8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

1396/02/23

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

 

آیا می‌خواهید در آزمون‌هایی مانند تافل[2]و یا آیلتس[3] نمره‌ی بالایی کسب کنید؟ برای بالا بردن سطح خود این هشت گام را دنبال کنید تا در روز آزمون توانایی‌هایتان در زبان را به بهترین شکل به رخ بکشید. 

 

1. جزئیات کار را در نظر بگیرید. همین حالا این کار رو بکنید.

در حق خودتان لطف کرده و کار های اولیه رو همین الان انجام بدید. کِی و کجا آزمون زبان شما برگزار خواهد شد؟ چه چیزهایی را باید با خود به محل برگزاری آزمون ببرید؟ و به همراه داشتن چه چیزهایی ممنوع است؟ آدرس محل برگزاری را بر روی کاغذ چاپ کنید و یا در اپلیکیشن مسیریاب تلفن همراه‌تان ذخیره کنید تا مطمئن شوید در راه رفتن به سر جلسه‌ی آزمون هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

 

2. کار نیکو کردن، «حقیقتاً» از پر کردن است.

اکثر آزمون‌های زبان انگلیسی از قالبی مشخص و قابل پیش بینی پیروی می‌کنند که در آن هر پرسشنامه، نسخه‌ای تغییر یافته از پرسشنامه‌ی آزمون قبلی است. برای کسب بالاترین نمره، باید با قالب امتحان و الزامات آن آشنا باشید.

تمرین کنید، تمرین کنید و باز هم تمرین کنید. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به ده ها آزمون رایگان آنلاین که مخصوص آزمون مورد نظر شما طراحی شده‌اند دسترسی پیدا کنید، شما همچنین قادر خواهید بود نمونه‌ی آزمون‌های قبلی را به همراه پاسخنامه و سرفصل‌های مطالعاتی[4] بیابید.

 

3. یک کتاب تست و یا آمادگی آزمون خریداری کنید.

تهیه‌ی منابعی که مختص آزمون مورد نظر شما طراحی شده‌اند را مد نظر قرار دهید، مخصوصاً اگر احساس می‌کنید به کمی کمک نیاز دارید. اگر مایلید هزینه‌هایتان را پایین نگه دارید، به دنبال نسخه‌های دست دوم منابع رسمی که در سایت‌هایی مانند ای‌بی[5] و یا آمازون[6] بفروش می‌رسند باشید.

 

4. هر روز یک کلمه‌ی جدید یادداشت کنید.

هنگامی که برای آزمون زبان مطالعه می‌کنید بد نیست که زمانی را هم به گسترش دایره‌ی لغات‌تان اختصاص دهید. شما می توانید برای آسان‌تر کردن کارتان، خود را فقط به چند کلمه در روز محدود کنید. این کلمات را با استفاده از روش‌های یادیار[7] و کمی خلاقیت یاد بگیرید! اگر یک یادگیرنده‌ی بصری[8] و یا طرفدار رسانه‌های اجتماعی هستید، یک روش کاربردی برای یادگیری این است که یک حساب کاربری تامبلر[9] یا اینستاگرام[10] اختصاصی بسازید و هر روز کلمات جدیدی در آن قرار دهید.

 

۵. شنوایی خود را با گوش دادن به پادکست به چالش بکشید.

آیا از طرفداران داستان‌های جنایی و یا موج دوم فمینیسم[11] هستید؟ آیا شما هم مانند آن دختر بچه‌ی عینکی در فیلم آنی هال[12] به چرم علاقه دارید؟ با وجود نزدیک به یک میلیون پادکست رایگان بر روی وبسایت‌هایی مانند آیتیونز[13] و بی‌بی‌سی[14]، احتمالا برای شما هم با توجه به سلیقه‌تان چیزی در اینترنت وجود داشته باشد. هر روز زمانی را برای گوش دادن به یک پادکست انگلیسی اختصاص دهید، مانند قبل خواب و یا حین رفتن به محل کار یا تحصیل.

 

6. به تماشای فیلم و سریال (بدون زیرنویس) بپردازید.

همه این را می دانند که تمام زبان‌آموزان، با تماشای بدون زیرنویس سریال دوستان[15] و یا بازی تاج و تخت[16] زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند! هنگام دیدن سریال، هر کلمه و یا اصطلاحی که از معنی آن مطمئن نیستید، مانند maester[17]یا pyromancer[18] ، را یادداشت کرده و بعداً در دیکشنری چک کنید.

 

7. روزنامه و مجلات انگلیسی بخوانید.

توانایی خواندن اخبار به یک زبان خارجی نشانگر میزان تسلط شما بر آن زبان است. روزنامه و مجلات انگلیسی را خوانده و هر کلمه‌ای که از معنی‌اش مطمئن نبودید را در دیکشنری چک کنید. سعی کنید تنها با تکیه به همان شاخه از انگلیسی (آمریکایی/ بریتیش/استرالیایی) که امتحانش را دارید به تمرین ادامه دهید تا املا ها و اصطلاحات را قاطی نکنید.

 

8. با استفاده از اپلیکیشن‌ها در هر جایی مطالعه کنید.

اپلیکیشن‌های رایگان «آموزش زبان» و «آزمون از طریق بازی» زیادی برای کمک به آماده شدن شما  وجود دارند. در حالی که ممکن است مطالعه‌ی شخصی از طریق تلفن همراه به خودی خود مطلوب نباشد - زیرا خود شما هم باید گرامر و مقاله‌نویسی را بصورت عمقی مرور کرده و تمرین کنید - با این وجود می‌تواند راهی عالی برای گسترش دایره‌ی لغاتتان باشد، شانستان را در سوالات چند گزینه‌ای امتحان کرده و به تمرین کردن ادامه دهید. 

 

Memories, Open language, Duolingo, Rosetta Stone و FluentU تنها تعدادی از اپلیکیشن‌های رایگان و عالی یادگیری زبان هستند که در دسترس شما قرار دارند. هر اپلیکیشن رویکرد متفاوتی دارد، پس تعدادی از آن‌ها را امتحان کنید تا ببینید کدام یکی بیشتر از همه با شیوه‌ی یادگیری شما سازگار است.

 

[1] QS Top Grad School Guide 2016-2017

[2] TOEFL

[3] IELTS

[4] Grading rubric

[5] eBay

[6] Amazon

[7] Mnemonic devices

[8] Visual learner

[9] Tumblr

[10] Instagram

[11] Second wave feminism

[12] Annie Hall

[13] iTunes

[14] BBC

[15] Friends

[16] Game of Thrones

[17] استاد

[18] آتش‌بین ، جادوگری با آتش