شهرهای کانادا
29 آوریل

شهرهای کانادا

شهرهای کانادا از لحاظ کیفیت زندگی و امکانات رفاهی و اجتماعی همواره در بین برترین شهرهای جهان قرار دارند. کانادا از لحاظ وسعت دومین کشور بزرگ جهان و از لحاظ جمعیت جایگاه سی و ششم را به خود اختصاص داده است. این کشور از ۳ منطقه و ۱۰ استان تشکیل گردیده است که زیر نظر دولت فدرال مرکزی اداره می گردند، البته در برخی از موارد نظیر برنامه های مهاجرتی و تحصیل ایالت های کانادا به صورت مستقل عمل می کنند.

تناسب وسعت و جمعیت در کانادا به همراه منابع طبیعی بسیار غنی و ذخایر عظیم انرژی بالاترین شاخص کیفیت زندگی برای افراد جامعه را به ارمغان آورده است. این شرایط باعث رشد روزافزون آمار مهاجرت به این کشور شده است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد از جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می دهند.

آشنایی با بهترین شهرهای کانادا

Familiarity with Canadian cities

کلیه شهرهای کانادا از امکانات و شرایط بسیار ایده الی برخوردار می باشند، انتخاب بهترین شهرهای کانادا از دیدگاه هر فرد می تواند متفاوت باشد، در واقع افراد با توجه به روحیات و نیازهای خود می توانند بهترین شهر کانادا برای زندگی، کار و تحصیل را انتخاب نمایند.

به طور کلی مناطق شمالی کانادا به دلیل سرمای بیش از حد هوا بسیار کم جمعیت و حتی در برخی نواحی خالی از سکنه هستند، در صورتی که مناطق مرکزی و جنوبی این کشور به علت شرایط آب و هوایی مطلوب از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. از سوی دیگر از لحاظ اقتصادی، امکانات آموزشی و تفریحی شهرهای کانادا تفاوت های محسوسی با یکدیگر دارند. در ادامه این مطلب با بهترین شهرهای کانادا از نظر اقتصادی، تحصیلی و گردشگری بیشتر آشنا خواهیم شد.

بهبهترین شهرهای کانادا برای کار

بخش اعظمی از اقتصاد کانادا مبتنی بر بازار آزاد و صادرات است. از سوی دیگر از لحاظ ذخایر نفتی و منابع طبیعی کانادا در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد. اجرای سیاست های مالی دقیق در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی و شرکت های مطرح بین المللی باعث به وجود آمدن سالیانه بیش از ۳۰۰ هزار موقعیت شغلی تمام وقت، افزایش اشتغال زایی و شکوفایی اقتصادی کانادا را در پی داشته است.

به طور کلی دولت کانادا نسبت به کشورهای اروپایی مداخله کمتری در فعالیت های اقتصادی شهرها و ایالت های این کشور دارد. علاوه بر ذخایر انرژی و منابع طبیعی تولید ماشین آلات، صنایع هوایی و چوب از منبع اصلی درآمد در کانادا می باشد. معمولاً هر یک از ایالت های کانادا در برخی از فعالیت ها اقتصادی و زمینه های شغلی نسبت به یکدیگر برتری دارند. اولین شاخص Urban Work Index مربوط به شهرهای جوان اخیرا منتشر شد که این اقدام توسط RBC تامین مالی شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده توسط RBC، این اولین بار است که این طبقه بندی بر اساس هزینه های زندگی، درآمد و موقعیت های شغلی مناسب برای کاریابی جوانان در شهرهای مختلف کانادا انجام شده است. این شاخص ۲۱ شهر کانادا را بر اساس ۴۸ معیار شغلی در شهر دسته بندی نموده است، نکته جالب در این رتبه بندی قرار گرفتن تورنتو در جایگاه دهم و ونکوور در جایگاه پانزدهم است. ۹ شهر برتر کانادا در این رتبه بندی با احتساب به امتیازات کسب شده به شرح ذیل می باشند.

نام شهر ادمونتون مونترال اتاوا سادبری کیچنر/واترلو همیلتون کبک میسی ساگا ویکتوریا
جمع امتیازات ۷۱۳٫۸۶ ۷۰۸٫۱۳ ۶۹۷٫۹۱  ۶۸۱٫۵۲  ۶۶۵٫۶۳ ۶۵۵٫۴۰ ۶۴۵٫۹۰ ۶۴۱٫۸۱  ۶۳۵٫۳۷

بهترین شهرهای کانادا برای زندگی

شهرهای کانادا از جهات بسیاری نظیر شرایط اقتصادی، هزینه های زندگی، آب و هوا، امکانات و حتی قوانین تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. از این رو انتخاب شهر مناسب برای زندگی، کار یا تحصیل از اهمیت فراوانی برخوردار است. در واقع افراد با توجه به نیازهای فردی و هدف خود می توانند با جمع آوری اطلاعات کامل در مورد امکانات، شرایط و قوانین شهرها و ایالت های مختلف کانادا بهترین مکان برای زندگی در این کشور را انتخاب نمایند.

بهترین شهرها برای زندگیهرساله برخی از سازمان های تحقیقاتی و آماری با ارزیابی شاخص هایی نظیر هزینه های زندگی، میزان درآمد فردی، فرصت های شغلی، امکانات رفاهی و اجتماعی، سیستم حمل و نقل عمومی، شرایط آب و هوایی و … لیستی از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی را ارائه می نمایند. البته در این لیست تناسب وسعت و جمعیت شهرها معمولاً لحاظ نمی گردد. در حال حاضر ۳ شهر برتر کانادا برای زندگی به شرح ذیل می باشند.

جهت اطلاع از شرایط زندگی در کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: زندگی در کانادا

بوشرویل (Boucherville) در استان کبک

شهر بوشرویل طی ۵ سال اخیر همواره در بین ۱۰ شهر برتر کانادا برای زندگی قرار داشته است. این شهر با جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار نفر شهری کوچک و کم جمعیت به شمار می آید، بوشرویل از کمترین نرخ بیکاری در کانادا برخوردار است، از سوی دیگر سطح درآمد بالا و هزینه های مناسب زندگی خصوصآ در بخش مسکن این شهر به در رتبه نخست بهترین شهرهای کانادا برای زندگی قرار داده است.

اتاوا (Ottawa) در استان انتاریو

اتاوا پایتخت کانادا و یکی از کلان شهرهای این کشور به شمار می آید که سال گذشته به عنوان چهارمین شهر برتر کانادا برای زندگی شناخته شد ولی امسال با ۲ پله سعود به دومین شهر برتر کانادا برای زندگی تبدیل گردیده است. سعود اتاوا به رتبه دوم بسیار حائز اهمیت است، زیرا رشد استانداردها و شاخص های زندگی در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک به مراتب سخت تر خواهد بود. سطح درآمد بالا،دسترسی به خدمات درمانی ایده ال و سیستم حمل و نقل مناسب از عوامل اصلی رشد این شهر به شمار می آیند.

برلینگتن (Burlington) در استان انتاریو

شهر برلینگتن در غرب دریاچه تورنتو واقع گردیده است، برلینگتن یکی از مراکز اصلی صنعتی و اقتصادی در استان انتاریو می باشد، از این رو نرخ بیکاری در این شهر در پایین تر حد قرار دارد، علاوه بر اقتصاد قدرتمند برلینگتن از جمله زیباترین شهرهای کانادا محسوب می شود که جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی متعددی را در دل خود جای داده است. به طور کلی موقعیت های شغلی مناسب با درآمد قابل توجه، امکانات رفاهی و اجتماعی فوق العاده و امنیت برلینگتن را به سومین شهر برتر کانادا برای زندگی تبدیل نموده است.

بهترین شهرها برای تحصیلبهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

کانادا همواره جزو مقاصد برتر برای دانشجویان بین المللی است، این کشور با ۸۰ دانشگاه معتبر و بیش از ۲۴۰ کالج که همگی از امکانات آموزشی ایده الی برخوردار می باشند به عنوان یکی از ۵ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی شناخته شده است. کلیه ایالت های کانادا دارای دانشگاه های مطرح و معتبری هستند که در این بین ایالت کبک به نوعی بهشت دانشجویان محسوب می شود. در ادامه با شهرهای برتر کانادا برای تحصیل بیشتر آشنا خواهیم شد.

مونترال

بدون تردید مونترال پایتخت فرهنگی کانادا و یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در این کشور به شمار می آید. طبق آمار انتشار یافته در سایت سازمان جهانی QS مونترال به عنوان بهترین شهر دانشجویی جهان لقب گرفته است. حضور دانشگاه های بسیار معتبر نظیر مک گیل که در رنک ۱۷ جهان قرار دارد شهر مونترال همواره در بین ۱۰ شهر برتر جهان برای تحصیل قرار دارد.

از مهم ترین عوامل انتخاب مونترال به عنوان بهترین شهر دانشجویی کانادا و حتی جهان می توان به مواردی نظیر امکانات آموزشی ایده ال، دانشگاه های فوق العاده معتبر، موقعیت شغلی مناسب برای دانشجویان و استانداردهای بالای زندگی اشاره نمود.

اتاوا

بر اساس نظر سنجی های انجام شده پس از مونترال شهر اتاوا بنا به دلایلی نظیر کیفیت بالای زندگی، فرهنگ دانشجو محور جامعه و امکانات ایده ال رفاهی و اجتماعی به دومین شهر دانشجویی کانادا تبدیل گردیده است. از سوی دیگر دانشگاه های بسیار معتبر و موقعیت های شغلی مناسب از دیگر دلایل محبوبیت اتاوا در بین دانشجویان بین المللی است.

ونکوور

بر اساس آمار انتشار یافته از سوی سازمان جهانی در ارتباط با بهترین شهرهای دانشجویی جهانQS ونکوور در رتبه دهم قرار دارد. ونکوور دارای دانشگاه های بسیار معتبر نظیر بریتیش کلمبیا و سایمون فریزر است که جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان می باشند، سایمون فریزر به لطف پردیس اصلی خود که در منطقه حفاظت شده برونبی خارج از شهر واقع گردیده است، فضای آموزشی بسیار منحصر به فرد و ویژه ای را نسبت به سایر دانشگاه های کانادا ارائه می کند.

پرجمعیت ترین شهرهای کاناداپرجمعیت ترین شهرهای کانادا

کانادا پس از روسیه دومین کشور پهناور جهان می باشد، در حالیکه تنها ۳۷،۷۴۲،۱۵۴ جمعیت دارد. تناسب جمعیت و وسعت در کانادا باعث گردیده این کشور از کمترین تراکم جمعیتی در قاره آمریکا برخوردا باشد. یکی از دلایل اصلی این موضوع مناطق شمالی کانادا می باشند که به دلیل نزدیکی به قطب از آب و هوای بسیار سردی برخوردار هستند به حدی که بسیاری از مناطق شمالی کانادا خالی از سکنه هستند. در واقع بیش از ۷۵ درصد جمعیت کانادا در مناطق جنوبی و مرکزی این کشور سکونت دارند.

تورنتو

تورنتو پایتخت اقتصادی کانادا و از جمله مراکز تجاری بین المللی است که شهرتی جهانی دارد. بر اساس آمار انتشار یافته از مجله فوربز، تورنتو یکی از ده شهر قدرتمند اقتصادی جهان و یکی از شهرهای به سرعت در حال رشد در میان کشورهای جی۷ است. همچنین پرایس واتر هاوس کوپرز این شهر را دومین کلان‌شهر قدرتمند جهان اعلام کرده‌ است. در حال حاضر تورنتو با جمعیتی بالغ بر ۲٫۶۰۰٫۰۰۰ نفر پر جمعیت ترین شهر کانادا می باشد. لازم به ذکر است هزینه های زندگی در این کلان شهر پر زرق و برق به مراتب بیشتر از سایر شهرهای کانادا خواهد بود.

مونترال

مونترال با جمعیتی بالغ بر ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ نفر پس از تورنتو به عنوان دومین شهر پر جمعیت کانادا محسوب می شود. از سوی دیگر مونترال بزرگترین شهر فرانسوی زبان در کانادا است که به پاریس کانادا شهرت دارد. در حال حاضر نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت این شهر انگلیسی زبان هستند و تا حدودی به زبان فرانسوی آشنایی دارند. مونترال به واسطه وجود دانشگاه های بسیار معتبر و امکانات رفاهی و اجتماعی ایده ال به عنوان بهترین شهر دانشجویی جهان شناخته شده است.

کلگری

کلگری بزرگترین شهر ایالت آلبرتا به شمار می آید، در حال حاضر کلگری با جمعیتی با لغ بر ۱،۰۱۹،۹۴۲ نفر به عنوان سومین شهر پرجمعیت کانادا محسوب می شود. کلگری دارای منابع عظیم انرژی خصوصاً نفت می باشد. از این رو کلگری به پایتخت نفت کانادا شهرت فراوان دارد. طبق نظر سنجی انجام شده توسط هفته نامه معتبر اکونومیست، کلگری در میان ۵ شهر برتر جهان برای زندگی قرار دارد. این شهر دارای بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) در سرتاسر کانادا است.

زیباترین شهرهای کانادا

بدون شک کانادا یکی از زیباترین کشورهای جهان است، این کشور تلفیقی فریبنده از مناظر طبیعی حیرت انگیز، کوه های پوشیده از برف، سواحل رویایی و زندگی مدرن شهری را در دل خود جای داده است. در بسیاری از شهرهای کانادا با وجود امکانات مدرن و معماری های فوق العاده حیات وحش و طبیعت بکر این کشور را می توان لمس کرد. در این بخش از مطلب با ۳ شهر بسیار زیبای کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

اتاوا (Ottawa)

اتاوا پایتخت رنگارنگ کانادا به واسطه سبک معماری حیرت انگیز در فضای شهری که مملو از ساختمان های زیبا و تزئین شده با سنگ های گرانبها است به همراه مناظر طبیعی بکر و چشم نواز همواره به عنوان یکی از زیباترین شهرهای کانادا محسوب می شود. از لحاظ کیفیت زندگی اتاوا در بین ۱۰ شهر برتر جهان قرار دارد.

شهر کبک (Quebec City)

کبک قدیمی ترین شهر محسور در آمریکای شمالی است که به شکل خاصی در دماغه الماس قرار دارد. این شهر به واسطه بناهای تاریخی و معماری فوق العاده ای که دارد در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. خیابان های سنگفرش شده، کلیساهای بزرگ و کافه های کنار آب تداعی گر شهرهای سنتی اروپا است. از سوی دیگر چشم انداز خیره کننده قلعه Frontenac که یکی از زیباترین بناها در کبک می باشد از جذابیت فراوانی برخوردار است. کلیه مناطق در کبک سیتی از جاذبه های فراوانی برخوردار هستند، به عنوان مثال رستوران ها، مغازه ها و زندگی شبانه هیجان انگیزی در مناطقی همچون St-Roch، St-Jean-Baptiste و Montcalm وجود دارد، که باعث جذب گردشگران بسیاری می شود.

شهر بنف (Banff Town)

شهر کوچک بانف در پارک ملی معروف بانف واقع شده و تنها چند هزار نفر ساکن آن هستند با این حال هر ساله میلیون ها نفر از آن بازدید می کنند. داستان گردشگری این شهر با بازگشایی هتل زیبای Banff Springs شروع شد. از آن زمان ابعاد این شهر حدود ۳ مایل مربع افزایش داشته است اما همواره توجه شده که این گسترش به محیط اطراف صدمه ای وارد نکند. ممکن است که در این شهر رستوران ها و مغازه های زیادی وجود داشته باشند اما شما هیچ گاه خود را دور از حیات وحش حس نمی کنید.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گیری نمود که شهرهای کانادا از بالاترین استانداردهای زندگی و امکانات رفاهی و اجتماعی برخوردار می باشند، در واقع هر یک از ایالت ها و شهرهای کانادا مزیت های متنوعی را ارائه می نمایند. از این رو متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند با جمع آوری اطلاعات کافی در مورد شرایط و امکانات شهرهای کانادا مقصد ایده ال خود را برای زندگی، کار یا تحصیل در این کشور انتخاب نمایند.

برای اطلاع از شرایط مهاجرت و انواع روش های مهاجرتی کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: مهاجرت به کانادا

 

برچسب:

ارسال دیدگاه