سرمایه گذاری
02 مه

سرمایه گذاری

بسیاری از افراد به دنبال راهی برای مهاجرت هستند که علاوه بر دریافت اقامت بتوانند درآمد نیز داشته باشند، بهترین گزینه برای این دسته از افراد سرمایه گذاری در کشورهای مختلف می باشد.

“سرمایه گذاری” در هر کشور دارای شرایط و هزینه های مخصوص به خود می باشد. در ابتدا برای اقدام در این زمینه، فرد متقاضی باید در مورد کشور مورد نظر، شرایط اقتصادی، هزینه ها، مالیات ها و… اطلاعات دقیق کسب کند تا بتواند به نتیجه دلخواه برسد.
در آغاز کار سوالاتی مثل: شرایط سرمایه گذاری در کشورهای مختلف چیست؟ چه روش هایی برای سرمایه گذاری وجود دارد؟ بهترین روش سرمایه گذاری چه می باشد؟ هزینه های سرمایه گذاری به چه صورت است؟ و… به ذهن متبادر می شود که در ادامه به سوالات فوق و موارد بیش تر پاسخ خواهیم داد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

Migration through investment

یکی از پر تقاضا ترین روش های اخذ اقامت کشورهای مختلف، سرمایه گذاری می باشد. برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باید با قوانین و مقررات کشور مورد نظر آشنا بود. البته برخی از کشورها دارای شرایط نسبتا دشوار برای سرمایه گذاری هستند اما برخی دیگر شرایط را برای متقاضیان سرمایه گذاری تسهیل کرده اند. عموما کشورهای پیشرفته و صنعتی به دلیل شرایط مطلوب و متقاضیان بسیار شرایط نسبتا دشوار و پر هزینه ای را برای سرمایه گذاری در نظر گرفته اند اما کشور های در حال توسعه عموما به دلیل جذب سرمایه گذار شرایطی مناسب برای سرمایه گذاری در نظر گرفته اند که با توجه به شرایط هر یک می توان برای سرمایه گذاری در آن ها اقدام کرد.

انواع روش های سرمایه گذاریانواع روش های سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در کشورهای مختلف روش های متنوعی وجود دارد که برخی از کشورها از تمام روش ها برای جذب سرمایه گذار استفاده می کنند ولی برخی دیگر به چند روش محدود بسنده کرده اند یعنی برای دریافت اقامت، روش های مشخص سرمایه گذاری را معین کرده اند و برای سایر روش ها اقامت اعطا نمی کنند. عمده راه های سرمایه گذاری در کشورهای مختلف عبارت اند از:

 • خرید ملک
 • ثبت شرکت
 • استارت آپ
 • کارآفرینی
 • تمکن مالی
 • خرید اوراق قرضه

که هر یک از موارد مذکور دارای شرایط و مقرراتی هستند که در صورت دارا بودن آن ها می توان برای آن ها اقدام کرد. در ادامه به توضیح هر یک از موارد مذکور می پردازیم.

خرید ملک

یکی از روش های سریع و راحت دریافت اقامت کشورهای خارجی خرید ملک می باشد. البته برخی از کشورها این امکان را ایجاد کرده اند که با خرید ملک بتوان اقامت آن ها را دریافت کرد ولی در اکثر کشورها مخصوصا کشورهای پیشرفته و بزرگ مانند انگلیس خرید ملک باعث دریافت اقامت نمی شود ولی کشورهایی نیز وجود دارند که با خرید ملک با حداقل ارزش معینی می توان اقامت آن ها را دریافت کرد. در ادامه به این کشورها و حداقل هزینه های خرید ملک اشاره خواهیم کرد:

نام کشور پرتغال اسپانیا یونان قبرس ترکیه مالتا بلغارستان
 حداقل ارزش ملک ۳۵۰ هزار یورو  ۵۰۰ هزار یورو  ۲۵۰ هزار یورو ۳۰۰ هزار یورو  ۲۵۰ هزار یورو ۲۸۰ هزار یورو ۵۰۰ هزار یورو

 

ثبت شرکت

افرادی که در زمینه تجارت فعال هستند و دارای سابقه در این زمینه می باشند عموما از طریق ثبت شرکت در کشورهای خارجی اقدام می نمایند. در این مورد باید فرد متقاضی دارای شرایط کشور مقصد باشد تا بتواند در این باره اقدام کند. به صورت کلی برای ثبت شرکت در اکثر کشورها شرایط ذیل را باید دارا بود :

 1. داشتن سابقه در زمینه تجارت و تولید
 2. ارائه بیزینس پلن یا طرح تجاری به کشور مورد نظر
 3. داشتن تمکن مالی لازم
 4. سود ده بودن کسب وکار مورد نظر
 5. نداشتن سو سابقه کیفری
 6. نداشتن سابقه ورشکستگی و …

البته حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در هر کشور متفاوت است مثلا برای ثبت شرکت در کشور فرانسه به حداقل ۴۰ هزار یورو سرمایه و برای ثبت شرکت در کشوری مانند لیتوانی حداقل به ۲۰ هزار یورو نیاز است. طبیعتا هزینه های ثبت شرکت در کشورهای بزرگ و صنعتی بیشتر و شرایط آن ها نیز سخت تر می باشد. عموما در این روش به متقاضی و خانواده وی اقامت یک ساله اعطا می شود و در صورتی که کسب و کار اجرایی دارای بازده مثبت و سود ده باشد اقامت تمدید می شود و عموما بعد از ۵ سال تمدید می توان درخواست اقامت دائم را نمود.

جهت اطلاع از شرایط ثبت شرکت در اروپا این مقاله را مطالعه نمایید: ثبت شرکت در اروپا

استارت آپ

سرمایه گذاری از طریق ایجاد استارت آپ یکی دیگر از روش های مورد تقاضا می باشد. در این روش فرد متقاضی باید دارای سابقه کار در زمینه استارت آپ، دارای ایده ای نو و اقتصادی باشد تا بتواند برای اجرای طرح خود نظر کشور مورد نظر را جلب نماید.

در این زمینه کشور کانادا پیشرو می باشد و شرایط مناسبی برای افرادی که دارای ایده های جذاب و نوآورانه هستند در نظر گرفته است. در صورتی که فردی ایده خود را برای اجرا به کشور کانادا ارائه دهد و طرح مورد پذیرش قرار بگیرد از طرف دولت این کشور سرمایه گذارانی کانادایی معرفی می شوند تا بر روی ایده سرمایه گذاری کنند. در صورت اجرایی شدن ایده می توان اقامت کشور کانادا را کسب کرد.

کارآفرینی

روش کارآفرینی مشابه روش ثبت شرکت است با این تفاوت که یکی از شروط اصلی آن به کار گیری اتباع کشور مورد نظر می باشد. افرادی که قصد سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی را دارند باید دارای شروط ذیل باشند :

 • داشتن سابقه فعالیت در زمینه تجاری
 • ارائه بیزینس پلن و کسب موافقت کشور مذکور
 • داشتن تمکن مالی لازم
 • ایجاد کار برای اتباع آن کشور
 • منطبق بودن کسب و کار با قوانین کشور مذکور
 • دائمی بودن کسب و کار
 • داشتن تسلط به زبان کشور مورد نظر
 • داشتن تحصیلات مناسب و…

در این زمینه کشورهای مختلفی برای سرمایه گذاران می تواند مناسب باشد که از جمله آن ها می توان به کشور کانادا اشاره کرد. برای کارآفرینی در این کشور باید علاوه بر شرایط، در سیستم امتیاز بندی، امتیاز لازم را کسب کرد تا بتوان برای این روش در این کشور اقدام کرد.

جهت اطلاع از شرایط کارآفرینی در بلغارستان اینجا کلیک نمایید.

تمکن مالی

این روش مخصوص برخی از کشورها مانند اسپانیا و اتریش است که فرد متقاضی اگر ثابت کند در ایران بین ۲۵ تا ۳۰ هزار یورو سرمایه و ماهانه بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو درآمد دارد به صورتی که برای کسب درآمد شرط حضور در ایران لازم نیست می تواند برای دریافت اقامت کشورهای مذکور اقدام کند. در این روش ابتدا به فرد اقامت یک ساله اعطا می شود و در صورت تمدید بعد از ۵ سال می تواند درخواست اقامت دائم را نماید.

خرید اوراق قرضه

در این روش شما با سرمایه گذاری مستقیم از طریق خرید اوراق قرضه دولتی می توانید اقامت کشور مورد نظر را دریافت کنید. برای مثال برای خرید اوراق قرضه در کشور اسپانیا حداقل به ۲ میلیون یورو و برای کشوری مانند مجارستان به ۲۵۰ هزار یورو احتیاج دارید. با خرید این اوراق از دولت کشورهای مذکور، تا چند سال اجازه دریافت آن را ندارید اما به شما اقامت اعطا می شود.

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

طبیعتا هزینه سرمایه گذاری در کشورهای پیشرفته و صنعتی بیشتر از کشورهای در حال توسعه می باشد اما این کشورها هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند و سرمایه گذاری در هر یک از این کشورها دارای مزایا و معایبی است. در اینجا کم هزینه ترین کشورها برای سرمایه گذاری از روش های مختلف را بیان می کنیم :

خرید ملک

کم هزینه ترین کشورهایی که با خرید ملک می توان اقامت آن ها را دریافت کرد بدین ترتیب هستند:

 • کلمبیا با خرید ملک به ارزش ۱۵۰ هزار دلار
 • برزیل با خرید ملک به ارزش ۱۶۰ هزار دلار
 • پاناما با خرید ملک به ارزش ۲۰۰ هزار دلار
 • ترکیه با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار یورو
 • یونان با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار یورو

ثبت شرکت و کارآفرینی

عموما هزینه های ثبت شرکت و کارآفرینی در کشورهای در حال توسعه و رو به رشد به دلیل جذب سرمایه گذاران خارجی کم تر از کشورهای پیشرفته و صنعتی می باشد. کم هزینه ترین کشورها برای ثبت شرکت بدین شرح می باشد :

 • گرجستان
 • لیتوانی
 • مجارستان
 • اسلوواکی
 • لهستان

نتیجه گیری

اگر می خواهید از روشی مطمئن و نسبتا مناسب مهاجرت نمایید و اقامت آن کشور را هم اخذ کنید، سرمایه گذاری یکی از گزینه های اصلی برای شما می باشد. یکی از شرایط اصلی در این روش تامین هزینه های مورد نیاز است و در صورت داشتن سایر شرایط شما می توانید آینده ای مطلوب برای خود رقم بزنید. در این باره نظر شما چه می باشد؟

ارسال دیدگاه