ثبت شرکت کانادا
02 آوریل

ثبت شرکت کانادا

ثبت شرکت کانادا یکی از راه های رایج اخذ ویزای کانادا و اقامت در این کشور می باشد. در حقیقت ثبت شرکت در کانادا یک فرصت اقتصادی بسیار عالی و مناسب برای افرادی است که سرمایه کافی در اختیار داشته و قصد مهاجرت به کانادا را دارند. تمام افرادی که تمایل دارند در این کشور کسب و کار خود را راه بیاندازند و شرکتی را به ثبت برسانند، می توانند تا همراه با اعضای خانواده خود به کانادا مهاجرت کرده و اقامت موقت این کشور را دریافت نمایند. همچنین شایان ذکر است که افرادی که از طریق ثبت شرکت، به کشور کانادا مهاجرت می کنند می توانند از امکانات شهروندان این کشور استفاده کنند.

همانطور که می دانید کانادا دارای چند ایالت است و قوانین ایالتی در آن حکم فرما است و به همین علت مراحل ثبت شرکت در هر کدام از ایالت های این کشور با ایالت دیگر متفاوت خواهد بود و همچنین هزینه های مربوط به ثبت شرکت در کانادا در این ایالت ها نیز متفاوت است. هرگز این موضوع را فراموش نکنید، افرادی که بدون اطلاع از قوانین ثبت شرکت و سرمایه گذاری در هریک از این ایالت ها اقدام به ثبت شرکت نمایند ممکن است با شکست مواجه شوند. شما می بایست پیش از هرچیز تحقیقات لازم را انجام داده و با مشاور یا وکیل مهاجرتی مطمئن مشورت نمایید.

شرایط ثبت شرکت در کانادا

Company registration requirements in Canada

کانادا شمالی ترین کشور واقع شده در آمریکای شمالی می باشد که پس از روسیه دومین کشور پهناور جهان به شمار می رود. بسیاری از افراد به اشتباه گمان می نمایند که مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می گردد در صورتی که ثبت شرکت در کانادا به خودی خود منجر به اخذ اقامت نمی شود و افراد می بایست با ارائه بیزینس پلان مناسب که برای کشور کانادا سوددهی منطقی و در اقتصاد این کشور تاثیرگذار باشد اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.

ثبت شرکت در کانادا به معنای راه اندازی کسب و کار و تجارت در این کشور است که دارای قوانین و مقررات خاصی می باشد. قابل ذکر است که افراد خارجی جهت سرمایه گذاری در کشور کانادا می بایست در ابتدا از دولت فدرال مجوز سرمایه گذاری را به موجب قانون ۱۹۷۴ کسب نمایند. برای ثبت شرکت در کانادا جهت انجام امور و فعالیت های اقتصادی پروسه و زمان طولانی و پیچیده ای وجود ندارد. سرمایه گذاران برای ثبت شرکت در کانادا باید دارای شرایط زیر باشند:

 1.  دارا بودن سابقه فعالیت و مدیریت در یک شرکت حداقل به مدت ۳ سال.
 2.  دارا بودن حداقل ۱۶۰۰۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری.
 3.  داشتن ۸۰۰۰۰۰ دلار کانادا که پس از دریافت موافقت نامه و مجوز تجارت باید آن را به دولت فدرال کانادا به عنوان وثیقه به مدت ۵ سال اعطا نماید که در این مدت سود یا بهره ایی به این وثیقه تعلق نمی گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سرمایه گذاری در کانادا مراجعه نمایید.

ثبت شرکت کانادا

 

شرکت در کانادا انواع متفاوتی دارد که در ادامه به شرح مختصری درباره هریک خواهیم پرداخت:

 1.  شرکت مالکیت انحصار (Sole proprietorships)
 2.  شرکت مشارکت (corporation)
 3.  شرکت سهامی (partnership)

شرکت مالکیت انحصاری

یک شرکت حقوقی معتبر است که مالکیت آن در اختیار فرد متقاضی قرار می گیرد و تمامی درآمد وی به عنوان درآمد شرکت تلقی می گردد. از این رو مالیات شرکت با مالیات فرد با هم پرداخت می شود که خیلی مقرون به صرفه نمی باشد. مسئولیت این نوع از شرکت ها تماما در اختیار خود فرد قرار خواهد داشت و چنانچه شرکت ورشکست گردد به نام فرد متقاضی ثبت خواهد شد که این امر به ضرر فرد متقاضی می باشد و در سوابق وی ثبت می گردد.

شرکت مشارکتی

در نوع مشارکتی هر فرد نسبت به آورده خود در شرکت مشارکت می نماید. برای ثبت این نوع از شرکت می بایست حداقل دو نفر با هم مشارکت نمایند. ورشکستگی شرکت مشارکتی به معنی ورشکستگی اعضا نمی باشد. همچنین ثبت این شرکت سرمایه و هزینه هنگفتی را در بر خواهد داشت.

شرکت سهامی

در این نوع از شرکت باید حداقل دو فرد با هم سهام یک شرکت را خریداری نمایند. این روش همانند روش ثبت شرکت انحصاری است با این تفاوت که ورشکستگی و یا تقسیم ضرر در بین شرکا انجام می گیرد.

قوانین ثبت شرکت در کانادا

براساس موافقت نامه ای که بین دولت کانادا با سازمان جهانی تجارت منعقد گردید و همچنین براساس موافقت نامه ای به نام آلنا (ALENA) تاسیس بانک در کانادا توسط افراد خارجی تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که نخست فواید آن برای کشور کانادا مشخص گردد و ثانیا تاسیس این بانک به صورت شعبه یا نمایندگی نباشد و به صورت کلی در کشور کانادا و زیر نظر قوانین مالی واعتباری و بانک مرکزی این کشور قرار داشته باشد.

در مشارکت با افراد مقیم کانادا برای ثبت شرکت ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد خارجی در همه ایالت های کانادا قادر خواهند بود همانند افراد مقیم این کشور طرح دعوی نمایند ولی در استان کبک این طرح به همراه پرداخت وثیقه امکان پذیر می باشد تا چنانچه درخواست ثبت شرکت مورد تایید دولت کبک قرار نگرفت امکان جبران خسارت از وثیقه باشد. ثبت هر شرکتی در کشور کانادا اساسنامه مربوط به خود را دارا می باشد. تکمیل اساسنامه شرکت شامل موارد زیر می گردد:

 •  ذکر نام پیشنهادی شرکت
 •  ذکر استان یا قلمرو شرکت در کانادا
 •  ذکر مدیریت و سهم شرکا
 •  ذکر مسئولیت ها و نحوه نقل و انتقال سهام در شرکت
 •  ذکر تعداد شرکت های وابسته
 •  اعضای هیئت مدیره
 •  ذکر مقررات شرکت

ثبت شرکت کانادا

در این اساسنامه باید آدرس شرکت به صورت دقیق، شماره تماس شرکت، نام و نام خانوادگی مدیر عامل شرکت و امضای وی ثبت گردد و به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجه شود. مدیر عامل شرکت باید شرایط زیر را دارا باشد:

 •  حداقل ۱۸ سال سن
 •  عدم سوء پیشینه که باید توسط دادگاه به صورت رسمی مورد تایید قرار گیرد.
 •  عدم حضور در وضعیت ورشکستی

مراحل ثبت شرکت در کانادا

همانگونه که قبلا ذکر شد اولین قدم برای ثبت شرکت در کانادا دریافت مجوز تجارتی از سوی دولت فدرال می باشد که باید طبق درخواست نامه ای این مجوز دریافت گردد. فرد متقاضی پس از دریافت این مجوز می بایست سریعا برای ثبت شرکت اقدام نماید چرا که نهایتا از زمان صدور مجوز ۵۶ روز فرصت خواهد داشت. در ادامه به بررسی مراحل ثبت شرکت در کانادا خواهیم پرداخت:

مرحله اول در این مرحله افراد باید در ابتدا برای فعالیت خود یک نام تجاری انتخاب نمایند و لازم به ذکر است که نام باید راحت و کوتاه باشد و نوع فعالیت را به مشتری معرفی کند.

مرحله دوم در این مرحله باید نوع فعالیت تجاری فرد تعیین گردد که این نوع فعالیت می تواند منطقه ای یا استانی، مشارکتی، فدرالی و یا بصورت مالکیت فردی باشد.

مرحله سوم در این مرحله که بخش مهمی هم می باشد افراد برای ثبت شرکت در کانادا باید مجوز های لازم جهت ایجاد کسب و کار را دریافت نمایند که انجام این مرحله نیازمند فردی است که تخصص در زمینه ثبت شرکت در کانادا را داشته باشد پس باید برای انجام این کار با یک وکیل متخصص در زمینه ثبت شرکت در کانادا مشاوره بگیرد و تمام امور را به دست ایشان بسپارد.

مرحله چهارم در این مرحله فرد متقاضی باید سرمایه اولیه برای ثبت شرکت را فراهم نماید. توجه داشته باشید که سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت در کانادا بستگی به نوع شرکت و همچنین ایالتی که شرکت را در ان ثبت می نماید دارد و به طور میانگین سرمایه فرد متقاضی باید مبلغی بین ۷۰.۰۰۰ دلار تا ۲۰۰.۰۰۰دلار باشد.

Company registration requirements in Canada www.kap services.com3

هزینه های ثبت شرکت شرکت در کانادا

هزینه ثبت شرکت در کانادا تا حدود بسیار زیادی به نرخ ارز بستگی دارد و با توجه به این موضوع که در ماه های اخیر، قیمت ارز دچار نوسانات بسیار زیادی بوده است، هزینه ثبت شرکت در کانادا بین ۳هزار تا ۵ هزار دلار تخمین زده شده است که با توجه به شرایط و شهر محل ثبت شرکت متغییر می باشد.

شرایط تاسیس شعب در کانادا

کانادا شامل ده استان یا ایالت است که عبارتند از ؛ آلبرتا ، اونتاریو ، بریتیش کلمبیا ، کبک ، نیوفاندلند ، ، نوواسکوشیا ، مانیتو ، جزیره یپنس ادوارد ، نیوبرانزویک و ساسکاچوان است . دو شهر مهم یعنی شهر اوتاوا ( پایتخت کانادا ) و تورنتو در ایالت اونتاریو قرار دارند . همانطور که می دانید عملی کردن برنامه تاسیس شعبه یا نمایندگی در هر کشوری شرایط و ضوابط خاص خود را دارا می باشد .شرکت های خارجی برای گسترش فعالیت های خود در کشورهای دیگر انتخاب های مختلفی دارند . در میان اینها اغلب ، شرکت های تابعه و دفاتر شعبه کار می کنند .

این ساختارها در کانادا نیز موجود است و شرکت مادر معمولا فرم کسب و کار را بسته به عوامل مختلف ، مانند مالیات و استقلال شرکت ثبت شده در خارج از کشور ، انتخاب می کند . طبق قانون کانادا ، شعبه یک بخش توسعه یافته از یک شرکت خارجی است ، در حالی که شرکت تابعه یک شرکت مستقل می باشد . شعبه در واقع یک شکل مناسب از کسب و کار برای شرکت هایی است که تمایل به راه اندازی کسب و کار جدیدتری هستند .همچنین شعبه ای که کارش منوط به بررسی وضعیت بازار و هموار کردن راه برای شرکا و مشتریان در بازار باشد ، دفتر نمایندگی نامیده می شود .

مزایای ثبت شرکت در کانادا

کانادا به علت پهناور بودن، داشتن برنامه های متنوع مهاجرتی، نرخ پایین مالیات، بالا بودن کیفیت آموزشی و همچنین بهداشت گزینه ای مناسب برای افراد جهت سرمایه گذاری و مهاجرت به کانادا به شمار می رود. افراد در صورتی که صاحب یک کسب و کار مناسب در کشور خود می باشند اما سرمایه بالایی جهت دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در این کشور نمی باشند قادر خواهند بود از طریق ثبت شرکت در کانادا اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. در ادامه این مقاله به شرح برخی از مزایای ثبت شرکت در کانادا به اختصار می پردازیم:

 1.  پایین بودن نرخ مالیات ثبت شرکت در مقایسه با مالیات فردی.
 2.  جمع آوری سرمایه برای شرکت ها به طور کلی آسان تر از جمع آوری سرمایه در دیگر زمینه ها می باشد. شرکت می تواند با انشار اوراق قرضه یا گواهی اشتراکی اقدام به جذب سرمایه گذار و سرمایه آنها نماید اما در انواع دیگر کسب و کار هر فرد فقط می بایست به توانایی مالی خود متکی باشد پس به طور کلی ثبت شرکت گزینه بهتری نسبت به دیگر سرمایه گذاری ها و کسب و کارها می باشد.
 3.  توجیه اقتصادی بالا نسبت به برنامه های مهاجرتی حاضر
 4.  بدون نیاز به ارائه مدرک زبان
 5.  سرمایه گذاری و داشتن حداقل دارایی از اهمیت کمتری نسبت به برنامه های مشابه کارآفرینی استانی برخوردار است (با سرمایه به مراتب کمتری امکان اقدام وجود دارد)
 6.  امکان انتقال سرمایه به صورت قانونی به کانادا.
 7.  تحصیلات دانشگاهی الزامی نیست.
 8.  داشتن ویزای توریستی کانادا برای شروع فرآیند الزامی نیست.
 9.  امکان تغییر بیزینس یا خرید بیزینس دیگر بعد از ورود به کانادا، ممکن است.
 10.  سابقه سفر به کشورهای حوزه شینگن اهمیتی ندارد.
 11.  می توانید شهر خود را انتخاب کنید و محدود به انتخاب استانی خاصی نیستید
 12.  رشته تحصیلی و سوابق کاری اگر ناهماهنگ باشند مشکلی نخواهید داشت.

ثبت شرکت کانادا

بررسی مشکلات و معایب ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا یک روش بسیار مطمئن جهت سرمایه گذاری در این کشور به شمار می رود اما ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که حتی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا هم افراد متقاضی به عنوان یک فرد خارجی با مشکلات و محدودیت هایی جهت کار و زندگی مواجه خواهند گشت. در ادامه این مقاله به بررسی مشکلات و معایب ثبت شرکت در کانادا خواهیم پرداخت:

 1. شرکت با مسئولیت محدود در کانادا
  این بدین معنی می باشد که مسئولیت هر فرد فقط به میزان سرمایه گذاری وی در شرکت محدود می گردد. در برخی موارد افراد به صورت مداوم حقوق دریافت نمی نمایند و درآمد کسب شده به صورت سود سهام به عنوان دستمزد و حقوق اعطا می گردد. در نتیجه امکان دارد سطح درآمد فرد پایین بیاید.
 2. کاغذ بازی در ثبت شرکت های کوچک کانادا
  معمولا شرکت های خصوصی یا عمومی دارای تعداد زیادی پرونده مربوط به نگهداری شرکت می باشند . برای مثال ، شرکت ها باید کتاب دقیقی شامل مقررات شرکت ها و گزارشات لحظه به لحظه از فعالیت ها و جلسات شرکت است داشته باشند.
  سایر اسناد شرکتی که بایستی در همه زمان ها به روز نگه داشته شوند عبارتند از : ثبت نام مدیران ، ثبت نام سهام و ثبت انتقال . این کارها برای راه اندازی یک شرکت ساده وقت زیادی را تلف خواهد نمود ، در حالی که در بررسی مشکلات و معایب ثبت شرکت در کانادا به این نتیجه خواهیم رسید که برای یک شرکت تازه تاسیس نیاز به اینهمه کاغذ کاری نیست .
 3.  هزینه ثبت شرکت در کانادا
  از دیگر مشکلات و معایب ثبت شرکت در کانادا هزینه راه اندازی آن نسبت به دیگر کشورها می باشد. ثبت شرکت داری یک ساختار قانونی پیچیده تر از مالکیت شخصی یا مشارکت است ، بنابراین ایجاد یک سیستم پیچیده تر ، پر هزینه خواهد بود و از نظر زمان بندی طولانی تر می باشد. ثبت شرکت تجاری کوچک در یکی از ایالت های کانادا ، علاوه بر نگهداری و هزینه های مرتبط با آن ، مانند هزینه های حسابداری ، صدها دلار هزینه اضافی نیز در بر خواهد داشت.
Company registration requirements in Canada www.kap services.com6
ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی و خرید ملک خارجی

مدت زمان صدور ویزای سرمایه گذاری کانادا

بعد از تکمیل مدارک و فرم درخواست ویزا و تاییدیه شما، نامه انگشت نگاری در اختیار شما قرار داده می شود و شما تا یک ماه فرصت دارید به محل موردنظر مراجعه نمایید. پس از انجام انگشت نگاری باید منتظر جواب سفارت کانادا بمانید. این جواب دهی سفارت از ۳ روز تا ۹۰ روز ممکن است طول بکشد. در حال حاضر باید برنامه ریزی مدت زمان صدور ویزای کانادا بر اساس حدود چهار تا پنج ماه در نظر گرفته شود ، البته لازم به ذکر است که پس از انگشت نگاری ( بیومتریک ) با توجه به تغییراتی که در وب سایت سفارت کانادا اعمال می شود مدت زمان جواب سفارت کانادا از ۴۱ روز کاری تا ۱۲۱ روز کاری انجام می شود.

ارسال دیدگاه