضی امکان پذیر می باشد و شرایط کاری همراه در این کشورها به سفارت بستگی دارد.

افراد در هر دوره تحصیلی دارای حق کار قانونی می باشند که با توجه به مقطع تحصیلی فرد متفاوت است که در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و مقطع دکترا ۳۰ در هفته می باشد.

ارسال دیدگاه