ویزای بلغارستان
03 آوریل

سرمایه گذاری در بلغارستان

سرمایه گذاری در بلغارستان یکی از روش های اخذ اقامت بلغارستان می باشد که می تواند در صورت داشتن شرایط، باعث اخذ پاسپورت این کشور گردد. از آن جا که بلغارستان عضو اتحادیه اروپا می باشد و در آینده ای نه چندان دور عضو شینگن هم می شود افراد زیادی خواهان کسب اقامت کشور بلغارستان هستند که سرمایه گذاری می تواند روش مطلوبی برای آنان باشد.

از دیگر مزایای سرمایه گذاری در کشور بلغارستان می توان به عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، نرخ های پایین مالیاتی و هزینه های کم نیروی کار در این کشور اشاره کرد. جهت سرمایه گذاری در بلغارستان می توان از طریق ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و یا سایر موارد اقدام کرد.

گروه تحریریه کار سازان آریان پارس با توجه به استقبال افراد برای سرمایه گذاری در بلغارستان اقدام به بررسی شرایط، قوانین و روش های سرمایه گذاری در این کشور نموده است تا علاقه مندان بتوانند با آگاهی کامل در این زمینه اقدام نمایند.

شرایط سرمایه گذاری در بلغارستان

Investment conditions in Bulgaria

برای سرمایه گذاری در بلغارستان شخص متقاضی باید دارای شروط ذیل باشد و در صورت داشتن شرایط می تواند جهت سرمایه گذاری در کشور بلغارستان اقدام کند:

 •  رسیدن به سن ۱۸ سال
 •  جهت انجام امور اقامت خود حداقل ۲ بار به این کشور سفر کرده باشد
 •  اثبات منشا دارایی های خود
 •  نداشتن سوءپیشینه در محاکم ایران و بلغارستان
 •  ارائه گواهی پزشکی مبنی بر سلامت کامل
 •  داشتن ویزای بلند مدت کشور بلغارستان

افراد متقاضی برای اخذ ویزای بلند مدت کشور بلغارستان می توانند از سه روش استفاده کنند:

 1.  شخص در کشور بلغارستان مالک یک شرکت باشد که حداقل ۱۰ نفر از اتباع بلغارستان در آن مشغول به کار باشند.
 2.  شخص به عنوان نماینده تجاری یک شرکت خارجی در بلغارستان فعالیت کند.
 3.  شخص متقاضی در این کشور مشغول به کار باشد.

در صورتی که شخصی دارای شرایط مذکور باشد و بتواند ویزای بلند مدت تجاری خود را دریافت کند می تواند جهت سرمایه گذاری در بلغارستان اقدام نماید و بعد از حداقل ۵ سال اقامت به صورت قانونی درخواست اقامت دائم بلغارستان را نماید.

سرمایه گذاری در بلغارستان

جهت آشنایی جامع و کاملتر با اخذ ویزای بلغارستان، مقاله ویزای بلغارستان را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.

قوانین سرمایه گذاری در بلغارستان

کشور بلغارستان برای جذب سرمایه گذاری خارجی در این کشور شرایط مطلوبی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است که می توان به نرخ پایین مالیات، نیروی کار ارزان و هزینه های معقول سرمایه گذاری اشاره کرد.طبق قوانین بلغارستان اشخاص برای فعالیت در بلغارستان، نیاز به مجوز کار دارند البته ۲ دسته از اتباع خارجی از این قاعده مستثنی هستند:

 •  اشخاصی که به عنوان نمایندگان تجاری شرکت های خارجی در بلغارستان فعالیت می کنند.
 •  اشخاصی که دارای اقامت طولانی یا بلند مدت بلغارستان می باشند.

با دریافت اجازه اقامت بلند مدت در کشور بلغارستان، فرد مجاز به انتخاب هر شهر برای زندگی خود می باشد و از نظر انتخاب محل زندگی محدودیتی ندارد همچنین این دسته از افراد از تمام حقوق اتباع بلغاری به جز مواردی که مخصوص شهروندان بلغاری است برخودار می گردند.

روش های سرمایه گذاری در کشور بلغارستان

برای سرمایه گذاری در بلغارستان روش های مختلفی مانند خرید اوراق قرضه دولتی، سرمایه گذاری مالی، خرید ملک و ثبت شرکت وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک از این روش ها می پردازیم.

 1.  سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
  در این روش افراد متقاضی باید مبلغی حدود ۵۱۵ هزار یورو را به شکل اوراق قرضه برای مدت ۵ سال سپرده گذاری کنند. این مبلغ بعد از ۵ سال بدون بهره به شخص مسترد می شود. هم چنین اگر میزان سرمایه گذاری ۱ میلیون یورو باشد فرآیند اخذ پاسپورت این کشور به یک سال خواهد رسید. این روش به صورت کامل تضمین شده می باشد.
 2.  سرمایه گذاری مالی
  در این روش شما با پرداخت ۱۸۰ هزار یورو به دولت بلغارستان اقامت دائم این کشور را به همراه خانواده دریافت خواهید کرد البته این مبلغ به شما باز گردانده نخواهد شد.
 3. خرید ملک
  در صورت خرید ملک مسکونی یا تجاری در بلغارستان به شما اقامت یک ساله داده می شود که در صورت تمدید هرساله این اقامت بعد از پنج سال امکان درخواست اقامت دائم وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله خرید ملک در بلغارستان مراجعه نمایید.
 4. ثبت شرکت
  جهت ثبت شرکت در کشور بلغارستان باید طرح تجاری مورد نظر خود را به اتاق بازرگانی این کشور ارائه دهید و در صورت موافقت می توانید اقدام به راه اندازی طرح تجاری خود کنید. البته در صورتی که شما اقدام به استخدام حداقل ۱۰ نفر نیروی کار بلغاری در بیزینس خود کنید بعد از پنج سال می توانید درخواست اقامت دائم بدهید.
 5. اخذ نمایندگی شرکت تجاری خارجی
  افراد کارآفرینی که دارای شرکت تجاری هستند قادر خواهند بود درخواست ثبت نمایندگی در کشور بلغارستان نمایند و در صورت دریافت مجوز، شخصی که به عنوان نماینده در بلغارستان معرفی شده است اقامت بلغارستان را اخذ می نماید.

سرمایه گذاری در بلغارستان

هزینه های سرمایه گذاری در بلغارستان

هزینه های سرمایه گذاری در کشور بلغارستان نسبت به سایر کشور های اروپایی مناسب می باشد و به همین دلیل متقاضیان اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری رو به افزایش است. در ادامه به بررسی هزینه هر یک از روش های سرمایه گذاری می پردازیم.

 1.  هزینه خرید اوراق قرضه دولتی
  جهت خرید اوراق قرضه دولتی در بلغارستان به مبلغی در حدود ۵۱۵ هزار یورو نیازمند می باشید.
 2. هزینه سرمایه گذاری مالی
  هزینه برای این روش ۱۸۰ هزار یورو می باشد که این مبلغ به شما مسترد نخواهد شد و فقط می توانید جهت دریافت یک وام ۵۱۱ هزار یورویی اقدام نمایید مشروط به اینکه تمکن ۱ میلیون یورویی را به بانک بلغاری نشان دهید.
 3. هزینه خرید ملک
  هزینه خرید ملک در این کشور نسبتا پایین می باشد برای مثال برای خرید یک آپارتمان ۷۰ متری حدود ۶۲ هزار یورو نیاز دارید. به طور کلی هزینه خرید ملک در بلغارستان بین ۶۰ تا ۹۵ هزار یورو می باشد، برای کسب اقامت بلغارستان حداقل ارزش ملک باید ۲۵۰ هزار یورو باشد.
 4. هزینه ثبت شرکت
  در کشور بلغارستان شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی از رایج ترین نوع شرکت ها هستند که حداقل سرمایه برای ایجاد شرکت سهامی ۲۶ هزار یورو و در شرکت با مسئولیت محدود هر شریک با ۱ یورو سرمایه می توانند اقدام به سرمایه گذاری نمایند.
 5. هزینه اخذ نمایندگی تجاری
  جهت اخذ نمایندگی تجاری در بلغارستان هزینه زیادی نیاز نیست و فقط شامل هزینه های سفارتی و امور اداری می باشد.
  لازم به ذکر است در همه روش های ذکر شده برای شخص متقاضی و همسر وی ۲۵ هزار یورو و برای هر وابسته واجد شرایط مبلغ ۲٫۵۰۰ هزار یورو دریافت می شود که در صورت عدم پذیرش ویزا مسترد نمی شود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بلغارستان

طبیعتا سرمایه گذاری در هر کشور دارای مزایا و معایبی است که کشور بلغارستان از این قاعده مستثنا نمی باشد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در این کشور می پردازیم.

مزایای سرمایه گذاری در بلغارستان

شرایط ذیل باعث می شود که سرمایه گذاری در این کشور برای بسیاری از افراد حتی اتباع سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار جذاب باشد:

سرمایه گذاری

 1. شرایط اقتصادی مثبت: در چند سال گذشته اقتصاد بلغارستان روبه رشد بوده و این امر تا کنون ادامه داشته است که این بازده مثبت برای سرمایه گذاران بسیار جذاب می باشد.
 2. شرایط مالیاتی بسیار مناسب: بلغارستان کم ترین نرخ مالیات را در بین کشورهای اتحادیه اروپا دارا می باشد که این امر باعث جذاب شدن سرمایه گذاری در این کشور می شود.
 3. نیروی کار ارزان: هزینه نیروی کار در این کشور کم ترین میزان در بین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد در حال حاضر حقوق نیروی کار در کشور بلغارستان حدود ۶۰۰ یورو در ماه می باشد.
 4. اعطای اقامت در زمان کم: هم اکنون افرادی که در کشور بلغارستان سرمایه گذاری می کنند ظرف کمتر یک سال می توانند اقامت این کشور را دریافت کنند.

معایب سرمایه گذاری در کشور بلغارستان

در کل معایب سرمایه گذاری در کشور بلغارستان بسیار کم تر از مزایای آن می باشد که این امر موجب افزایش متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور شده است.

 • زبان: اکثر مردم بلغارستان به زبان های بلغاری و روسی مسلط هستند و زبان انگلیسی زبان سوم این کشور می باشد به همین دلیل برای فعالیت در این کشور و ارتباط برقرار کردن با افراد نیازمند آشنایی با زبان بلغاری می باشید.
 • نداشتن اجازه بردن همراه: فرد سرمایه گذار در کشور بلغارستان در ابتدا نمی تواند همراه با خود داشته باشد و بعد از طی مراحل اداری در بلغارستان می تواند برای الحاق همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقدام نماید.

مراحل دریافت اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری

جهت دریافت اقامت دائم باید مراحلی مانند درخواست ویزای تایپD، ارائه مدارک، اقدام ID کارت، اقامت یک ساله و نهایتا اقامت دائم طی شود که در زیر به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

سرمایه گذاری بلغارستان

 1. درخواست ویزای تایپ D: اولین مرحله جهت دریافت اقامت دائم در کشور بلغارستان کسب ویزای بلند مدت از روش های مذکور است.
 2. ارائه مدارک: در این مرحله شخص متقاضی سرمایه گذاری در کشور بلغارستان باید اسناد و مدارک مور نیاز را ارائه دهد.
 3. دریافت ID کارت: یکی دیگر از مراحل در یافت ID کارت می باشد که دریافت این کارت ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد.
 4. در صورتی که فرد متقاضی دارای شرایط باشد اقامت یک ساله به او داده می شود.
 5. در صورتی که فرد در مدت ۵ سال حداقل دو سال را در کشور بلغارستان حضور داشته باشد می تواند جهت دریافت اقامت دائم اقدام کند.

نتیجه گیری

مهاجرت سرمایه گذاری به بلغارستان یکی از راه های مناسب برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. این برنامه در سال ۲۰۰۹ برای جذب سرمایه گذارانی که شهروند هیچ یک از کشورهای اروپایی نیستند به ازای ارائه اقامت دائم به وجود آمد. این کشور بستر مناسبی جهت فعالیت های اقتصادی با پرداخت کمترین مالیات و نیز محیطی امن و مناسب جهت سرمایه‌گذاری خارجی است. از این طریق متقاضی می‌تواند با سرمایه گذاری در بلغارستان اقامت دائم این کشور را اخذ نموده و پس از ۵ سال شهروندی این کشور را نیز با دریافت پاسپورت بلغارستان بدست آورد.

ارسال دیدگاه