ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

1397/08/04

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

 

ایرانیان مقیم بلغارستان در فصل هایی که پروازهای چارتر ایرانی به مقصد بلغارستان موجود نیست می توانند برای رفت و آمدهای مکرر از مسیرهای زمینی استفاده نمایند. 

مسیرهای زمینی از ایران به غربی ترین نقطه ی ترکیه "استانبول" بسیار طولانی و خسته کننده اند و ما آنرا پیشنهاد نمیکنم. اما مسیر استانبول به بلغارستان را با دو وسیله ممکن یعنی قطار و اتوبوس را مرور خواهیم کرد. 

به گزارش خبرنگار "ایمی نیوز"

 بلیط تهران به استانبول پرواز ترکیش ایرلاین هزینه بلیط 1میلیون و 60 هزار تومان 

پرواز ساعت 4:30 به وقت تهران و زمان ورود به استانبول 7:00 صبح به وقت محلی
هزینه تاکسی از فرودگاه آتاترک تا ترمینال بایرامپاشا 60 لیر ( این مسیر با مترو قابل دسترسی است )
بلیط اتوبوس مترو توریزم استانبول - صوفیا  160لیر 

در این اواخر قیمت بلیط آنقدر قیمت بلیط در ایران چه داخلی و چه خارجی تغییر کرده که نمیتوان حدودی برای آن در نظر گرفت و از آنجایی که این نوشته برای ایرانیان مقیم بلغارستان است مسیر را با بلیط یکطرفه در نظر میگیریم. 

از چند سایت قیمت بلیط تهران به استانبول را جستجو کنید 
در طول روز پروازهای زیادی در هردو‌مسیر هستند اما ارزانترین زمان بلیط نیمه شب تهران و بهترین تیکت برای کسانی است که از اتوبوس برای مسیر استانبول به صوفیه استفاده میکنند. 
به هر حال قبل از ساعت 8صبح استانبول باشید. 
از فرودگاه آتاترک با تاکسی به "بایرام پاشا اتوگار" حدود 60 لیر و 1۵ دقیقه زمان لازم است.
بایرام پاشا ترمینال بزرگ اتوبوسرانی است که فضایی دایره ای دارد وارد که شدید سمت راست خود دفتر شرکت  "متروتوریزم"  را خواهید دید به آنجا رفته همراه با نشان دادن پاسپورت خود بلیط تهیه کنید و راس ساعت 9 در آن سوی ترمینال دقیقا باز با همان تابلو به دفتر دیگری از این شرکت بروید تا سوار شوید. 
(معمولا خروجی 121)
پس از سوار شدن از شما پذیرایی مختصری می شود و به سوی مرز حرکت خواهید کرد. ممکن است یکبار یا بیشتر تا مرز توقف کوتاهی داشته باشید اما خیلی از اتوبوس دور نشوید چون احتمال اینکه جا بمانید وجود دارد، 
به مرز که می رسید کلیه مدارک خود و‌همراهان را آماده کنید.

از شما میخواهند تا از اتوبوس پیاده شوید تا از مرز ترکیه خروج کنید در نظر داشته باشید تمامی مسافران همین شرایط را دارند و کسی از گروه جدا نخواهد شد پس همسفران را دنبال کنید، پس از خروج از ترکیه منتظر باشید تا همه سوار شوند و به ورودی بلغارستان بروید در آنجا همین مراحل برای ورود به بلغارستان را با شکل شمایلی اروپایی تر خواهید داشت. 

پلیس مهاجرت بلغارستان

با دقت به سوالات آنها گوش کنید بی دلیل سر تکان ندهید و یس و نو نگویید به ویژه اگر اولین بار از ویزای خود استفاده می کنید دقیق باید آنچه از شما خواسته شده و در کامپیوتر توسط کنسولگری در تهران نوشته شده با جواب های شما مطابق باشد در غیر این صورت آنها می توانند از ورود شما جلوگیری کنند. پس از ورود به اتوبوس 

برگردید و اگر کار شما نسبت به دیگران طولانی تر شد وسایل خود را از اتوبوس بگیرید  اما معمولان این چنین نخواهد شد.

سعی کنید برای اولین ورود با ویزای طولانی مدت از مرزهای هوایی ورود کنید.

اگر جا ماندید سریع از تاکسی های بعد از مرز  بخواهید شما را به توقف بعدی اتوبوس برساند تا اولین ایستگاه 20لوا خواهند گرفت. توقف بعدی اتوبوس فروشگاه JANET خواهد بود حواستان به شماره اتبوس باشد که اگر در بین راه آنرا دیدید متوقفش کنید.

البته تعداد این تاکسی ها اصلا زیاد نیست و انتخاب بهتری هم نخواهد بود. 

تا صوفیه یک یا دوبار بعد از مرز توقف خواهید داشت و حدود ساعت 6 عصر به ایستگاه مرکزی قطار و اتوبوس صوفیا خواهید رسید. 

پیشنهاد میکنم برای اولین بار با ویزاهای اقامتی از راه هوایی استفاده کنید این مسیر بیشتر برای افراد پررفت و آمد و خانواده های کم تعداد این نوع سفر توصیه می شود گفتنی است از نظر امنیتی مورد خاصی که بتوان اشاره کرد به نظر نیامد.

هزینه من از تهران تا صوفیا بدون در نظر گرفتن عوارض خروج، و موادغذایی دراستانبول و بین راه  حدود «یک میلیون و پانصدهزار تومان» تمام شد. در صورتی که بجای پرواز ترکیش ایرلاین از پروازهای ارزانتر استفاده میکردم شاید حدود 300 هزارتومان کمتر هزینه میشد اما زمان رسیدن به استانبول در این سفر در اولویت بود.