استرالیا

موقعیت جغرافیایی استرالیا

 

کشور استرالیا به شکل جزیره است و همسایه ای ندارد ؛ ولی نزدیک ترین کشور به استرالیا ، از شمال شرقی ، گینه نو ، از شمال غربی ، اندونزی و از جنوب شرقی ، نیوزیلند هستند .

استرالیا ، گینه نو ، نیوزیلند و برخی از کشورهای کوچک که به صورت جزیره در اقیانوس آرام پراکنده شده اند ، قاره اقیانوسیه را تشکیل می دهند . این قاره ، کوچک ترین و کم جمعیت ترین قاره جهان است مرکز استرالیا پست و اطراف آن ، مرتفع است.

 

موقعیت جغرافیایی استرالیا

 

 

آب و هوا

 

استرالیا یکی از خشک‌ترین کشورهای دنیا است. بیشتر سرزمین‌های داخل آن هموار، بایر و با تراکم جمعیت اندک است. با وجود این، استرالیای شمالی آب و هوای حاره‌ای دارد و بخش‌هایی از کویینزلند، شمال استرالیای غربی (وسترن استرالیا) و قلمرو شمالی (نورترن تریتوری) در فصل بارندگی (از ژانویه تا مارس) بارندگی دارد. در واقع استرالیا آنقدر بزرگ است که تجربه بیشتر کیفیت‌های آب و هوایی را دارد. از برف و یخبندان گرفته تا جبه‌های هوای سوزان.

سردترین مناطق در تاسمانیا و مناطق کوهستانی در جنوب شرقی استرالیا قرار دارند. داغ‌ترین مناطق نیز در غرب استرالیا واقع است. فصل‌های استرالیا برعکس فصل‌های نیمکره شمالی است. تابستان از دسامبر تا فوریه، پاییز از مارس تا می، زمستان از ژوئن تا آگوست و بهار از سپتامبر تا نوامبر است.

ماه جولای سردترین درجه حرارت را دارد که دمای هوا تا حدود ۵ درجه کاهش می‌یابد. درجه حرارت زیر صفر در شهرهای ساحلی به ندرت دیده می‌شود ولی در مناطق مرکزی برف یا یخبندان ناچیز شبانه تجربه می‌شود. ژانویه و فوریه گرم‌ترین ماه‌های سال  در بخش‌های جنوبی استرالیا است. اما در مناطق حاره‌ای داغ‌ترین ماه‌ها نوامبر و دسامبر است و دمای هوا تا نزدیک ۴۰ درجه افزایش می‌یابد.

 

جمعیت و زبان

 

زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق گوناگون وجود دارد. زبان‌های دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است.

جمعیت کلی استرالیا حدود ۲۲ میلیون نفر می باشد و مساحت کلی آن حدود ۷٫۷ میلیون کیلومتر مربع است.

 

 

اقتصاد

 

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود.محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است.این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP در رده پانزدهم جهان قرار داشته‌است و نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.

اقتصاد استرالیا

سیاست و مذهب

 

استرالیا کشوری از کشورهای مشترک المنافع است که حکومت ان پادشاهی مشروطه می باشد و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر(ملکه الیزابت دوم) ملکه این کشور نیز محسوب می شود که جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیاست که فرماندار کل فرمانداران ایالت های این کشور را تعیین می کند.

با وجود اینکه فرماندار کل بر طبق قانون اساسی اختیرات فراوانی دارد در عمل شخص اول اجرایی در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب می گردد و دولت را تشکیل می دهد.

در استرالیا مردم ابتدا نمایندگان خود را انتخاب می کنند و رئیس حزبی که در مجلس بیشترین نفرات انتخاب شده را داشته باشد به عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه ی دولت می گردد.

پارلمان استرالیا شامل دو بخش اصلی است :مجلس نمایندگان و سنا. پارلمان فدرال از سال ۱۹۰۱ تا ۱۹۲۷ در ملبورن تشکیل جلسه می داد ولی از ان به بعد به پایتخت جدید یعنی کانبرا انتقال یافت.

 

مذهب افراد در استرالیا آزاد است. مسجد و کلیسا و منیسه و معبد، همه و همه در استرالیا وجود دارند و هر شخص بسته به دین و اعتقاد خود به آنها رجوع میکند. بیش از ۶۰ درصد مردم در استرالیا مسیحی هستند و حدود ۲۰ درصد مردم هم دین خاصی ندارند. مسلمانان کمتر از ۵ درصد از جمعیت استرالیا را تشکیل می دهند.

 

فرهنگ استرالیا

 

استرالیایی ها به فرهنگ چند وجهی و دوستانه خود بسیار اهمیت می دهند و همه مردم با هم در آرامش و با کمال احترام زندگی می کنند. نکته جالب توجه اینجاست که در عین حال که همه مردم حس تعلق به این کشور را دارند، هیچ فردی نگاه از بالا به پایین به شخص مهاجر ندارد چرا که اساس کشور بر مبنای مهاجرت بنا شده است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که:

۲۵ درصد استرالیایی ها حداقل یکی از والدینشان خارج بدنیا آمده اند.

۲۵ درصد استرالیایی ها خارج از این کشور بدنیا آمده اند.

از ۱۴۰ کشور جهان در استرالیا مهاجر وجود دارد.

۲ درصد استرالیایی ها از مردم بومی و نژاد محلی می باشند.

 

فرهنگ استرالیا