فرانسه

موقعیت جغرافیایی کشور

فرانسه کشوری است اروپایی که بخش قابل توجهی از آن در اروپای غربی قرار گرفته است . این کشور عضو دائمی سازمان ملل متحد بوده و رتبه بسیار بالایی در انتخاب به عنوان مقاصد گردشگری دارد. کشور فرانسه یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی است که اصالت ، زیبایی و فرهنگ غنی آن هر گردشگری را به سوی خودش جذب کند . این کشور جزو معدود کشورهایی است که در هر شهر آن شگفتی های منحصر به فرد انتظار گردشگران می باشد و شاید به همین دلیل است که فرانسه به عنوان پر بازدید ترین کشور دنیا شناخته می شود . بخش هایی از این کشور در حاشیه آمریکای جنوبی ، سواحل کارائیب و همچنین اقیانوس هند واقع شده است.
مساحت این کشور ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد که وسیع‌ترین کشور اروپا غربی و سومین کشور اروپایی از نظر وسعت است که دارای سواحل دریایی گسترده‌ای می باشد.
شهر پاریس در مرکز کشور فرانسه قرار گرفته است. این شهر پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور و قطب تجارت و فرهنگ فرانسه تلقی می گردد.

موقعیت جغرافیایی فرانسه

 

آب و هوا

آب و هوای کشور فرانسه از شهری به شهر دیگر متفاوت است. بخش های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌وهوای معتدل ، بخش ‌های جنوبی آن نیز آب و هوای مدیترانه ای دارد. بخش‌های غربی فرانسه همچنین دارای اقلیم اقیانوسی است و بالطبع این مناطق از میزان بارش بالایی برخوردار بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کند. سایر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخوردار هستند. در پاریس به ندرت برف می بارد و بارش باران بصورت نم نم به همراه مه است. خشک ترین ماه سال در فرانسه ماه می است و خشک ترین بخش این کشور ، سواحل مدیترانه در جنوب فرانسه است که بارندگی در این مناطق در فصل های بهار و پاییز سنگین است.

 

جمعیت و زبان

جمعیت فرانسه در حال عبور از مرز ۶۷ میلیون نفر است که با این آمار، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا پس از آلمان قرار می‌گیرد.

 

اقتصاد

فرانسه پنجمین اقتصاد دنیا است و در سال ۲۰۱۴ تولید ناخالص داخلی فرانسه بنا بر آمارهای بانک جهانی بالغ بر ۲۸۲۹ میلیارد دلار بوده است. کشور فرانسه عهده دار قریب به یک‌پنجم تولید ناخالص داخلی حوزه اروپا است. بخش خدمات با بیش از ۷۰ درصد سهم، مهم‌ترین بخش اقتصاد این کشور است. در حوزه صنعت، کشور فرانسه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی ، صنایع خودرو سازی ، هوایی و ریلی است.

سیاست و مذهب

قانون اساسی فرانسه برپایه یک همه‌پرسی در ۴ اکتبر ۱۹۵۸ به رسمیت رسیده‌است. این قانون تأکید بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات دارد که در آن، حق حاکمیت به مردم داد اعطا شده است. اعلامیه حقوق بشر و شهروند که در انقلاب فرانسه تدوین شد و در نوع خود یکی از نخستین سندهای تاریخی در این زمینه به‌شمار می‌آید، به گونه‌ای بیانگر باورهای این کشور است.

سیاست و مذهب فرانسه