زندگی در فرانسه
03 آوریل

زندگی در فرانسه

زندگی در فرانسه در بسیاری از مقیاس های رفاه و راحتی، در مقایسه با اکثر کشورهایی که شاخص زندگی بالاتری دارند، دارای عملکرد بهتری است. فرانسه در درآمد و ثروت، مسکن، وضعیت سلامت، مشارکت مدنی شهروندان، تعادل کار و زندگی و امنیت فردی، بالاتر از متوسط رتبه بندی می شود. این کشور در رفاه فردی، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، تحصیل و مهارت، شغل و درآمد پایین تر از متوسط رتبه بندی می شود. این رتبه ها براساس داده های گزینش شده در دسترس به دست آمده اند.

هنگامی که در مورد زندگی در فرانسه و یا هر کشور خارجی فکر می کنم، ارزیابی هزینه های زندگی نکته کلیدی برای من است. چقدر هزینه برای اجاره یا وام مسکن، آب و برق، مواد غذایی، تلفن، سرگرمی و غیره نیاز می باشد؟ به طور طبیعی این پاسخ برای همه یکسان نیست،این بستگی به شیوه زندگی شما دارد و این که شما قصد دارید تا زمانی که در فرانسه زندگی می کنید در کدام شهر ساکن شوید. مثلا شهر پر زرق و برق پاریس تقریبا بودجه زیادی نیاز دارد. اما با وجود تفاوت های شیوه زندگی، ممکن است احساس کنید که آیا می توانید در فرانسه راحت زندگی کنید.

شرایط زندگی در فرانسه

Living conditions in France

فرانسه بزرگترین کشور در اروپای غربی و کل اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ کل قاره اروپا می باشد. زندگی در فرانسه تجربه هیجان انگیزی از هیاهو و ماجراجویی خواهد بود، این کشور با جمعیتی بالغ بر ۶۸ میلیون نفر پس از آلمان دومین کشور پرجمعیت در اروپا است. فرانسه به پایتخت مد و فرهنگ جهان شهرت دارد، پاریس پایتخت پرآوازه فرانسه قطب اصلی تجارت، اقتصاد، مد و فرهنگ در فرانسه است که شهرتی جهانی دارد.

این کشور دارای رتبه پنجم در بین سایر کشورها از نظر بودجه و هزینه‌های نظامی است، همچنین از نظر ذخایر هسته‌ای دارای رتبه سوم را می باشد. فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته است که قدرت اقتصادی زیادی دارد. از دید اقتصادی، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و از نظر برابری قدرت خرید در رتبه هفتم جهان است.

از حیث آثار هنری و تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو فرانسه چهارمین کشور غنی در جهان می باشد، جاذبه های گردشگری فرانسه به اندازه ای زیاد است که سالیانه بیش از ۸۳ میلیون نفر از این کشور زیبا بازدید می نمایند، از این رو فرانسه از لحاظ جذب گردشگر برترین کشور جهان می باشد. با توجه به موارد ذکر شده در نگاه اول و از دیدگاه کلی زندگی در فرانسه برای افراد بسیاری به نظر لذت بخش خواهد بود، ولی زندگی در فرانسه چالش هایی را نیز در پی خواهد داشت که در ادامه مطلب با جنبه های مختلف زندگی در فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.

زندگی در فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه

یکی از مهم ترین دغدغه های موجود برای افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند به دست آوردن اطلاعت مفید در رابطه با هزینه های زندگی در این کشور است. هزینه های زندگی در فرانسه بسته به سبک زندگی افراد، شهر محل اقامت و تعداد نفرات خانواده افراد متغیر خواهد بود. به عنوان مثال هزینه زندگی برای یک فرد مجرد به صورت میانگین بین ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ یورو در ماه می باشد، در حالیکه هزینه زندگی یک خانواده ۲ نفره بین ۱۱۰۰ الی ۱۵۰۰ یورو خواهد بود. بدون تردید یکی از مهم ترین مزایای فرانسه امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور به صورت رایگان است.

اغلب دانشگاه های فرانسه دوره های تحصیلی را به صورت رایگان ارائه می دهند و این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برای دانشجویان برخوردار می باشد. دلیل اصلی اختلاف قیمت کم بین هزینه های زندگی یک فرد مجرد و هزینه زندگی یک خانواده ۲ نفره اجاره بهای مسکن می باشد که عمده هزینه های زندگی در فرانسه را تشکیل می دهد.

از سوی دیگر هزینه زندگی در شهرهای فرانسه بسیار متفاوت خواهد بود، به طور مثال هزینه زندگی در پاریس به صورت میانگین بین ۲۰ الی ۳۰ درصد از کلیه شهرهای فرانسه گران تر خواهد بود. و شهرهایی مانند ورسای و مون پلیه از جمله شهرهای ارزان برای زنگی به شمار می آیند. در ادامه با هزینه های زندگی در گرانترین و ارزانترین شهر فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

هزینه های زندگی در گرانترین شهر فرانسه

پاریس پایتخت فرانسه و پرجمعیت ترین شهر این کشور می باشد. این کلان شهر علاوه بر زرق و برق و جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد،

بزرگترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو یعنی نزدیک به ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد. پاریسی‌ها با دارا بودن ۴۲٬۷۰۰ دلار تولید ناخالص سرانه از این حیث رتبه اول در قاره اروپا را ازان خود نموده اند.

دفتر مرکزی ۳۶ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر جهان در پاریس قرار دارد که پس از توکیو از این نظر رتبه دوم جهان را در اختیار دارد. منطقه (لا دفانس) در شهر پاریس به عنوان مهم‌ترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته می‌شود. این شهر میزبان شماری از برجسته‌ترین سازمان‌های بین‌المللی هم‌چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین‌المللی است.

زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در پاریس بسته به منطقه مورد نظر بسیار متفاوت خواهد بود به طوری که هزینه اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر ۲ برابر گرانتر از یک آپارتمان در حومه پاریس می باشد. البته سطح درآمد فردی بالاتر و موقعیت های شغلی بیشتری در این شهر وجود دارد. به صورت میانگین هزینه های اصلی زندگی ماهیانه در پاریس برای یک نفر به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل  هزینه های جانبی
۸۰۰ الی ۱۱۵۰ یورو ۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو ۸۰ الی ۱۵۰ یورو ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو

 

هزینه زندگی در ارزانترین شهر فرانسه

شهر مون پلیه که در جنوب فرانسه واقع شده شرکت های مهمی را در خود جای داده است و تخصص هایی مانند کشاورزی ، بهداشت و محیط زیست در آن رونق دارد. دانشجویان فراوانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند این شهر به عنوان مقصد نهایی خویش انتخاب می نمایند، این موضوع باعث شده هزینه ها به صورت قابل توجهی کاهش یابند و مون پلیه به نوعی به عنوان یک شهر دانشجویی شناخته شود.

اجاره بهای پایین مسکن، هزینه های ناچیز خدمات اجتماعی و زندگی مقرون به صرفه برای اکثر جمعیت این شهر که دانشجویان می باشند سطح زندگی را برای اکثر افراد از جمله مهاجرین به حداقل رسانده است. هزینه های اصلی زندگی ماهانه در مون پلیه به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۴۵۰ الی ۶۵۰ یورو  ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو ۴۰ الی ۷۵ یورو  ۱۰۰ الی ۱۵۰ یورو

مزایای زندگی در فرانسه

زندگی در فرانسه فرصتی عالی برای تفکر در فرهنگی غنی و محیطی جذاب است. فرانسه کشوری توسعه یافته و فوق العاده پیشرفته در زمینه های مختلف نظیر اقتصاد، فرهنگ، مد، گردشگری، رفاه و … است. فرانسه سرزمین غذاهای لذیذ و متنوع، نوشیدنی های هیجان انگیز و بیش از ۳۵۰ نوع پنیر متفاوت است.
از لحاظ شاخص ها و استانداردهای زندگی فرانسه در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد. فرانسوی ها پس از خانواده بیشترین اهمیت را برای صرف غذا و تفریح قائل می باشند.

از دیگر مزایای قابل توجه برای زندگی در فرانسه تحصیل رایگان در این کشور است، درواقع شما می توانید با پرداخت هزینه های بسیار ناچیز و یا حتی به صورت رایگان در بهترین دانشگاه های اروپا تحصیلات خود را به پایان برسانید. به صورت کلی مزایای اصلی زندگی در فرانسه به شرح ذیل می باشد:

 •  کیفیت بالای زندگی
 •  استفاده از امکانات رفاهی و اجتماعی
 •  زندگی در کشوری فوق العاده زیبا و تاریخی
 •  موقعیت های شغلی مناسب
 •  تحصیل رایگان در اغلب مقاطع تحصیلی
 •  دریافت خدمات درمانی رایگان
 •  امکان سفر به کلیه کشورهای حوزه شینگن
 •  آب و هوای مطبوع و ۴ فصل

اگر قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تحصیل در فرانسه مراجعه نمایید.

معایب زندگی در فرانسه

به صورت کلی مزایای زندگی در فرانسه بیشتر از معایب آن می باشد، ولی بدون شک مهاجرت به هر کشوری از معایبی نیز برخوردار خواهد بود. کسب اطلاعات کامل در مورد تناسب مزایا و معایب مهاجرت به هر کشوری می تواند ذهن افراد را برای انتخاب مقصد نهایی خود روشن نماید. یکی از بزرگترین معایب زندگی در فرانسه اختلاف طبقاتی بین مهاجران و اتباع فرانسوی است.

زندگی در فرانسه

درواقع بخش اعظمی از اقتصاد فرانسه متکی به نظام سرمایه داری است و در اختیار افرادی می باشد که از سرمایه داران کلان این کشور به شمار می آیند، از این رو تفاوت درآمد اقشار جامعه به شکل محسوسی قابل مشاهده است. به صورت کلی معایب اصلی زندگی در فرانسه به شرح ذیل می باشد:

 •  هزینه نسبتاً بالای زندگی
 •  یادگیری زبان فرانسوی
 •  سیستم مالیاتی پیچیده
 •  اختلاف طبقاتی در جامعه
 •  رانت و فساد مالی نسبی در سیستم اقتصادی

تجربه زندگی در فرانسه

زندگی در فرانسه تجربه ای هیجان انگیز و منحصر به فردی خواهد بود. شرایط زندگی در هریک از شهرهای فرانسه متفاوت است، از این رو افراد با توجه به شرایط خود می توانند بهترین شهر را برای زندگی انتخاب نمایند. فرانسه پایتخت مد، فرهنگ و غذا در جهان می باشد، علاوه بر این زندگی در فرانسه از کیفیت و استاندارد های فوق العاده بالایی برخوردار است. این دلایل باعث گردیده فرانسه به یکی از کشورهای مورد علاقه مهاجران تبدیل گردد.

برای تجربه یک زندگی ایده ال در کشور فرانسه آشنایی با فرهنگ، زبان، شرایط و از همه مهم تر قوانین این کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در بسیار از موارد دیده شده افراد به واسطه نداشتن اطلاعات کافی در مورد قوانین فرانسه با مشکلات متعدد و حتی مجازات های قانونی رو به رو شده اند. از سوی دیگر کسب اطلاعات مناسب در مورد نحوه زدگی در فرانسه می تواند هزینه های زندگی افراد را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

زندگی در فرانسه

نتیجه گیری

با توجه به شرایط و موارد ذکر شده می توان نتیجه گیری کرد که فرانسه از جهات مختلفی کشوری ایده ال جهت زندگی، تحصیل، کار و به طور کلی مهاجرت می باشد. البته در صورتی که متقاضیان مهاجرت به این کشور از شرایط لازم برای مهاجرت به این کشور برخوردار باشند. دانش زبان فرانسوی، تمکن مالی مناسب برای مهاجرت به این کشور و کسب اطلاعات کافی در مورد روش های مهاجرت به فرانسه و زندگی در این کشور می تواند آینده ای درخشان و موفقیت تضمین شده را به همراه داشته باشد.

ارسال دیدگاه