نظام آموزشي در بلغارستان

نظام آموزشي در بلغارستان

1396/09/13

نظام آموزشي در بلغارستان

کودکان در بلغارستان قبل از ورود به دبستان به مدت 2 سال در مراکز پیش دبستانی باید حضور داشته باشند. این دو سال تحصیل برای کودکان در رده های سنی بین 3 تا 6 ، 7 سال  اجباری است.  والدین به دو صورت یکی در مهدکودک ویا گروه های پیش دبستانی در مدارس ابتدایی می توانند فرزندان خود رانام نویسی کنند.

آموزش ابتدایی (از پایه ی  اول تا هفتم ) شامل مدارس ابتدایی ( از پایه های 1 تا 4) و مدارس متوسطه  (از پایه های 5 تا 7) می باشد. کودکان معمولا در 7 سالگی شروع به تحصیل می کنند، اما ممکن است از سن 6 سالگی با درخواست والدین خود شروع به تحصیل کنند. گواهی  تحصیلی برای مقاطع ابتدایی پس از موفقیت در کلاس های 4 و 7 به دست می آید. معیار پذیرش دردبیرستان ها با توجه به نمرات گواهی تحصیلی ابتدایی خواهد بود.

آموزش متوسطه شامل دبیرستان های انتخابی یا  فراگیر و مدارس فنی وحرفه ای می باشد. پذیرش در مدارس جامع بر اساس نمرات امتحانات ورودی انجام می شود، معمولا نمرات درس های ادبیات  یا ریاضیات و نمرات سایر دروس مقطع متوسطه ملاک انتخاب است. دانش آموزان می توانند پس از قبولی از پایه های هفتم یا هشتم در دبیرستان ثبت نام کنند.

معمولا افرادی که می خواهند در رشته زبان، ریاضیات و یا انفورماتیک به تحصیل ادامه دهند، پس از کلاس 7 به دبیرستان می روند. دانش آموزانی که از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند باید به زبان بلغاری امتحان بدهند.

انواع موسسات آموزش عالی شامل دانشگاه ها، کالج ها و دانشکده های تخصصی می باشند. دانشگاه ها مانند بسیاری از کشورها در سراسر جهان، سه مرحله دارند: کارشناسی،  کارشناسی ارشد و دکتری. مرحله کارشناسی حداقل چهار سال طول می کشد و مرحله ی  کارشناسی ارشد پنج سال پس از اتمام تحصیلات متوسطه یا یک سال پس از اخذ مدرک لیسانس است. مرحله سوم تحصیلات عالی موجب می شود تا دکترای رشته ی خود را بدست آورید.

 مدارس عالی تخصصی در یک یا چند حوزه علوم، هنر، ورزش و دفاع درجه بندی می کنند  معمولا اسامی این نهادها زمینه تخصص را مشخص می کنند. کالج ها موسسات نیمه عالی سابق هستند. بعضی از آنها بخشی از دانشگاه ها هستند و از تجهیزات و امکانات آنها استفاده می کنند.