بلغارستان از خارج از اتحاديه اروپا نيروی كار می‌پذيرد

بلغارستان کمبود نیروی کار خود را با نیروی کار خارجی تامین میکند.

این کشور باحدود ۷ میلیون جمعیت نچندان جوان با کمبود نیروی کار روبروست و تصمیم دارد نیروی کارخارجی از کشورهای غیر اروپایی استخدام کند که این موضوع موقعیت مناسبی برای ورود به بازار کار اروپاست.

اداره مهاجرت بلغارستان نیز در همین راستا روند صدور ویزای کار را با ۲۰ روز کاهش به کمترین زمان ممکن میرساند تا نیرو کار هرچه سریعتر در محل کار خود حاضرگردد.

 

شرایط دریافت اقامت بلغارستان از طریق کار

مهاجرت کاری بلغارستان

به صورت کلی اتباع خارجی به جز اتباع اتحادیه اروپا جهت کار در بلغارستان، نیاز به اجازه کار دارند.فرد برای کار در بلغارستان می بایست از سوی یک کارفرما در بلغارستان پیشنهاد استخدام داشته باشد. برای دریافت اجازه کار می بایست:

– متقاضی دارای گذرنامه معتبر باشد

– قادر به تامین زندگی خود از طریق درآمد حاصل از کار باشد

– شرایط استخدامی در سطح قراردادهای گروهی صنفی در بلغارستان و یا در سطح معمول آن شغل یا رشته باشد

– اتحادیه صنفی مربوطه نظر خود را پیرامون شرایط استخدامی اعلام کرده باشد

– شغل مربوطه در اتحادیه اروپا و منطقه همکاری های اقتصادی اروپا آگهی شده باشد

 

قوانین دریافت اقامت بلغارستان از طریق کار

متقاضی می بایست تقاضای کار و اقامت در بلغارستان را قبل از ورود به بلغارستان و از کشوری که در آن زندگی می‌کند(خارج از بلغارستان) ارائه نماید. اجازه کار قبل از ورود به بلغارستان به صورت برچسب گذرنامه متقاضی چسبانده می‌شود.

 

همچنین متقاضی می تواند در برخی موارد تقاضای اجازه کار خود را از داخل  بلغارستان  تسلیم نماید که این موارد عبارتند از:

– دانشجویان دارای اقامت دانشجویی در حال اتمام اتمام تحصیل

– متقاضیان کار که جهت ملاقات با کارفرما وارد بلغارستان شده اند و از سوی کارفرما پیشنهاد کاری دریافت نموده‌اند و به واسطه دلایل ویژه می بایست بدون درنگ کار خود را آغاز کنند.

 

نکته:کسانی که مجوز کار دارند ومیخواهند برای اعضای خانواده اجازه اقامت بگیرند فقط برای مدتی که مجوز کار معتبر است میتوانند اقدام نمایند.

 

اکثراً زمانی که اشخاص متقاضی ویزای کار در بلغارستان یا اقامت تحصیلی بلغارستان وارد کشور بلغارستان می شوند ، نظیر دیگر کشور های اروپایی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس ۲۰ ساعت و درمقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار قانونی خواهند داشت و مشکلی برای انجام کار برای آنها وجود ندارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *